شرایط اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران

به گزارش مجله زیتوا، در پست قبلی و در آنالیز 3 دسته مهم شغلی برای دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا، شرایط ویزای کانادا برای هنرمندان را آنالیز کردیم و طبقه بندی شغلی این گروه را بطور کامل توضیح دادیم. در این پست شرایط اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران و دست اندرکاران امور ورزشی را بطور کامل توضیح خواهیم داد.

شرایط اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران

اگر علاقمند به سفر با بهترین هزینه سفر به کانادا با هواپیما هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

بر اساس گزارش سال 2018 اداره مهاجرت کانادا به مجلس این کشور، پذیرش مهاجر در کانادا به ویژه نیروی کار متخصص برای سال های 2019 و 2020 روندی فزاینده خواهد داشت و در این بین متقاضیانی که بتوانند افسر مهاجرت را قانع کنند در صورت مهاجرت به این کشور قادر خواهند بود به وسیله خود اشتغالی Self-employed هزینه های زندگی خود را تامین کنند، شانس بسیار بالایی برای پذیرش خواهند داشت.

برای مهاجرت به کانادا روش ها و برنامه های متنوعی وجود دارد، برنامه هایی که هر یک، شرایط و مزیت های خاص خود را دارند و برای طیفی از متقاضیان مناسب خواهند بود. یکی از این روش ها روش خود اشتغالی فدرال یا Self-employed Persons است. روشی که هم در سطح استانی و هم در سطح فدرال ارائه می گردد و بر اساس آن 3 گروه شغلی (دست اندرکاران امور هنری، دست اندرکاران امور ورزشی و کشاورزان) می توانند در صورت تطبیق شرایط لازم، برای دریافت اقامت کانادا اقدام کنند.

به چه کسی ورزشکار خود اشتغال گفته می گردد؟

بر اساس قوانین مهاجرت کانادا (بند 1 ماده 88 آیین نامه مهاجرت کانادا موسوم به IRPR) ورزشکار خود اشتغال به فردی اطلاق می گردد که دست کم طی 5 سال پیش از ارائه مدارک درخواست اقامت به اداره مهاجرت کانادا، یکی از شرایط ذیل را دارا بوده باشد:

  1. حداقل دو سال کامل سابقه فعالیت ورزشی در کشور محل اقامت
  1. حد اقل دو سال کامل سابقه فعالیت ورزشی در سطح بین المللی
  1. حداقل یک سال کامل فعالیت ورزشی داخلی بعلاوه حداقل یک سال کامل فعالیت ورزشی در سطح بین المللی (مجموعا دو سال)

به یک نکته بسیار مهم در جهت اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران باید توجه داشت و آن اینکه متقاضی چنین ویزایی باید بتواند افسر مهاجرت را قانع کند که در صورت موافقت با درخواست وی و پس از ورود به کانادا، همچنان به فعالیت های خود در زمینه ورزشی به شکل خویش فرما ادامه خواهد داد.

مشاغل ورزشی در کانادا کدامند؟

همانطور که در پست قبلی اشاره شد؛ مرجع رسیدگی به مساله نیروی کار و تدوین قوانین و ضوابط مربوط به این عرصه در کانادا، سازمان منابع انسانی و گسترش مهارت های کانادا موسوم به HRSDC است.

طبقه بندی مشاغل در کانادا به NOC یا National Occupational Classifications شهرت دارد و یکی از مهمترین وظایف HRSDC یا Human Resources and Skills Development Canada است. هر دسته از مشاغل در کانادا دارای کدی چهار رقمی هستند که می توانید برای مشاهده فهرست کامل مشاغل و کد مربوط به هر یک به این لینک مراجعه کنید.

مشاغل مربوط به فعالیت های ورزشی نیز هر یک کد چهار رقمی مخصوص به خود دارند که در ذیل تمامی مشاغل ورزشی برای قهرمانان و دست اندرکاران امور ورزشی در کانادا را مشاهده می کنید:

  1. 5251 قهرمانان ورزشی
  1. 5252 مربیان ورزشی
  1. 5253 مسؤولان ورزشی و داوران
  1. 5254 مدیران برنامه و مدرسان فعالیت های تفریحی، ورزشی و تندرسی

البته باید توجه داشت چهار گروه شغلی فهرست شده در بالا تنها برای اطلاع متقاضیان است و صرف قرار دریافت در یکی از دسته بندی های فوق به معنی واجد شرایط بودن برای مهاجرت نخواهد بود. به طور کلی برای مهاجرت در هر یک از رشته های فوق باید به صورت خوداشتغال در داخل و یا در سطح بین المللی فعالیت داشته باشید. برای مثال اگر فردی داور کشتی است اما در استخدام فدراسیون کشتی باشد و از این سازمان دولتی حقوق ماهیانه دریافت کند، برای برنامه خوداشتغالی فدرال واجد شرایط محسوب نمی گردد. اما اگر همین داور کشتی دو یا چند سال در فهرست داوران بین المللی FILA قرار گرفته باشد و از طرف این فدراسیون برای قضاوت مسابقات بین المللی و یا داخلی انتخاب و حق داوری دریافت کند، مشمول برنامه خوداشتغالی برای مهاجرت به کانادا خواهد بود.

البته شرط دیگر این است که این داور با همین حق داوری هزینه های زندگی خود را تامین کند و بتواند و بخواهد در کانادا نیز به این حرفه ادامه دهد.

شرایط اخذ ویزای ورزشکاران کانادا

دست اندرکاران امور ورزشی خوداشتغال می بایست برای دریافت ویزای کانادا دارای سه شرط باشند. شرایط دریافت ویزای ورزشکارن کانادا بر اساس اولویت فهرست شده اند:

  1. اثبات فعالیت خوداشتغال طی دو سال گذشته و اینکه بعد از دریافت ویزای ورزشکاران کانادا به فعالیت خود به صورت خود اشتغال ادامه خواهند داد
  1. کسب حداقل 35 امتیاز
  1. ممنوع الورود نبودن به کانادا

بدیهی است ورزشکار و یا دست اندرکار امور ورزشی که هر یک از سه شرط بالا را نداشته باشد، قادر نخواهد بود به وسیله برنامه خوداشتغالی فدرال برای مهاجرت به کانادا اقدام نماید.

امتیاز بندی برای ویزای ورزشکاران کانادا

یکی از موارد ضروری و بسیار مهم برای اخذ ویزای ورزشکاران کانادا کسب حداقل 35 امتیاز است. این امتیاز بندی بر اساس پنج مولفه سابقه کار، تحصیلات، سن، تطبیق پذیری با محیط و آشنایی به زبان انگلیسی تعریف می گردد.

نحوه امتیاز بندی مشاغل ورزشی برای ویزای ورزشکاران کانادا به توضیح زیر است:

  1. سابقه کار تا 35 امتیاز
  1. تحصیلات تا 25 امتیاز
  1. سن تا 10 امتیاز
  1. آشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسه تا 24 امتیاز
  1. سازگاری با محیط تا 6 امتیاز

تفاوت امتیاز بندی برای ویزای ورزشکاران کانادا با ویزای هنرمندان در این است که آیتم سن به فاکتورهای امتیاز دهی اضافه شده که طبعا بدلیل حیطه مرتبط با ورزش، امری طبیعی است. از سوی دیگر اگر متقاضی ویزای خود اشتغالی کانادا تمامی 5 سال پیش از درخواست این نوع ویزا سابقه خوداشتغالی ورزشی داشته باشد حداقل 35 امتیاز لازم را بدست آورده و عملا نیازی به امتیازات سایر موارد نخواهد داشت.

منبع: نیلگام
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 485

به "شرایط اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید