فضانورد ناسا نورهای شبانه زمین را در عکسی تماشایی به تصویر کشید

به گزارش مجله زیتوا، یک فضانورد حرفه ای آمریکایی، پس از سال ها تصویر شگفت انگیزی از شب زمین را از نگاه ایستگاه فضایی بین المللی به اشتراک گذاشته است.

فضانورد ناسا نورهای شبانه زمین را در عکسی تماشایی به تصویر کشید

هرچند دون پتی (Don Pettit) فضانورد ناسا که تا کنون سه بار به فضا رفته است، در حال حاضر روی زمین قرار گرفته است اما این به معنای سرانجام ماجراجویی های فضایی او نیست. روز دوشنبه او عکسی را در حساب توییتر خود منتشر کرد که نمای شگفت انگیزی از زمین را نشان می دهد.

شاید در نگاه اول، یا حتی دقت کم، چشم انداز ثبت شده واضح نباشد اما این تصویر با نوردهی طولانی، بخشی از سیاره زمین را از پنجره های ماژول کوپولا (Cupola) ایستگاه فضایی بین المللی نشان می دهد. حتی با نگاه به جزئیات، رد ستارگان هم در تصویر دیده می گردد.

این فضانورد در توییت خود نوشت: چشم انداز ای با نوردهی طولانی به وسیله لنز فیش-آی از زمین از پنجره کوپولا، در ایستگاه فضایی بین المللی. در بخش پایینی، نورهای شهر به صورت رگه های نارنجی جریان دارند و رد ستارگان هم که ناشی از چرخش زمین است، در تصویر قابل مشاهده است. عکاسی نجومی می تواند راه های هیجان انگیزی برای ترکیب علم و هنر بیابد!

آخرین سفر فضایی پتی در سال 2012 انجام شد، بنابراین اشتراک گذاری عکس های منتشر نشده او از سفرهای فضایی اش برای هواداران علوم فضایی بسیار مجذوب نماینده خواهد بود.

در حالی که این عکس پتی می تواند به زیبایی یک اثر سورئال باشد، در سال های اخیر فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی بیشتر منظره های از تصاویری از زمین را به اشتراک می گذارند که عوارض گوناگون خشکی و دریا را با وضوح بالا نشان می دهند.

برای نمونه فضانورد فرانسوی توماس پسکی (Thomas Pesquet) به ثبت این نوع تصاویر از ایستگاه فضایی علاقه دارد و در آخرین مأموریت خود، چند عکس دیدنی از سیاره ما گرفته بود.

شاید با نمای خیره نماینده از ارتفاع 400 کیلومتری بالای زمین، ثبت چنین عکس هایی آسان به نظر برسد اما داشتن وقت آزاد و ثبت تصاویر دیدنی در ایستگاه فضایی بین المللی در عمل به برنامه ریزی زیادی احتیاج دارد.

ماژول کوپولا با هفت پنجره خود، در محدوده ایستگاه فضایی بین المللی برترین منظره ها را از زمین و فراسوی آن ارائه می دهد. به همین علت به مکانی محبوب برای حضور فضانوردان در زمان استراحت تبدیل شده است.

اما این منظره ها دیدنی که تا حد زیادی بدون مانع هم هستند، باعث شده تا کوپولا یک مکان کاری مهم ایستگاه هم باشد زیرا فضانوردان می توانند از آن برای نظارت و یاری نه تنها در پیاده روی های فضایی بلکه هنگام ورود و خروج فضاپیماها استفاده نمایند.

عکس: گذر شبانه بر فراز زمین از نگاه ایستگاه فضایی بین المللی

Credit: NASA/Don Pettit

منبع: Digital Trends

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 شهریور 1401 بروزرسانی: 25 شهریور 1401 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1868

به "فضانورد ناسا نورهای شبانه زمین را در عکسی تماشایی به تصویر کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانورد ناسا نورهای شبانه زمین را در عکسی تماشایی به تصویر کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید