پیشنهاد بسته 40 میلیارد دلاری به چین برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران

به گزارش مجله زیتوا، معاون امور بین الملل وزارت نفت از طراحی و ارائه بسته 40 میلیارد دلاری به چین برای سرمایه گذاری در زنجیره ارزش صنعت نفت ایران اطلاع داد و گفت: علاوه بر این در سفر اخیر رئیس جمهور به چین، بسته ای برای جذب فاینانس چین ارائه شده است.

پیشنهاد بسته 40 میلیارد دلاری به چین برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران

به گزارش خبرنگاران، احمد اسدزاده در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با بیان اینکه مذاکرات خوبی بین ایران و چین در جریان است، گفت: سال گذشته در سفری که به همراه آقای امیرعبداللهیان به چین داشتیم یک بسته 100 میلیارد دلاری را ارائه کردیک و پس از آن بسته ای هدفمندتر و هوشمندتر طراحی و ارائه کردیم.

وی اضافه کرد: درست است که به چین نفت صادر می کنیم اما باید همکاری هایمان را به زنجیره ارزش ارتقاء دهیم و در بسته طراحی شده پروژه های توسعه زنجیره ارزش واقع شده است.

به گفته وی پروژه هایی مانند ام تی او و متانول اولفین از پروژه هایی است که در این بسته ارائه شده است.

معاون امور بین الملل وزارت نفت با اشاره به برنامه های متنوع توسعه زنجیره ارزش صنعت نفت در منطقه ها مکران، چابهار و جاسک، گفت: این پروژه ها پیشرفت هایی داشته اند و اگر طرف چینی اعلام آمادگی کند، خیلی علاقه مند هستیم مشارکت چینی ها را به حوزه های زنجیره ارزش معطوف کنیم.

وی تاکید نمود: خام فروشی هنر نیست و ما باید سعی کنیم سرمایه گذاری داخلی و خارجی را به حوزه توسعه زنجیره ارزش معطوف کنیم و به همین دلیل پتروپالایشگاه هایی که در جنوب تعریف نموده ایم که از مهم ترین پروژه های ارائه شده به طرف چینی است.

اسدزاده با بیان اینکه پروژه های ارائه شده برای به وسیله طرفین آنالیز می گردد، گفت: اینها پروژه هایی مشخصی است که اگر اراده طرفین وجود داشته باشد، به سرعت قابل انجام است. مهم این است که طرف چینی این اعتقاد را دارد که به رغم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشور ما، با ما همکاری کند و این اراده در طرف چینی دیده می گردد و دولت سیزدهم هم این اراده را دارد.

وی اضافه کرد: این دو اراده در سطوح عالی شکل گرفته است و پروژه ها هم تعریف شده است و هم اکنون زمان آن است که طرفین در کنار هم بنشینند و درباره کم و کیف پروژه ها با هم بحث نمایند.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه خوشبختانه مذاکرات خوبی بین ایران و چین شکل گرفته است، گفت: علاوه بر این پروژه هایی که با مشارکت طرف چینی می توانیم اجرا کنیم، موضوع فاینانس هم مطرح است. در گذشته فاینانس 20 میلیارد دلاری از چینی ها گرفتیم که 5 پتروشیمی در آن بسته بود و اجرای این بسته به انتها رسید و در حال حاضر بسته جدیدی برای فاینانس در سفر اخیر ارائه شده که در حال مذاکره است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1401 بروزرسانی: 27 بهمن 1401 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1940

به "پیشنهاد بسته 40 میلیارد دلاری به چین برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد بسته 40 میلیارد دلاری به چین برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید