رئیسی: جایی برای مستشاران خارجی نمی بینیم

به گزارش مجله زیتوا، رئیس جمهور گفت: افتتاح فاز 11 پارس جنوبی در زمانی که قرارداد با شرکت های خارجی بسته شده بود و متعهد بودند کار را انجام دهند، اما کار را ها کردند و می خواستند ایرانی ها را تحقیر نمایند، اما متخصصان ایرانی با اراده فولادین افتخارآفرین شدند.

رئیسی: جایی برای مستشاران خارجی نمی بینیم

به گزارش تسنیم، سیدابراهیم رئیسی در مراسم افتتاح فاز 11 پارس جنوبی با بیان اینکه کار بزرگی به دست توانای متخصصان ایرانی در حوزه نفت و گاز صورت گرفته است، گفت: افتتاح فاز 11 پارس جنوبی در زمانی که قرارداد با شرکت های خارجی بسته شده بود و متعهد بودند کار را انجام دهند، اما کار را ها کردند و می خواستند ایرانی ها را تحقیر نمایند، اما متخصصان ایرانی با اراده فولادین افتخارآفرین شدند.

وی با بیان اینکه نکته مهم این کار جابه جایی سکوی نفتی از نقطه ای به نقطه ای دیگر است، اضافه نمود: این کار به دست متخصصان ایرانی به نتیجه رسیده و اگر کار می خواست روال معمول را طی کند باید 4 سال دیگر بهره برداری می شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه پارس جنوبی کار های متعددی صورت گرفته است که هریک در خور تقدیر و تشکر است، اما این کار از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است، ادامه داد: قرارداد این پروژه با شرکت های خارجی منعقد شده بود، اما آن ها برخلاف تعهد کار را رها کردند و این نوعی تحقیر برای دست اندکاران ایرانی بود.

وی با بیان اینکه اراده پولادین جوانان ایرانی، متخصصان ما در این میدان افتخارآفرین شد، افزود: ویژگی مهم کار این است که انتقال سکو به فاز 11 پارس جنوبی و کشور بی سابقه بود. یکی از افتخارات ما در میدان مشترک پارس جنوبی این است که بهره برداری این پروژه به دست متخصصان کشور صورت گرفته است.

رئیس جمهور در مراسم شروع فراوری گاز از فاز 11 میدان مشترک گازی پارس جنوبی با بیان اینکه شخصا به اینجا آمدم که هم از متخصصان تشکر کنم و هم از خانواده مکرم آن ها توضیح داد: کسانی که تا یک ماه خانواده را ترک می نمایند و به میدان می روند برای انجام یک کار بزرگ. باید از خانواده شکیبا آنان صمیمانه تشکر کنم. رمز موفقیت بسیاری از آقایان در انجام کار های بزرگ خانواده های شکیبا آن هاست. این فداکاری ها موجب شده که امروز در حوزه وزارت نفت، جایی برای مستشاران خارجی نمی بینید.

وی نقش مهم جوانان و متخصصان داخلی در دستیابی به فناوری های مختلف پیشرفته گفت: با وجود تحریم ها، جوانان متخصص و متعهد داخلی کاری بزرگ در تکمیل فاز 11 پارس جنوبی انجام دادند.

رئیس جمهور افزود: فاز 11 پارس جنوبی تماماً به وسیله متخصصان داخلی سه سال زودتر به بهره برداری رسیده است و صرفه جویی ارزی قابل توجهی در توسعه این فاز صورت گرفته است.

رئیسی فراوری اولیه فاز 11 پارس جنوبی را فراوری روزانه 7 میلیون مترمکعب دانست و اعلام کرد: فراوری گاز از فاز 11 پارس جنوبی به مرور تا 50 میلیون مترمکعب در شبانه روز افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه توان مالی و رشد مالی اقتدار آفرین است گفت: همانگونه که توان نظامی ایران اسلامی عزت آفریده است فراوری در کشور هم اقتدار و قدرت آفرین است و حرکت رو به جلو تسریع یافته است.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه باید افتخار کنیم که در مجموعه صنعت نفت ایرانی جایی برای مستشاران خارجی نیست اظهار داشت: در سفر به آفریقای جنوبی خواهان بروزرسانی پنج پالایشگاه در استفاده از توانایی متخصصان شدند و وزیر نفت هم برای صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور آفریقای جنوبی قول همکاری دادند.

رئیسی دستور حل مشکل آب شرب استان بوشهر را صادر کرد و گفت: نسبت به مسائل مردم این منطقه هم پیگیر هستیم، آب شرب یکی از مطالبات مهم مردم منطقه است که از استاندار می خواهم که کار را به حد دنبال نمایند تا مشکل آب شرب حل گردد تا مردم گرفتار مشکل آب شرب نباشند.

وی برطرف مسائل لنج داران و واردات کالای همراه ملوان را یکی دیگر از مسائل مهم در استان بوشهر دانست و افزود: باید واردات مورد احتیاج کشور به وسیله دریا به صورت جدی دنبال گردد، ما مخالفتی با این موضوع نداریم و باید این کار به وسیله لنج داران و ملوانان انجام گردد.

رئیس جمهور استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای جلوگیری از مشعل سوزی را مورد تاکید قرار داد و توضیح داد: این از طرح های اولویت ها است که در کشور دنبال می گردد و در ماه ها و سال های آینده این مسئله حل می گردد تا تبدیل به ثروت گردد.

رئیس جمهور توسعه مرکز درمانی در استان بوشهر و شهرستان عسلویه را یک خواسته به حق دانست و اعلام کرد: این موضوع در حوزه مسئولیت اجتماعی دیده می گردد. 6500 میلیارد تومان برای مسئولیت های اجتماعی و توسعه یافتگی استان بوشهر در نظر گرفته شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1402 بروزرسانی: 6 شهریور 1402 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 2014

به "رئیسی: جایی برای مستشاران خارجی نمی بینیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیسی: جایی برای مستشاران خارجی نمی بینیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید