کشف جسد سالم یک بچه ماموت 30 هزار ساله

به گزارش مجله زیتوا، یک معدنچی طلا به طور اتفاقی یک بچه ماموت پشمالو یخ زده را در منطقه سنتی Trʼondëk Hwëchʼin در یوکان کانادا پیدا کرد. طبق بیانیه مطبوعاتی دولت محلی، این بچه ماموت ماده که به وسیله بزرگان قبایل محلی Nun cho ga (به معنای بچه حیوان بزرگ) نامگذاری شده است، قدمتی 30000 ساله دارد.

کشف جسد سالم یک بچه ماموت 30 هزار ساله

به گزارش خبرنگاران، نون چو گا کاملترین ماموت کشف شده در آمریکای شمالی محسوب می گردد. در بیانیه مطبوعاتی آمده که این ماموت کوچک بیش از 30000 سال پیش و در جریان یخبندان دائمی این منطقه، منجمد شده است. به گفته کارشناسان در آن موقع در یوکان علاوه بر ماموت ها، اسب های وحشی، شیر های غار و گاومیش کوهان دار غول پیکر استپی نیز زندگی می کردند.

این ماموت یخ زده به وسیله زمین شناسان پس از اینکه یک معدنچی جوان در میدان های طلای کلوندایک بقایای آن را در حین حفاری گل پیدا کرد، از میان گل و لای خارج شد. دکتر گرانت زازولا، دیرینه شناس دولت محلی یوکان، گفت که این معدنچی مهم ترین کشف دیرینه شناسی در آمریکای شمالی را انجام داده است. وی اضافه کرد؛ ما نمی دانیم که این بچه ماموت به چه شکل جان خود را از دست داده است، اما شاید در جریان یک طوفان از مادر خود جدا افتاده و در گل و لای گیر نموده باشد.

پروفسور دان شوگار از دانشگاه کلگری که از اعضای تیم کاوش این ماموت پشمالو بود، گفت که این کشف یکی از هیجان انگیزترین برنامه های کاوشی بود که تا به امروز در آن شرکت داشته است. وی اضافه کرد که این ماموت به طرز شگفت انگیزی سالم به جای مانده است و برای مثال هنوز ناخن های پا، پوست، مو، تنه و حتی روده های دست نخورده دارد که آخرین وعده غذایی این جانور بدشانس را در خود حفظ نموده است. این ویژگی های استثنایی می تواند دانش ما در مورد جانوران عصر یخبندان را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

منطقه یوکان در شمال شرقی کانادا یکی از مهمترین مراکز کشف فسیل های جانوران عصر یخبندان است با این همه تا به امروز چنین بقایای سالمی از یک جاندار در این منطقه کشف نشده است. دانشمندان بر همین اساس امیدوار هستند تا در آینده نیز شاهد کشف نمونه های مشابه دیگری باشند. ماموت های پشمالو، جاندارانی به میزان فیل آفریقایی امروزی بودند که تا 4000 سال پیش در زمین پرسه می زدند. انسان های اولیه آن ها را برای غذا شکار می کردند و از استخوان و عاج ماموت برای ساخت اشیای هنری، ابزار و لوازم خانه استفاده می کردند. با این همه هنوز به درستی تعیین نیست که چرا چنین جاندارنی منقرض شده اند. شکار و تغییرات آب و هوایی، مهمترین دلایلی است که تا به امروز برای دلیل انقراض آن ها از سوی دانشمندان مطرح شده است. محققان امیدوارند با کشف نمونه هایی مانند نون چو گا، بتوانند پاسخی قانع کننده برای این مسئله مبهم بیابند.

منبع: businessinsider

نوشته: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 31 تیر 1401 بروزرسانی: 31 تیر 1401 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1828

به "کشف جسد سالم یک بچه ماموت 30 هزار ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف جسد سالم یک بچه ماموت 30 هزار ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید