حدس در محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری

به گزارش مجله زیتوا، پروژه حدس محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری در حال اجرا است.

حدس در محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، یعقوب زلقی سرپرست هیأت باستان شناسی امروز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: آرامگاه یعقوب لیث قسمتی از محدوده عرصه وحریم محوطه تاریخی گندی شاپور است که هیأت باستان شناسی صرفا درمحیط10 هکتاری پیرامون آرامگاه مشغول برآورد است.

او شناسایی وپژوهش گاهنگارانه در لایه های تاریخی و شناخت گستره آثار پیرامون آرامگاه را از اهداف اولیه این پروژه خواند و توضیح داد:پاسخ به این پرسش که این محوطه تاریخی چه کاربردی داشته،هدف دیگری است که دنبال می گردد.

وی پی بردن به روند تغییر و تحولات تاریخی محوطه را از دیگر اهدافی دانست که هیأت باستان شناسی در خلال این پروژه به دنبال آن است.

زلقی درادامه اضافه نمود:یکی از مسایل حول محور محوطه گندی شاپور کثرت نسبی داده های تاریخی)متون) می باشد که دستیابی به شواهد باستانشناختی دراین موردنیزازجمله اهداف ضمنی این پروژهاست.

وی در انتها با بیان اینکه این پروژه برآورد با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجرا است توضیح داد :این محوطه به جهت ارتفاع بالا از سطح دریا به لحاظ سیلاب های اخیر مصون مانده است .

لازم به ذکر است آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در روستای شاه آباد در ده کیلومتری دزفول، سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار گرفته است و در کنار این آرامگاه بازمانده های شهر گندی شاپور دیده می گردد.

گنبد بلند مضرس (دندانه دار) سفید رنگ و جلال عمارت بقعه از دور کاملاً جلوهگر است. در اطراف بقعه، قبرستان وسیعی است که در آن وجود سنگ قبرهای قدیمی، نشانگرتاریخ کهن این بنا است.

یعقوب لیث رادمان پسر ماهک سیستانی یکی از پادشاهان ایران و از دودمان صفاری بود. یعقوب لیث صفاری نخستین کسی بود که زبان پارسی را 200 سال پس از ورود اسلام به ایران، به عنوان زبان رسمی ایران علام کرد و پس از آن دیگر کسی حق نداشت در دربار او به زبانی غیر از پارسی سخن بگوید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 17

به "حدس در محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدس در محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید