37 روز تنفس هوای آلوده در تهران طی پاییز

به گزارش مجله زیتوا، تهرانی ها در پاییز سال جاری 37 روز به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون هوای آلوده تنفس کردند.

37 روز تنفس هوای آلوده در تهران طی پاییز

به گزارش خبرنگاران، تهرانی ها از ابتدای پاییز تا به امروز 53 روز هوای قابل قبول و 37 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس - به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون - تنفس کردند. هوای تهران درحالی طی پاییز 37 روز آلوده بود که در این بین سهم آذر ماه از آلودگی هوا 19 روز گزارش شده، این یعنی آذر ماه آلوده ترین ماه پاییز طی سال جاری بوده است.

آنالیز آمار نشان می دهد که کیفیت هوای تهران طی پاییز سال گذشته با درصدی تفاوت، کم و بیش مشابه سال جاری بود. طی پاییز 98 تهران 58 روز هوای قابل قبول و 32 روز هوای آلوده داشت که از این بین سهم هوای ناسالم برای گروه های حساس 29 روز و سهم هوای ناسالم برای همه سه روز بود.

بر اساس این گزارش مهمترین علت آلودگی هوا در ماه های سرد سال افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون است. بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی ها، خودروهای شخصی، اتوبوس ها و... در فراوری ذرات معلق 60 درصد است که در این بین خودروهای دیزلی پررنگ ترین نقش را دارند. ذرات معلق یکی از خطرناکترین آلاینده های موجود در هوا هستند و می توانند بیماری های قلبی و ریوی را تشدید نمایند و در مواجهه طولانی مدت سبب حملات قلبی و آسم شوند.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که طی پاییز 97 کیفیت هوا در شرایط بسیار خوبی نسبت به پنج سال اخیر قرار داشت. در این بازه زمانی هوا هفت روز در شرایط پاک، 68 روز در شرایط قابل قبول و تنها 15 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

در پاییز سال 96 کیفیت هوا طی 47 روز در شرایط مطلوب قرار داشت که از این بین سهم هوای پاک سه روز و سهم هوای قابل قبول 44 روز گزارش شده است. کیفیت هوا در تهران طی این بازه زمانی به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق 39 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و چهار روز در شرایط ناسالم برای همه افراد بود.

بر اساس مقاله ای که دانشگاه شریف در ارتباط با ذرات معلق منتشر نموده است تماس با این ذرات به ویژه ذرات معلق با ابعاد کمتر از 2.5 میکرون می تواند سبب آسیب رسیدن به دستگاه قلبی -عروقی بدن، حملات قلبی و سکته گردد. این آثار همچنین باعث افزایش مراجعات به مرکز درمانی و افزایش تعداد بستری و در بعضی موارد مرگ زودرس می گردد. از سویی تماس با ذرات معلق بر دستگاه تنفسی نیز اثرگذار است و باعث تشدید حملات آسم می گردد.

در این مقاله اشاره شده است که ذرات معلق علاوه بر آثار سوء بر سلامت انسان، آثار زیست محیطی نیز به دنبال دارند. این ذرات می توانند سبب کاهش شدید دید در مناطقی از جمله پارک های طبیعی و مناطق بیابانی شوند. ذرات معلق همچنین می توانند همراه باد تا فواصل طولانی حمل شوند و بر آب و خاک رسوب نمایند.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گزارش داده است که در پاییز سال 95 کیفیت هوا 30 روز به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون آلوده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1114

به "37 روز تنفس هوای آلوده در تهران طی پاییز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "37 روز تنفس هوای آلوده در تهران طی پاییز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید