400 گونه نادر از گل های وحشی جهان در ایران، خواص گل های وحشی را بشناسید

به گزارش مجله زیتوا، 8 هزار گونه گیاه وحشی در کشور وجود دارد که بیش از هزار و 500 گونه انحصاری یا اندمیک هستند اما بیشتر این گیاهان در معرض خطر انقراض قرار دارند.

400 گونه نادر از گل های وحشی جهان در ایران، خواص گل های وحشی را بشناسید

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل ازباشگاه خبرنگاران، با آمدن فصل بهار طبیعت جلوه های دلنواز خود که بی شک یکی از شگفتی های جهان خلقت است را نمایان می نماید. با نسیم بهاری گل های وحشی سر از خاک بیرون می آورند و دامان هر کوی و برزنی را با رنگ های زرد،آبی،بنفش،قرمز و سفید رنگین می نمایند.

ایران با مساحتی بیش از 6، 1 میلیون کیلومتر مربع، کشوری کوهستانی است و مهمترین رشته کوه های آن زاگرس،البرز، آذربایجان-تالش و کپه داغ-خراسان است. طبیعت چهار فصل و تنوع اقلیمی در کشور باعث شده تا این کوه ها که مأمن غنی ترین ذخایر طبیعی از جمله گیاهان هستند، از فراز بلندترین قله ها تا قلب دشت ها و حتی کویر داغ، میزبان تعداد بی شماری از گونه ها و جنس هایی ازگیاهان و گل های وحشی منحصر به فرد باشند.

حدود 8 هزار گونه گیاه وحشی در کشور وجود دارد که بیش از هزار و 500 گونه آن اندمیک (انحصاری)هستند.ایران با دارا بودن حدود 400 گونه نادر گیاهی، غنی ترین ذخیره ژنتیکی ارزشمند گیاهی جهان است اما بیشتر این گیاهان به دلیل ناآشنایی و نبود فرهنگ سازی مناسب در معرض تهدید انقراض هستند.

با توجه به اینکه در فصل بهار هستیم ممکن است با گذر از عرصه های منابع طبیعی گل های وحشی متنوعی از شیرمرغ تا سرمه کلاغ را بعد از سپری کردن یک دوره سرد زمستانی در طبیعت ببینیم .

دراین گزارش شما را با تعدادی از این گل های زیبا آشنا می کنیم.

(Ornithogalum) شیرمرغ

شیرمرغ یا علف تگرگی گیاهی که در ایران 113گونه علفی دارد و در مزارع،چمنزارها و کوهپایه ها رشد می نماید.این گیاه بومی ایران و قفقاز است.

(Iris) زنبق وحشی یا نوروز گلی

این گیاهان با سرانجام فصل زمستان و با آغاز فصل بهار در دشت ها ظاهرمی شوند و نوید بهار را می دهند. این گل در مناطق کوهستانی شمال و شمال غرب کشور و در نزدیکی برف های در حال ذوب دیده می گردد.

(primula) گل پامچال الوان

این گیاه یکی دیگر از گل های بهاری است. از اواخر اسفند تا اردیبهشت درطبیعت گلدهی دارد. زیستگاه این گل جنگل است و در چمنزارها،جنگل ها و مناطق کوهستانی دیده می گردد. این گل اندمیک یا بومی انحصاری کشور است و کاربرد صنعتی دارد بنابراین ارزش حفاظتی بالایی دارد.

(veronica) سیزاب

گیاهی چند ساله که در مناطق گرمسیر همواره سبز و درمناطق سردسیر در بهار رشد می نماید و خوشه های کوچکی از گل های سفید یا بنفش در گیاه نمایان می گردد.

(geranium) شمعدانی وحشی یا سوزن چوپان

گیاهی چند ساله در مناطق مختلف کشور از منطقه رویشی خزری تا مناطق غربی،شمال غربی و مرکز کشور یافت می گردد. دارای گل بنفش و موسم گلدهی فروردین تا اریبهشت است.به صورت علف هرز در باغ ها،مزارع و مراتع رشد می نماید.

(scilla) گل نجم آبی

گیاهی کوهزی و آب دوست با گل های ستاره ای یا زنگوله ای است که در ایران 10 گونه دارد و از گیاهان زود گل است که در کنار چشمه های باغات،چمنزارهای مرطوب،جنگل های خزری،مراتع کوهستانی و شکاف دیواره های صخره ای است.

(colchicum)سفید گل حسرت

گلی بدون برگ است و در دو فصل بهار و پاییز گل می دهد.این گل بعد از ذوب شدن برف ها در بهار و قبل از آمدن برف در پاییز شکوفا می گردد و گیاه زینتی مناطق معتدل و مراتع کوهستانی است.این گل درمعرض تهدید و انقراض است.

(cenecio) پیر بهارک

این گیاهان در اوایل بهار از خاک بیرون می آیند و بعضی نیز در اواخر فصل بهار گل می دهند.گیاهی یک ساله که در مراتع،مناطق کوهستانی و تپه ماهورها رشد می نماید. علت اینکه به این گل پیر بهارمی گویند این است که در اواسط بهار که گل های دیگر شکوفا می شوند پیربهار سرش سفید شده و در حال دانه دادن است.گیاهی که در فصل بهار پیر شده و به آخر عمرش رسیده است.

(taraxacum) قاصدک

گل قاصدک میوه های چتری شکل دارد و در مراتع،اراضی زراعی و حتی بایر اغلب نقاط کشور می روید.

(muscari) سنبلک، کلاغک یا سرمه کلاغ

در حدود 40 گونه از این گل شناخته شده است اما این جنس 7 گونه در ایران دارد. این گیاه دارای ارزش دارویی است و در اغلب نقاط کشوربه ویژه منطقه های رویشی ایران، تورانی و زاگرسی می روید.

حفاظت از گل های وحشی به منزله حفاظت از تنوع زیستی است

مجید اسکندری نویسنده کتاب طبیعت گردی با گیاهان ایران توضیح داد: گیاهان رکن اصلی و مولد طبیعت هستند و گل های وحشی به عنوان اندام های اصلی زایشی گیاهان، نقش اصلی در فراوری مثل و ادامه بقای گیاهان دارند.

او با اشاره به اینکه حفاظت از گل های وحشی به منزله حفاظت از تنوع زیستی است،اضافه نمود:گل های وحشی با فراوری گرده و شیرابه علاوه بر فراهم کردن بستری برای فراوری مثل به حفظ حشرات یاری می نمایند. اغلب آنها در چرخه های زیستی برای جانوران مختلف مفید هستند.

او ادامه داد:ریشه های گل های وحشی باعث ثبات خاک شده و از فرسایش خاک جلوگیری می نماید.ریشه بسیاری از این گلها با قارچ های میکوریزا در ارتباط هستند و باعث تثبیت مواد آلی خاک از جمله نیتروژن می شوند که برای رشد و بقای بسیاری از موجودات دیگر خاک زی مفید هستند.

اسکندری با بیان اینکه حضور گل های وحشی در یک اکوسیستم به منزله بقا و زایش است ،توضیح داد: با چیدن گل های وحشی شرایط زوال و نابودی طبیعت را فراهم می کنیم.هر گل در مرحله رویشی خود تبدیل به میوه و بذر خواهد شد و ازآ نجا که بذرها و میوه ها باعث ادامه بقای گیاهان می شوند، چیدن آنها از طبیعت این چرخه زیستی را قطع می نماید و سبب انقراض بسیاری از گیاهان به خصوص گل های اندمیک یا انحصاری خواهند شد.

نویسنده کتاب طبیعت گردی با گیاهان ایران تاکید نمود: وقتی طبیعت گردان به رویشگاه های گل های وحشی می فرایند باید مراقب باشند تا این گل ها را پاکوب ننمایند زیرا ریشه این گل ها سطحی است و با لگد مال شدن رشد آنها در آینده متوقف خواهد شد.

او در سرانجام گفت:راه بهره برداری از گل های طبیعت این است که به آنها اجازه بذردهی دهیم و سپس بذر آنها را به صورت محدود در یک محیط گلخانه ای پرورش داده و اهلی کنیم.

پایداری انسان و طبیعت در گرو حضور گل های وحشی، 10 سال اسارت در خاک تا به گل نشستن

عادل رمضانی گیاه شناس گفت: در فصل بهار انواع متنوعی از گل های وحشی در طبیعت دیده می شوند. اما انواعی از گل حسرت،اناعی از نبق ها،سنبلک یا کلاغک،پیر بهار،قاصدک ،شیر مرغ،سیزاب،نجم،شمعدانی وحشی ،خردل وحشی و چند گل دیگر که دارای ریشه های پیازدار هستند جزء اولین گل هایی هستند که در اول فصل بهار در رویشگاه های طبیعی از دل خاک برون می آیند.

رمضانی اضافه نمود:گل های زود گل، نقش حیاتی در تعادل اکوسیستم دارند که در حفظ حیات سایر موجودات موثر است.بسیاری از زنبورداران برای حفظ زنبورستان خود به گل های وحشی احتیاج دارند زیرا علاوه بر تداوم فعالیت زنبورداری در طعم عسل فراوریی آنها هم موثر است.

او با بیان اینکه گل های وحشی نقش مهمی در جلوگیری از فرسایش بادی دارند،ادامه داد:در اوایل فصل بهار تند بادهای شدیدی می وزد و گل های وحشی حتی درمناطق کویری از حرکت خاک یا ماسه جلوگیری می نمایند.

این گیاه شناس گفت:برای اینکه بسیاری از گل های پیازدار بذرشان تبدیل به گل گردد گاهی 10 سال زمان احتیاج دارد بنابراین کندن گل از ریشه یا برداشت پیاز منجر به انقراض آنها می گردد.بر اساس تحقیقات اجرا شده بسیاری ازگ ونه های گل های وحشی در مناطق مختلف کشور در معرض انقراض هستند که یکی از علت های آن گرم شدن کره زمین است.

رمضانی پایداری انسان و طبیعت را در گرو حضور گل های وحشی دانست و اضافه نمود :در این چرخه نه تنها طبیعت از گزند آسیب ها در امان می ماند بلکه فضای امنی را برای زندگی انسان ها با جلوگیری از سیل های مخرب فراهم می نماید.

او در سرانجام گفت:عرصه های طبیعی کشور، رویشگاه گل های انحصاری مثل لاله واژگون،سوسن چلچراغ، شقایق و ... است که ضمن ارزش حفاظتی به لحاظ مالی با جذب سرمایه به وسیله گردشگر می توان آن منطقه را با برنامه ریزی اصولی تبدیل به قطب گردشگری کرد تا برای کشور اشتغالزایی و درآمد زایی داشته باشد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1328

به "400 گونه نادر از گل های وحشی جهان در ایران، خواص گل های وحشی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "400 گونه نادر از گل های وحشی جهان در ایران، خواص گل های وحشی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید