آشنایی با همه عوارض قلیان کشیدن

به گزارش مجله زیتوا، قلیان کشیدن رفتار غلطی است که امروزه بین جوانان بسیار باب شده است. از جمله عوارض قلیان کشیدن می توان به زمینه سازی ابتلا به انواع سرطان ها و بیماری های دستگاه گوارشی مانند آسم و برونشیت اشاره نمود.

آشنایی با همه عوارض قلیان کشیدن

خبرنگاران | سرویس سلامت - قلیان وسیله ای است که به وسیله آن تنباکو می کشند و عمدتا در خاورمیانه و بعضی از کشورهای آسیایی متداول است. این وسیله زغال در سر و آب در کف دارد و به استعمال دود حاصله قلیان کشیدن می گویند. اما همین دود بسیار مضر و خطرناک است و همراه خود هزاران ماده سمی و سرطان زا دارد.

عوارض قلیان کشیدن

1- ابتلا به آسم از جمله عوارض قلیان کشیدن

با توجه به حجم دود بالایی که در اثر قلیان کشیدن وارد ریه ها و دستگاه تنفسی می گردد، می تواند به نایژه ها و مژک های داخل ریه ها آسیب برساند و آنها را حساس کند و در نتیجه سبب آسم و مسائل تنفسی گردد. بچه ها و نوزادانی که در معرض دود قلیان باشند هم به احتمال بیشتری دچار آسم و ذات الریه می شوند.

2- سیگار و قلیان کشیدن و ابتلا به سرطان

از آنجایی که دود قلیان منوکسید بالایی دارد می تواند موجب سرطان گردد و افراد قلیانی دارای آنتی ژن کارسینوامبریونیک بیشتری در سرم خونی هستند که می تواند تومور ایجاد کند. معمولا سرطان مری، دهان، پانکراس و ریه با کشیدن قلیان و سیگار ارتباط مستقیم دارد.

3- کاهش میزان اکسیژن خون

بالا بودن میزان منوکسید کردن در دود قلیان موجب می گردد که با هموگلوبین ها اتصال پیدا نموده و خون کمتر بتواند اکسیژن را به اندام ها منتقل و در نتیجه می تواند زمینه ساز دامنه ای از بیماری ها مانند سکته گردد.

4- افزایش بیماری های عفونی

با توجه به اینکه در تهبه قلیان بهداشت چندانی رعایت نشده و حتی آب ته قلیان برای مشتریان مختلف عوض نمی گردد، همین می تواند عامل انتقال و انتشار عفونت در میان افراد مختلف گردد.

5- مسائل ریوی از عوارض قلیان کشیدن

به دلیل استنشاق زیاد منوکسید کربن؛ افراد قلیانی بیماری های تنفسی و ریوی بیشتری را دچار خواهند شد و عموما با گلودرد، خس خس سینه، گرفتگی گلو و ... روبرو هستند. قلیان کشیدن می تواند بیماری های ریوی مزمن مانند سل و برونشیت را نیز افزایش بخشد.

6- تاثیر قلیان کشیدن بر باروری مردان

بر اساس تحقیقات میزان تحرک و کیفیت اسپرم در میان مردان سیگاری بسیار پایین تر از افراد عادی است و با توجه به اینکه قلیان به مراتب خطرناک تر و مضرتر از سیگار است، در نتیجه مصرف آن می تواند بر روی کیفیت نطفه مردان و قابلیت باروری آنها تاثیر بگذارد.

7- تاثیر قلیان کشیدن در باروری و بارداری زنان

قلیان کشیدن بر روی باروری زنان نیز تاثیرات منفی خواهد گذاشت و می تواند موجب سقط و ناباروری و یا ایجاد مسائلی برای سلامت رحم گردد. ضمن اینکه یائسگی و پوکی استخوان نیز با مصرف قلیان و سیگار ارتباط مستقیم دارد. تخمک زنان قلیانی باروری کمتری دارد و می تواند بر قدرت باروری آنها تاثیر منفی بگذارد. زنانی که قلیانی هستند و یا سیگار می کشند احتمالا دیرتر بارور می شوند و به همین دلیل توصیه می گردد که یکسال قبل از اقدام به بارداری استعمال دخانیات هم توسط مادر و هم پدر قطع گردد.

  • حتی در هنگام زایمان عوارض ناشی از قلیان کشیدن می تواند موجب گردد که به جنین استرس بیشتری وارد شده و جنین نسبت به انقباضات رحم تحمل کمتری داشته باشد.
  • با توجه به امکان اثرات منفی قلیان کشیدن بر جنین، معمولا فرزندان زنان قلیانی کم وزن تر هستند و چنین نوزادانی برای ابتلا به بیماری های تنفسی مستعدتر هستند.

8- اختلال در بهبود زخم ها

افرادی که قلیان و سیگار می کشند یا در معرض دود آن قرار دارند در زمینه بهبود زخم هایشان بیشتر دچار مشکل خواهند شد. همچنین زخم های گوارشی در اثر مصرف دخانیات به تاخیر می افتد.

9- عامل بیماری ام اس

یکی از عوامل ابتلا به ام اس مصرف قلیان تشخیص داده شده است و برای مبارزه با شیوع بالای این بیماری که خصوصا در میان جوانان بسیار در حال افزایش است باید استعمال مواد مخدر و قلیان را کم کرد.

عوارض قلیان میوه ای

گاهی به جای تنباکوی برگ در روی زغال تنباکوی میوه ای قرار می دهند که اثرات مضر آن به مراتب بالاتر از قلیان معمولی است و به تمام کسانی که دود آن را استشمام می نمایند، می تواند آسیب برساند. قلیان کشیدن یکی از عامل های اصلی سرطان دهان، حنجره، کبد و روده است.

اسانس هایی که در توتون تنباکوی میوه ای استفاده می شوند، حاوی فلزات و عناصر سنگینی مانند آرسنیک و سرب هستند که در مجاورت حرارت آزاد می شوند و می توانند زمینه ساز بسیاری از بیماری های خطرناک قلبی و عروقی بشوند.

سخن آخر در خصوص عوارض قلیان کشیدن

به طور کلی مضرات و عوارض اصلی قلیان کشیدن را می توان در این موارد دسته بندی کرد:

  • سرطان
  • از کار افتادن ریه ها
  • ناباروری و کم باروری
  • تاثیر بر روی جنین و نوزاد
  • بروز بیماری هایی مانند سل و برونشیت و هپاتیت
  • عامل انتقال بیماری های عفونی

تصور عموم بر این است که وجود آب در قلیان باعث می گردد که دود آن تصفیه شده و تمام مواد سمی آن گرفته گردد، اما این تفکر کاملا اشتباه است و وجود آب تاثیری در کاهش مضرات و عوارض قلیان کشیدن ندارد.

بیشتر بخوانید: دانستنی هایی درباره مضرات قلیان

مصرف قلیان چندین برابر خطرناک تر از سیگار کشیدن است و یک ساعت قلیان کشیدن معادل هفتصد پک است. علاوه بر این مصرف قلیان می تواند زمینه مصرف سایر مواد مخدر را نیز فراهم نموده و فرد را به مصرف سایر دخانیات سوق دهد. با این وجود این روزها قلیان کشیدن جوانان در قهوه خانه ها و کافه ها بسیار زیاد به چشم می خورد و به نوعی تبدیل به یک تفریح شده است.

نظر شما چیست؟ آیا شما نیز جز کسانی هستید که از قلیان استفاده می نمایند؟ آیا دانستن عوارض قلیان کشیدن مانع استفاده شما از قلیان می گردد؟ اگر تجربه ای در این زمینه دارید آن را به وسیله بخش ارسال نظر با ما و سایر کاربران خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1217

به "آشنایی با همه عوارض قلیان کشیدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با همه عوارض قلیان کشیدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید