انتشار پنج کتاب از ادبیات داستانی ترکیه

به گزارش مجله زیتوا، به گزارش خبرنگاران ، نشر رهام اندیشه از ناشران کرج در سال 1397 پنج عنوان کتاب ترجمه از ادبیات ترکیه را روانه بازار نشر نموده است که از این تعداد سه عنوان از نویسندگان کلاسیک ترکیه و دو عنوان از زولفو لیوانلی نویسنده، شاعر و موزیسین و برنده جایزه اورهان پاموک است.

انتشار پنج کتاب از ادبیات داستانی ترکیه

حکایت برادرم از زولفو لیوانلی که برای اولین بار به زبان فاسی ترجمه شده است یک داستان روانشناختی-جنایی است که در روستایی دور از استانبول اتفاق می افتد و حکایت مردی است که در سنین بازنشستگی در این روستا ساکن شده است. مرد مریضی عجیبی دارد و آن این است که نمی تواند با کسی تماس فیزیکی داشته باشد و یا حتی با کسی دست بدهد. اما ورود دختر خبرنگار جوان که برای گزارش قتل آرزو-دوست مرد- آمده است، داستان را ورقی دیگر می زند.

حکایت برادرم در 296 صفحه با قیمت 45000 تومان توسط مترجم مقیم آنکارا، وحید فرخاد از ترکی استانبولی به فارسی برگردانده شده است.

جزیره آخر نیز نوشته زولفو لیوانلی است. داستان جزیره ای آرام و زیباست که با پیدا شدن رئیس جمهور بازنشسته در این روستا آرامش خود را از دست می دهد و قوانین و مقررات این رئیس جمهور دیکتاتور که می خواهد برای آرامش خود، مرغان دریایی را از بین ببرد، این جزیره آرام و دوست داشتنی را به نابودی می کشاند. داستان این جزیره زمان و مکان ندارد و یک جزیره خیالی است.

این کتاب در 189 صفحه با قیمت 42000 تومان توسط وحید فرخاد از ترکی استانبولی به فارسی برگردانده شده است.

کودکی در برزخ عنوان اثر جدیدی است از زولفو لیوانلی که مجوز چاپ آن صادر شده و به زودی وارد بازار نشر خواهد شد. کودکی در برزخ مجموعه داستان های کوتاه زولفو لیوانلی است که درون مایه اصلی داستان هایش اعتراض و پرداختن به مسائل زندگی کارگران و مهاجران ترک است. داستان کوتاه کودکی در برزخ که از داستان های بسیار تاثیرگذار این مجموعه است، حکایت کودکی است مهاجر که زبان کشور مقصد را نمی داند و دچار مسائل فراوانی می گردد. از روی این داستان در سوئد فیلمی به همین نام ساخته شده است. این مجموعه شامل هشت داستان کوتاه است که در 162 صفحه به چاپ خواهد رسید. مترجم این اثر نیز وحید فرخاد است.

وحید فرخاد اثر دیگری از لیوانلی ترجمه نموده، با نام سرناد که در مرحله مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و پس از صدور مجوز در سال 1399چاپ خواهد شد.

دختری با چشمان بنفشه ای و پیراهنی از آتش از خالده ادیب آدی وار و خورشید شامگاهان از رشاد نوری گونتکین، سه اثر کلاسیک منتشر شده در نشر رهام اندیشه است.

دختری با چشمان بنفشه ای روایت معلمی جوان است که از استانبول برای تدریس به یک روستای دورافتاده اعزام می گردد که در آنجا خواستگاران و خواستار زیادی پیدا می نماید و از آنجا که نیت خواستگاران را پاک نمی بیند، از جواب مثبت طفره می رود. ترکیه وارد جنگ با یونان می گردد و روستا به اشغال مهاجمان در می آید. مسائل عایشه -معلم جوان- بیشتر می گردد. حالا هم فرمانده یونانی ها عاشق او شده هم خواستگاران قبلی مزاح او هستند. داستان روایت تلخ هجوم یونانی هاست و مرارت هایی که عایشه می کشد تا کشور از هجوم دشمنان پاک گردد.

دختری با چشمان بنفشه ای در 184 صفحه با ترجمه زنده یاد کاظم سزائی آذری با قیمت 45000 تومان راهی بازار شده است.

پیراهنی از آتش، نیز روایت جنگ است. عایشه دختری زیباست که وعده نموده است هر فرمانده ای که اول از همه وارد ازمیر زیبا -زادگاه- او بگردد، همسر او خواهد بود. عایشه خود پرستار صحنه های جنگ است. پیراهنی از آتش حکایت تلخ تمام جنگ هایی است که عشق ها را از بین برده است و عاشقان در حسرت یار و دیار مانده اند.

پیراهنی از آتش، در 373 صفحه با ترجمه زنده یاد کاظم سزائی آذری با قیمت 60000 تومان راهی بازار نشر شده است.

خورشید شامگاهان، نیز یکی دیگر از ترجمه هایی است که در سال گذشته در نشر رهام اندیشه چاپ شده است. خورشید شامگاهان داستان فرمانده عاشق پیشه ای است که پس از بیماری مرموزش ارتش را ترک می نماید و برای استراحت به جزیره ای خوش آب و هوا پناه می برد؛ اما غافل است که عشق همواره در کمین اوست و دیگر بار دچار عشقی عجیب می گردد. عشقی که باید دست به انتخاب سختی در زندگی بزند. یا خود را تسلیم عشق دختری جوان کند، یا با همسر باوفای خود زندگی نامعلومش را در جزیره ادامه دهد.

خورشید شامگاهان در 428 صفحه با ترجمه زنده یاد کاظم سزائی آذری با قیمت 65000 تومان راهی بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 739

به "انتشار پنج کتاب از ادبیات داستانی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار پنج کتاب از ادبیات داستانی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید