جزییات تازه از تامین مسکن کارگری

به گزارش مجله زیتوا، خبرنگاران : تازه ترین خبرها حاکی از آن است که هم اکنون مسکن کارگری به صورت پایلوت در سه منطقه کشور در حال ساخت است.

جزییات تازه از تامین مسکن کارگری

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد حریق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، چند ماهی است که موضوع مسکن کارگری داغ شده است؛ موضوع از آذرماه سال گذشته آغاز شد که وزیر راه و شهرسازی از تفاهم نامه ای با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای مسکن کارگران اطلاع داد.

پنجم آذرماه سال 1398 محمد اسلامی عنوان نمود: تفاهم نامه ای به منظور احداث 200 هزار واحد مسکونی را با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به زودی امضا می کنیم. به گفته وی، این واحدها به کارگران و بازنشستگان فاقد خانه تعلق می گیرد.

البته دو ماه قبل، یعنی مهرماه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزیر کار از تهیه مدل های جدید عملیاتی برای تسهیل تامین مسکن گروه های مختلف کارگری اطلاع داده بود.

ابراهیم صادقی فر درباره آخرین شرایط طرح مسکن کارگری که در جلسه شورای عالی کار مطرح شده بود، عنوان نموده بود: رویکرد اصلی مورد نظر در این طرح، تامین مسکن دست یافتنی و مقرون به صرفه متناسب با توان اقتصادی خانوارهای کارگری فاقد مسکن با استفاده حداکثری از فرصت های قانونی همچون ماده 149 قانون کار، ظرفیت های موجود و بهره گیری از اصل هم افزایی منابع با مشارکت دستگاه های دولتی و بخش خصوصی مرتبط، جهت کاهش هزینه های فراوری و قیمت تمام شده مسکن خواهد بود.

به گفته وی، در این طرح با شناسایی گروه های هدف و اولویت بندی آنها بر اساس شاخص های معین شده، متناسب با شرایط هر گروه جهت برطرف دغدغه مسکن کارگران اقدام خواهد شد.

30 درصد هزینه خانوار کارگری صرف تامین مسکن

به همین دلیل، نماینده کارگران در شورای عالی کار مهر ماه سال گذشته درباره طرح های عملیاتی برای خانه دار شدن کارگران تاکید داشت: در راستای جبران قدرت خرید کارگران، بحث تعاونی های مسکن و مصرف کارگری مطرح است.

به گفته علی خدایی، بیش از 30 درصد هزینه های خانوار کارگری صرف هزینه های مسکن می گردد و عملا تکالیف مغفول مانده ای در زمینه مسکن کارگران داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم.

وی متذکر شده بود: نهادهایی هستند که در زمینه مسکن کارگران مسوولیت دارند و به مسوولیت آنها پرداخته نشده است. به همین دلیل بحث مسکن کارگران در شورای عالی کار مورد توجه نهاده شد. اولین موضوع از سوی کارگران پیرامون اصلاح ماده 149 قانون کار و استفاده از ظرفیت های قانونی مطرح شد، اصلاح ماده 149 و 150 قانون کار در دستور کار شورا است.

خدایی عنوان نموده بود: در بخش های دیگر، آنالیز های برای مسکن کارگران شده است که یکی از آنها تفاهم نامه ای با وزارت راه و شهرسازی و وزارت رفاه بوده است، تا به دو روش به بحث مسکن کارگران پرداخته گردد. حدود 10 طرح در حال آنالیز است تا در دو روش به مسکن کارگران بپردازد. یکی طرح هایی است که به صورت زودبازده بتوانیم به مسکن برسیم.

تاکید بر ورود تعاونی های مسکن برای صاحب خانه شدن کارگران

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران نیز با اشاره به اینکه دولت باید برای تامین مسکن کارگران زمین و وام ارزان قیمت ارائه کند، گفته بود: کارگران به وسیله تعاونی های مسکن ویژه کارگران می توانند صاحب خانه شوند.

هادی ابوی درباره تامین مسکن کارگران متذکر شده بود: بهترین روش صاحب خانه شدن کارگران شرکت های تعاونی مسکن کارگران هستند، نه اینکه کارگران با شرکت های انبوه سازی بخواهند صاحب خانه شوند. تعاونی هایی که خاص کارگران باشد، می تواند زمینه ای برای خانه دار شدن کارگران باشد. به طور مثال تعاونی مسکن متعلق به یک مجموعه تعیین می تواند زمینه برای صاحب خانه شدن اعضای خود را داشته باشد. از این جهت راحت تر می تواند اقدام کند که شرایط اقلیمی و منطقه ای و... درباره کارگران آن منطقه را می داند.

به اعتقاد وی، کارگران با طرح هایی مانند مسکن اجتماعی، مسکن مهر نمی توانند صاحب خانه شوند. کارخانه و صنف های مختلف باید به وسیله تعاونی های مسکن کارگران خود را صاحب خانه نمایند. با این روش، شرایط برای خانه دار شدن کارگران راحت تر است؛ چرا که شاید کارفرما با قرار دادن زمینه های تشویق شرایط را برای خانه دار شدن کارگران راحت تر فراهم کند.

امضای تفاهم نامه تامین مسکن کارگری

به دنبال انتشار این اخبار درباره تامین مسکن کارگری، در نهایت اول دی ماه سال گذشته تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه تامین مسکن برای جامعه کارگری، بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی امضا شد.

محمد شریعتمداری در این مراسم عنوان نموده بود: ظرفیت های قانونی زیادی برای تامین مسکن جامعه کارگری کشور وجود دارد؛ به طوری که براساس ماده 142 قانون کار، تکالیفی برای تامین مسکن برعهده جامعه کارفرمایی و دولت در تبصره های یک و دو این ماده پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه ظرفیت همکاری و همدلی بین تشکل های کارگری، کارفرمایی و دستگاه های اجرایی را فراهم می نماید، متذکر شده بود: برای تامین اقتصادی اجرای پروژه های مسکن برای کارگران و بازنشستگان، از ظرفیت بانک عامل حوزه مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی و همچنین از ظرفیت های سایر بانک های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده می کنیم.

به گفته وی، صندوق های تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری در تامین اقتصادی این پروژه ها مشارکت دارند؛ ضمن اینکه وزارت راه و شهرسازی نیز با ارائه زمین های 99 ساله به صورت رایگان در این پروژه همکاری خواهد نمود. علاوه بر این، از ظرفیت شرکت شهرک های صنعتی نیز که محل تجمع صنایع هستند، استفاده می گردد تا کارفرمایان به استناد ماده 142 قانون کار، در این طرح مشارکت داده شوند تا علاوه بر استفاده از ظرفیت های دولت، از ظرفیت های جامعه کارفرمایی نیز برای تامین زمین و مسکن کارگران استفاده کنیم.

شریعتمداری با اشاره به جمعیت 43 میلیون نفری کارگری کشور گفت: حدود سه میلیون و300 هزار نفر بازنشسته تحت پوشش صندوق تامین اجتماعی و 1.5میلیون نفر نیز تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشور هستند که برای تامین مسکن مجموعه جامعه کارگری، بازنشستگی و مستمری بگیران از ظرفیت های دولتی، کارفرمایی و تعاونی های مسکن کارگری به صورت منظم و سازماندهی شده استفاده خواهیم کرد.

ساخت مسکن کارگری در 3 استان

حال پس از گذشت حدود 6 ماه، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن از ساخت مسکن کارگری در 3 استان کشور اطلاع داده و گفته است: زیرمجموعه های وزارت کار باید زمین ساخت مسکن کارگری را تامین نمایند.

پروانه اصلانی عنوان نموده است: در قالب تفاهم نامه با وزارت کار، وزارت راه و شهرسازی متعهد شده تا در حوزه مسکن کارگری در مورد تجهیز منابع و تجهیز زمین، اقدام کند. بر این اساس، اولویت تامین زمین با انجمن های کارگری و کارفرماهای ذیل وزارت کار است. فرایند کار بدین ترتیب است که تعاونی های ساخت مسکن در اتاق تعاون تشکیل و اعضایی که عضو این تعاونی ها می شوند، اعضایی هستند که توان پرداخت آورده 30 تا 40 میلیون تومانی را دارند.

به گفته وی، این تعاونی ها دسته بندی می شوند و به زمین هایی که در قالب تفاهم نامه مشترک، شناسایی و احصاء می شوند، متصل خواهند شد.

اصلانی عنوان نموده است؛ قرار شده در ساخت مسکن تفاهم شده کارگران و بازنشستگان، هم مدل های تامین منابع اقتصادی و تجهیز منابع وزارت راه و شهرسازی و هم منابعی که وزارت کار و سازمان های ذیل آن وزارتخانه می آورند، به یاری آورده متقاضیان این نوع مسکن بیاید.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اعلام این که هم اکنون مسکن کارگری به صورت پایلوت در سه منطقه کشور در حال ساخت است، متذکر شده است: اولین منطقه در ایوانکی در جنوب شرق تهران واقع شده است. در این منطقه به دلیل تجمع شهرک های صنعتی شهر جدید ایوانکی تامین زمین 564 واحد صورت گرفته است. همچنین در شهرک مهرگان قزوین به دلیل انباشتی از شهرک های صنعتی، تعدادی مسکن نیمه تمام به اجرای این تفاهم نامه اختصاص یافته و برای 702 واحد مسکونی در مهرگان قزوین، برنامه ریزی ها صورت گرفته است.

به گفته اصلانی، رایزنی برای احداث تعدادی واحد مسکونی در اشتهارد کرج نیز در حال اجرا است و بخشی از واحدهای مسکونی کارگری موضوع تفاهم نامه در این منطقه به عنوان نمونه، احداث خواهد شد.

وی تاکید نموده است: مسکن کارگری قرار است در مناطقی احداث گردد که کمترین فاصله را با شهرک های صنعتی داشته باشد و در عین حال واجد امکانات زیربنایی و روبنایی باشد. زمین های تخصیص یافته در ایوانکی و مهرگان قزوین از زمین های وزارت راه و شهرسازی است که در حال عملیاتی و اجرایی شدن است. در ساخت مسکن کارگری مقرر است از ظرفیت تعاونی هایی که سابقه درخشانی دارند استفاده گردد.

مشمولان مسکن کارگران در جنوب شرق تهران

معاون وزیر راه و شهرسازی نیز درباره اقدامات وزارت راه برای ساخت 200 هزار واحد مسکن کارگران و بازنشستگان، گفته است: در تفاهم نامه بین وزارت راه و شهرسازی با وزارتخانه های دیگر، تامین بخشی از مسکن کارگران در وزارتخانه های مختلف مدنظر است. در تفاهم با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی احداث مسکن تعیینا برای کارگران و بازنشستگان این قشر بر اساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب برنامه ریزی شده است.

محمود محمودزاده با بیان این که در ساخت مسکن کارگران جدایی گزینی اجتماعی تا جایی که ممکن است انجام نخواهد شد و اختلاط جمعیت مدنظر قرار می گیرد، افزوده است: با توجه به زیرساخت ها و خدمات مورد احتیاج در کنار شهرک های صنعتی، احتیاجی به صرف هزینه برای ایجاد زیرساخت های لازم و سپس احداث واحدهای مسکونی نیست.

به گفته وی، همچنین با توجه به اینکه درخواست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تامین واحدهای مسکونی برای کارکنان شاغل در کنار شهرک های صنعتی بوده است، این تفاهم نامه با این شیوه عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی یادآور شده است: کوشش بر این است تا احداث مسکن برای کارکنان، مدیران و مهندسان شاغل در شهرک های صنعتی به دور از جدایی گزینی اجتماعی و حتی الامکان در کنار شهرک های صنعتی در قالب توسعه سکونتگاه ها انجام گردد.

محمودزاده با اشاره به این که تا به امروز دو اقدام عملیاتی در حوزه مسکن کارگری صورت گرفته است، گفته است: برای افرادی که در حوزه جنوب شرق تهران سکونت دارند، براساس جلساتی که به ریاست معاون اول ریاست جمهور انجام شد، برنامه ریزی شد تا در منطقه جنوب شرق تهران برای متقاضیان واجد شرایط 564 واحد مسکونی و در مهرگان قزوین حدود 702 واحد احداث گردد.

وی در اجرایی و عملیاتی شدن موضوع تفاهم نامه احداث مسکن کارگران و بازنشستگان شاغل در بخش های صنعتی و خدماتی، متذکر شده است: برای آنکه واجدان شرایط هرچه سریعتر بتواند صاحب مسکن شوند، امکانات دو وزارتخانه راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمیع می گردد. همانند تفاهمی که با وزارت آموزش و پرورش برای احداث 170 هزار واحد مسکن فرهنگیان و بازنشستگان فرهنگی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای تامین و احداث 100 هزار واحد مسکونی کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح انجام شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 700

به "جزییات تازه از تامین مسکن کارگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات تازه از تامین مسکن کارگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید