حسن زاده: از دید طرفداران پرسپولیس، اعضای این تیم هیچ وقت تخلف نمی نمایند، برخورد با بازیکن متخلف بر عهده احمدزاده نیست

به گزارش مجله زیتوا، اسماعیل حسن زاده، رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت که از دید طرفداران پرسپولیس، اعضای این تیم هیچ وقت تخلفی مرتکب نمی شوند.

حسن زاده: از دید طرفداران پرسپولیس، اعضای این تیم هیچ وقت تخلف نمی نمایند، برخورد با بازیکن متخلف بر عهده احمدزاده نیست

به گزارش خبرنگاران، اسماعیل حسن زاده در گفت وگو با برنامه تلویزیونی سلام صبح بخیر، درباره صدور رأی های موقت پس از دربی 90 پایتخت گفت: بخشی از این ها دستور موقت درباره احمدزاده بود. محرومیت او رأی و اقدام قضایی بود و او تا اطلاع ثانوی و صدور رأی، نمی تواند تیمش را همراهی کند. سایر ارسال اخطاریه و ابلاغ تخلفات به افراد، چه فرد حقوقی مثل باشگاه و چه افراد حقیقی است. آنها فرصت دارند از خودشان دفاع نمایند.

وی درباره مورد انضباطی علی کریمی توضیح داد: احتمالاً با جمع بندی گزارش داور و مقامات دیگر مسابقه از جمله نماینده فدراسیون، شاید پرونده شاخ و برگ بیشتری هم پیدا کند. همکاران من فعلاً مشغول جمع بندی هستند و فعلاً این افراد باید از خودشان دفاع نمایند. ما در آن اخطاریه نوشته ایم حسب مورد؛ یعنی ممکن است یکی اعتراض به داوری داشته باشد.

رئیس کمیته انضباطی با بیان اینکه اسامی نوشته شده در حکم ممکن است یکی دو تخلف داشته باشند، اعلام نمود: آیین نامه انضباطی فیفا و مقررات انضباطی خودمان اجازه داده اگر کمیته انضباطی رفتار خشن منتهی به کارت قرمز ملاحظه کرد، آن بازیکن را بیشتر از تأثیر آن کارت قرمز یعنی محرومیت یک جلسه ای تنبیه کند. چون ما قرار است او را تنبیه کنیم و فرصت دادیم که او حرفش را بزند.

حسن زاده درباره احتمال محرومیت بیشتر علی کریمی گفت: الزام است که محرومیت بیشتر از یک جلسه باشد، اما ما اجازه نداریم کسی را بدون اینکه حرف هایش را بشنویم، تنبیه کنیم. چون ممکن است او شرح بدهد، عذرخواهی کند یا بنویسد که تعمدی نداشتم. او به هر حال یک چیزی می نویسد و ما حتماً باید مدافعات متخلف را بشنویم. بنابراین باید به کریمی فرصت حرف زدن بدهیم.

وی درباره اینکه حرکت محمدحسین کنعانی زادگان مصداق تحریک طرفداران بوده، بیان نمود: اصل نانوشته ای داریم که از دید تماشاگران پرسپولیس، تماشاگران، بازیکنان و مدیران این تیم هیچ وقت تخلف نمی نمایند. از دید تماشاگران استقلال هم استقلالی ها هرگز تخلف نمی نمایند و چون پرسپولیسی هستیم، این رأی را داده ایم، یا اگر علیه پرسپولیس رأی دادیم، استقلالی هستیم.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: این در معنای افراطی طرفداران یک معنا دارد اما شهرآورد تهران با شرایط پخش مستقیم، انعکاس برون مرزی در بزرگترین استادیوم ما با آن همه زحمت و خطراتی که ممکن است وجود داشته باشد، از دید ما حساس است و جوانان نیز الگوپذیر هستند، بنابراین یک رفتار خطا در داخل زمین می تواند التهاب شدیدی را به سکو وارد کند. ما این ها را هم لحاظ نموده ایم. ما از جزئیات شهرآورد تهران نخواهیم گذشت و آن عزیزان هم حق دارند از خود دفاع نمایند.

حسن زاده در پاسخ به اینکه آیا می توان شخصی را که به سر کنعانی زادگان سنگ پرتاب کرد، شناسایی کرد، توضیح داد: این قطعاً کار ما نیست. عزیزان ما در صندلی امنیت و انتظامات استادیوم ها کوشش می نمایند این کار را انجام دهند. در پاره ای از موارد این رخ داده است، به ویژه درباره فردی که جیمی جامپ کرد که اصطلاح فارسی آن هنوز اختراع نشده است. می توان با فردی که فرار کرد، برخورد کرد. به ویژه حالا که با کد ملی بلیت می خرند و ممکن است کد ملی طرفداران ستاره دار شود تا دیگر نتوانند بلیت بخرند.

وی با بیان اینکه رفتار تماشاگران به عنوان تخلف تیمی و شخصیت حقوقی است و حتی اگر تماشاگر شناخته نشوند، تیم میزبان مقصر است، اعلام نمود: اینکه می گوییم میزبانی و قانون 90 به 10 در شهرآورد هم رعایت شود، برای همین است. قوانین فیفا هم می گوید جایی که ما نتوانیم تماشاگر را شناسایی کنیم، اگر توانستیم به تیم میزبان یا مهمان نسبت بدهیم، با آن تیم برخورد می کنیم. وگرنه مقصر تیم میزبان است و تماشاگران بدانند هرکاری که انجام دهند، به ضرر تیم شان است.

رئیس کمیته انضباطی در پاسخ به اینکه چرا رأی فرشاد احمدزاده اینقدر زود صادر شد، گفت: این رأی نیست و دستور موقت به معنای اقدام اورژانسی است. اگر این کار را نمی کردیم، می گفتند در روز روشن بازیکنی از چند متر آن طرف تر می دود و می آید درگیری ایجاد می نماید. اگر جلوگیری نشده بود، جان افراد به خطر افتاده بود. شما چرا کاری نکردید. ممکن بود جان دیگران را به خطر بیندازد. اگر افرادی چون کریم باقری که از او تشکر می کنم نبودند، ممکن بود این درگیری ها حوادث شدیدتری به دنبال داشته باشد و صدمه ای به کسی وارد می شد.

نباید اجازه دهیم بازیکنی که نقض قانون و جسارت نموده و نزاع دسته جمعی را استارت زده، فردا در بازی سپاهان هم باشد.، حسن زاده ضمن بیان این جمله گفت: عقل انضباطی فیفا به این نتیجه رسیده که در ماده 100، کمیته انضباطی می تواند به سرعت اقدام بازدارنده و عبرت آموز انجام دهد و ما اقدامی اورژانسی را انجام دادیم. بازیکنی با دیگری برخورد می نماید که ما عمد و سهو آن را نمی دانیم، اما داوری وجود دارد که تنبیه می نماید. مگر وقتی داور به علی کریمی کارت قرمز داد، از انصاری فرد یا من و شما پرسید؟

وی درخصوص درگیری احمدزاده با بازیکنان استقلال بیان نمود: داور چه بد تشخیص بدهد و چه خوب، صحنه را دیده و این ماجرا زیر سایه داوری بود، نه سایه انضباطی من یا رسانه ای شما. می خواهم بگویم تنبیه آن فرد بر عهده فرشاد احمدزاده نیست، بر عهده داور و پس از آن به عهده ما در رکن قضایی است. به هر حال برخورد با بازیکن متخلف بر عهده فرشاد احمدزاده نیست و قوانین فوتبال اجازه نمی دهد شما حریف یا متخلف را تنبیه کنید.

رئیس کمیته انضباطی درباره اظهارات شجاع خلیل زاده که از علت احضار به کمیته انضباطی ابراز بی اطلاعی نموده بود، توضیح داد: اینجا محدودیتی دارم و بند 13 ماده 21 ما اجازه نمی دهد جزئیات پرونده ای را که هنوز به آن رسیدگی ننموده ایم، بگوییم اما به احترام برنامه شما می گویم. من او را ارجاع می دهم به صحنه هایی که با داوران درباره قضاوت شان برخورد می کرد. در قوانین این نکته وجود دارد که تحقیر داور و اعتراض به داوری با هر لحن و حرکتی که اهانت به داور باشد، تخلف بسیار مهمی است.

حسن زاده در بخش دیگری از سخنانش اعلام نمود: جاده برای افراد متعصب و طرفداران کوچه و بازار که تیم شان را دوست دارند، یک طرفه است. استقلالی و پرسپولیسی و ملوانی و نساجی هم فرقی نمی نماید. آنها می گویند تیم ما صحیح و سالم است و کمیته انضباطی ظلم می نماید. این تفکر برای طرفداران عادی قابل قبول است، اما فاجعه وقتی است که مسئولان بگویند مگر تیم ما چه کار نموده است؟ فلان بازیکن مگر چکار نموده است؟ ما وظیفه داریم عادلانه رای بدهیم و وقتی از کمیته انضباطی رفتیم، مردم نقاط ضعف و قوت ما را می گویند.

مدیران ادوار مختلف پرسپولیس و استقلال به ما گفته اند به خاطر طرفداران مجبوریم اینگونه حرف بزنیم و این فاجعه است.، وی ضمن بیان این جمله، درباره حواشی مصاحبه کالدرون گفت: این موضوع هیچ ارتباطی با شهرآورد ندارد. ما حوادث مسابقه را رصد می کنیم. یا مقامات مسئول اتفاقات را رصد می نمایند یا خودمان از آن آگاه می شویم، اما حوادثی مانند پیغام های فضای مجازی، شیطنت ها و اهانت ها که در مسابقه نیست خیر. قبل از بازی، بازیکنی از تیمی به کمیته داوران اهانت نموده بود و گفت که تو سر تیم ما را بریدی.

حسن زاده در ادامه اضافه نمود: درباره این موارد قرار نیست کمیته انضباطی هزار نفر را بگذارد تا همه کامنت ها را آنالیز کنیم. باشگاه پرسپولیس هم می تواند درجا شکایت کند. ما مأموریم رأی منصفانه، عادلانه و متناسب صادر کنیم. مسلماً در اسپانیا هم تمهیدات بازی بارسلونا و رئال مادرید با دیگر بازی ها فرق می نماید. دیدار سپاهان و پرسپولیس هم مهم است و خواهش می کنم عوامل تیم ها، بازیکنان و طرفداران همکاری نمایند تا بازی خوبی داشته باشیم. اگر اینطور نباشد، تنبیه شدیدی خواهیم داشت.

وی در خصوص اعتراض طرفداران نفت مسجدسلیمان درمورد اعتراض طرفداران نفت مسجدسلیمان به محرومیت خود گفت: من عزیزان مسجدسلیمانی را دوست دارم، اما ممکن است یک بار نتوانیم شرایط را کنترل کنیم و سنگ و شیشه شکستن و تهدید داور، نتایج بدی به دنبال داشته باشد. ببینید در دیدار قبلی نفت، داور چگونه تهدید شد. وگرنه ما آن عزیزان را دوست داریم. آرای استقلال، پرسپولیس و سپاهان در سال گذشته هم قطعاً اجرا شده است. آنچه به صورت قانونی جلو می رود، یا رأی اصلاح یا نقض می شود و برمی شود. این موارد در قانون تعریف شده است، اما سازمان لیگ آرای ما را بدون اجرا نگذاشته است. ما هم می خواهیم سلامت فوتبال را تأمین کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 149

به "حسن زاده: از دید طرفداران پرسپولیس، اعضای این تیم هیچ وقت تخلف نمی نمایند، برخورد با بازیکن متخلف بر عهده احمدزاده نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسن زاده: از دید طرفداران پرسپولیس، اعضای این تیم هیچ وقت تخلف نمی نمایند، برخورد با بازیکن متخلف بر عهده احمدزاده نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید