خبرنگاران برنامه توسعه ای برای 4 گروه اولویت دار صنعتی تدوین می گردد

به گزارش مجله زیتوا، تهران- خبرنگاران- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: چهار گروه کالایی مهم شامل آشامیدنی و غذایی، نساجی، پوشاک و کیف و کفش، گوهر سنگ ها و لوازم خانگی سهم بالایی در ارزش تولیدات صنعتی کشور دارند و قرار است برای توسعه این صنایع، برنامه راهبردی طراحی گردد.

خبرنگاران برنامه توسعه ای برای 4 گروه اولویت دار صنعتی تدوین می گردد

به گزارش روز شنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی صادقی نیارکی در سلسله نشست های آنالیز شرایط زنجیره صنعت پوشاک و کفش اضافه نمود: اکنون در صنعت لوازم خانگی چند برند عظیم را شناسایی و از آنها خواستیم با برنامه ریزی برای تجمیع تقاضا در زنجیره تامین، سبد محصول با استفاده از ظرفیت های خالی صنایع پایین دستی ارائه دهند.

وی گفت: صنایع شاخص در بخش غذایی و آشامیدنی نیز در کنار یکدیگر سند توسعه ای طراحی و بر روی موضوعات کلیدی نظیر پخش هیبریدی در حوزه صنایع غذایی، تامین مواد اولیه و غیره برنامه ریزی خواهند کرد.

توسعه صادرات پوشاک و کفش با تجمیع تقاضا و تکمیل زنجیره ارزش

معاون امور صنایع وزارت صنعت ضمن تشریح مراحل زنجیره ارزش در صنعت پوشاک و کفش اعم از تامین مواد اولیه، طراحی و مد، تحقیق وتوسعه، فراوری بازاریابی و فروش و همچنین خدمات پس از فروش پرداخت و گفت: شرایط پوشاک و کفش نسبت به دو سال پیش بسیار بهتر شده و برای ارتقای شرایط این صنعت لازم است توسعه صادرات با تجمیع چندین برند مشترک برنامه ریزی گردد.

وی توضیح داد: اکنون در مرحله نخست زنجیره ارزش که تامین مواد اولیه است، عظیمان این صنعت می توانند با جمع بندی تقاضا، مواد اولیه این زنجیره را به شکل تجمیعی فراوری نمایند و در اختیار سایر واحدهای صنعتی قرار دهند و در عین حال در مراحل بعدی زنجیره ارزش نیز می توان در کنار یکدیگر از ظرفیت های موجود بهره مند شد و در نهایت هم رقابتی با تشکیل چند برند مشترک از مجموعه شرکت های حوزه پوشاک و کفش شکل بگیرد.

صادقی نیارکی بر ضرورت برنامه ریزی متناسب با ظرفیت های موجود در سه بخش توسعه بازار داخلی، خارجی و ارتقای توانمندی های نیروی شاغل در این صنعت با همکاری تشکل های تخصصی و صنایع پیشران تاکید نمود و گفت: تشکیل مگاپروژه در صنعت پوشاک و کفش با هدف تجمیع تقاضا و تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد چند برند ملی، یکی از اهداف برگزاری این نشست های راهبردی است.

وی یادآورشد: ملاک باید زنجیره ارزش باشد و در این حوزه در کنار یکدیگر یک مگاپروژه با مجموعه ای از شرکت های توانمند که هر شرکت شناسه جدای خود را داشته باشد، باید کار را جلو ببرند و فعالان این عرصه از کار انفرادی باید به کار جمعی برسند، اما در حوزه محصول نهایی با هم رقابت نمایند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، همچنین رسوخ فناوری در این صنعت و بهره مندی از صنایع دانش بنیان را مستلزم تجمیع تقاضا در کل زنجیره برشمرد و اضافه نمود: در حوزه آی.تی و فناوری های نوین باید به صورت مجموعه ای و تجمیعی سرمایه گذاری گردد دولت در مقام تسهیل گری و تنظیم گری در این حوزه ورود می نماید.

به گزارش خبرنگاران، وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی گفت: با وجود تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، بخش صنعت و معدن رشد بیش از 6 درصدی را تجربه می نماید.

علیرضا رزم حسینی شرح داد: شرایط فراوری محصولات صنعتی و صنایع معدنی در کشور مطلوب و رو به رشد است و در همین رابطه فراوری فولاد 10 درصد، مس 12 درصد و آلومینیوم 51 درصد افزایش داشته است و این فرایند در صادرات این محصولات نیز مشاهده می گردد.

وی اضافه نمود: وزارت صنعت، معدن و تجارت با کوشش فراوان تاثیر تحریم ها را کاهش داد و با داخلی سازی بسیاری از محصولات آن را جبران کرد، همچنین در تامین به موقع کالاهای مورد احتیاج مردم اقدام های خوبی به انجام رساند.

وزیر صنعت اضافه نمود: امروز درحوزه اشتغال صنعتی نیز با وجود تحریم ها رشد 23 درصدی تحقق یافت و بطور کل در بخش صنعت، معدن و صنایع معدنی کشور شرایط مطلوبی دارد و روز به روز به تعداد واحدهای جدید و صادرات بیشتر محصولات ساخت ایران اضافه نموده می گردد.

رزم حسینی گفت: پیش بینی می گردد در حوزه احیای واحدهای غیرفعال در شهرک های صنعتی نیز در دو ماه آینده امیدواریم بیش از 400 واحد صنعتی دوباره فعال شوند.

وی توضیح داد: اکنون تجارت خارجی ایران به حدود 57 میلیارد دلار رسیده و با وجود همه تحریم ها وضع تجارت و صادرات محصولات ایرانی خوب است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1174

به "خبرنگاران برنامه توسعه ای برای 4 گروه اولویت دار صنعتی تدوین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برنامه توسعه ای برای 4 گروه اولویت دار صنعتی تدوین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید