دریافت سیگنال های عجیب رادیویی از سیاره ای شبیه به زمین!، عکس

به گزارش مجله زیتوا، میدان مغناطیسی کره زمین، از زندگی ما برروی این سیاره خاکی محافظت می نماید و اخترشناسان حالا شواهدی از یک میدان مغناطیسی مشابه در یک سیاره صخره ای در فاصله 12 سال نوری از زمین را یافته اند.

دریافت سیگنال های عجیب رادیویی از سیاره ای شبیه به زمین!، عکس

غزال زیاری- میدان مغناطیسی کره زمین، موجودات زنده را در مقابل پرتوهای خورشید محافظت می نماید، نشانگرهای قطب نما را به سمت شمال تنظیم نموده و حتی باعث ایجاد شفق های قطبی زیبایی می گردد. دیگر سیاره های منظومه شمسی هم دارای میدان مغناطیسی هستند؛ ولی آیا دیگر سیاره های مشابه کره زمین که در اطراف ستاره های دیگر و در منظومه های دیگری قرار دارند نیز چنین میدان مغناطیسی ای دارند؟ تحقیقات تازه حاکی از آن است که احتمالا پاسخ این سوال مثبت باشد.

مشاهدات اخیر تلسکوپ های رادیویی Very Large Array (VLA) در نیومکزیکو، شواهدی از یک میدان مغناطیسی در اطراف یک سیاره صخره ای به نام YZ Ceti b را ارائه نموده که در مدار ستاره ای در فاصله 12 سال نوری از زمین قرار دارند. این اولین تشخیص احتمالی از وجود یک میدان مغناطیسی یک سیاره در خارج از منظومه شمسی است که مقاله مرتبط با آن اخیرا در ژورنال Nature Astronomy منتشر شده است.

جو پسکه، نویسنده این مقاله و مدیر رصدخانه ملی رادیو نجوم (NRAO) دراین باره گفته: این تحقیق نشان می دهد که احتمالا این سیاره صخره ای خاص، دارای میدان مغناطیسی است و این یک متد امیدوار نماینده برای ما در مسیر کسب اطلاعات بیشتر خواهد بود.

میدان های مغناطیسی، یکی از سوژه های موردعلاقه اخترشناسان است؛ چرا که نقش مهمی را در قابل سکونت شدن یک سیاره ایفا می نمایند. در نبود میدان های مغناطیسی، ذرات پرانرژی از یک ستاره، می توانند جو سیاره را از بین برده و لایه ای از گاز که از زندگی در سیاره پشتیبانی می نماید را نابود نمایند. پسکه گفت: آنالیز برای یافتن دنیاهای قابل سکونت در دیگر سیستم های خورشیدی، بستگی به این دارد که بتوان دریافت که آیا این سیارات صخره ای شبیه به زمین، میدان مغناطیسی دارند یا خیر.

بیشتر بخوانید:

  • مراقب نباشیم، همه ما را به کشتن خواهد داد!
  • یک رازگشایی باورنکردنی:این ها برای یادگیری به مغز احتیاج ندارند!

البته سیاره YZ Ceti b ، یک سیاره قابل سکونت نیست. اخترشناسان می بایست برای تشخیص امواج رادیویی از میدان مغناطیسی یک سیاره کوچک و دوردست، به نمونه های خاص نگاه نمایند. مثلا YZ Ceti b، به ستاره اش (که در حکم خورشید برای زمین است)، بسیار نزدیک است و همین نزدیکی بیش از حد، باعث شده تا این سیاره دمای مطلوبی برای زندگی کردن نداشته باشد؛ در عین حال این سیاره با چنان سرعتی در مدار ستاره اش حرکت می نماید که یک سال آن، معادل دو روز در کره زمین است.

طبق گفته محققان، میدان مغناطیسی این سیاره، پلاسمای باردار را به سمت ستاره اش سوق می دهد و این پلاسمای باردار با میدان مغناطیسی خود ستاره در تعامل است و چشمک هایی نورانی از انرژی را ساطع می نماید. در حقیقت، امواج رادیویی ای که به وسیله تیم تحقیقاتی رویت شده، یک شفق قطبی در این ستاره بوده و احتمالا به وسیله تعاملاتی که با سیاره داشته ایجاد شده است.

سباستین پیندا، ستاره شناس دانشگاه کلورادو بولدر و یکی از نویسندگان این مقاله دراین باره گفته: اگر این سیاره، جو خودش را داشته باشد، باید در آن شاهد شفق قطبی نیز باشیم. این اطلاعات تازهی را درباره محیط اطراف ستاره ها در اختیار ما قرار می دهد و موضوعی است که ما آن را آب و هوای فضای فراخورشیدی می نامیم.

البته تیم تحقیقاتی 100% اطمینان ندارد که آیا شفق قطبی ستاره ای، به وسیله سیاره YZ Ceti b ایجاد شده باشد و برای تائید اینکه این پدیده به وسیله میدان مغناطیسی سیاره صخره ای ایجاد شده و نه ویژگی های خود ستاره، احتیاج به مشاهدات بیشتری است. با این وجود، اعضای تیم خوشبین هستند که این یافته ها منجر به پیشرفت های بیشتری در جستجوی سیارات بیگانه قابل سکونت گردد.

جکی ویادسن، یکی دیگر از نویسندگان این مقاله که ستاره شناس دانشگاه باکنل آمریکاست، دراین باره گفته: این احتمالا می تواند اولین مورد از تشخیص یک میدان مغناطیسی در یک سیاره صخره ای باشد ولی فکر می کنم به پیگیری ها و کوشش های به مراتب بیشتری احتیاج است تا بتوان امواج رادیویی ناشی از سیاره را تائید کرد.

منبع: livescience

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 فروردین 1402 بروزرسانی: 18 فروردین 1402 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1958

به "دریافت سیگنال های عجیب رادیویی از سیاره ای شبیه به زمین!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت سیگنال های عجیب رادیویی از سیاره ای شبیه به زمین!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید