ردیابی تلفن همراه سرقتی یا مفقودی با چند کلیک ساده

به گزارش مجله زیتوا، حدود سه سال است که سامانه همیاب 24 فعالیتش را برای پیدا کردن کالای دیجیتالی مفقود یا سرقت شده شروع نموده و کالا های زیادی را به دست صاحبانشان رسانده است. سامانه ای که با گسترده شدنش فعالیت سارقان را به شدت محدود می نماید.

ردیابی تلفن همراه سرقتی یا مفقودی با چند کلیک ساده

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، شاید برای شما هم رخ داده باشد که تلفن همراه تان به سرقت رفته باشد یا آن را گم نموده باشید. در این مواقع برای پیگیری و یافتن وسیله دیجیتالی خود باید به دادستانی و پلیس مراجعه کنید و پس از آن با نامه های صادر شده به سراغ اپراتور های تلفن همراه بروید تا شاید خوش شانس باشید و آن کالای سرقت شده را پیدا کنید. البته هستند کسانی که به دلیل طولانی بودن روند ثبت و پیگیری برای یافتن کالای سرقت شده شان قید آن را می زنند و ترجیح می دهند اصلا به دادستانی و کلانتری نروند، زیرا که آن ها فکر می نمایند هیچ وقت قرار نیست مال از دست رفته شان پیدا گردد. همین مسئله موجب می گردد که سارقان با خیال راحت کالای سرقت شده را بفروشند و بدون اینکه دستگیر شوند به کارشان ادامه دهند و پول به جیب بزنند.

سامانه ای که سد راه سارقان تلفن همراه و کالا های دیجیتال شده است

حدود سه سال است که سامانه همیاب 24 فعالیتش را برای پیدا کردن کالای دیجیتالی مفقود یا سرقت شده آغاز نموده و کالا های زیادی را به دست صاحبانشان رسانده است. سامانه ای که با گسترده شدنش، فعالیت سارقان را به شدت محدود می نماید و اجازه سرقت کالا های دیجیتالی را از آن ها می گیرد.

بهروز فتح آبادی، مدیر توسعه تجاری همیاب 24 درباره نحوه فعالیت این سامانه به خبرنگار جوان آنلاین می گوید: همیاب 24 نخستین کالای دیجیتال گمشده مانند موبایل و تبلت است که تقریبا از سال 95 آغاز به کار نموده است. در بخشی از این اپلیکیشن استعلام رایگان لوازم است که فرد قبل از خرید می تواند از آن استفاده کند تا مطمئن گردد آن کالا جز کالا های سرقتی یا مفقودی اعلام شده در کشور نباشد. در بخش دیگر همیاب 24 نیز امکان ردیابی کالا های سرقتی وجود دارد به طوری که شخص موبایلش را گم نموده، معینات آن را در سامانه ثبت می نماید. به این ترتیب از همان لحظه خرید و فروش آن کالا در فروشگاه های سراسر کشور ممنوع می گردد. از طرفی این کالا در لیست کالا های کشف شده سراسر کشور جستجو می گردد یعنی در کلانتری ها یا تاکسیرانی ها و ... کشف و ثبت شده باشد نیز به صاحب آن اطلاع داده می گردد.به گفته فتح آبادی با دو روش، اطلاعات کالای سرقتی یا مفقود شده در سامانه همیاب 24 ثبت می گردد. یکی براساس خوداظهاری فرد در سامانه و دیگری با مراجعه به کلانتری و دادگاه که پرسنل کلانتری آن کالا را در سامانه ثبت خواهند کرد.

مدیر توسعه تجاری همیاب 24 اظهار می دارد: صحت اعلام سرقتی یا مفقودی بودن یک کالا از آن جهت که برای کاربر هزینه بر است در نتیجه بعید به نظر می رسد که کسی به قصد مزاحمت اطلاعاتی را در سامانه ثبت کند. تا امروز نیز چنین موردی اتفاق نیفتاده و تمام موارد موجود در همیاب 24 به صورت صحیح وارد شده است. به علاوه اینکه هر کالایی با یک شماره تلفن ثبت شده و در نهایت معین می گردد که چه کسی اطلاعات غلط در سامانه ثبت نموده است.

حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و تقویب همیاب 24

او با بیان اینکه حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه موجب شد تا همیاب 24 قوت بگیرد، می گوید: همیاب 24 در سال اول فعالیت خود، پرونده های ورودی در زمینه کالا های سرقتی را به شدت کاهش داده بود و قوه قضائیه هزینه کمتری در این زمینه متحمل می شد. از طرفی فروشگاه ها از این سامانه استعلامی در همیاب 24 رضایت داشتند و با خیال راحت کالا های دست دوم را خرید و فروش می کردند. همین مسئله موجب شد تا قوه قضائیه و کلانتری ها از ما حمایت نمایند و باعث شوند که ما فعالیت مان را جدی تر از قبل ادامه دهیم.

آنطور که فتح آبادی می گوید در حال حاضر 8 هزار و 500 دفتر پیشخوان خدمات دولت در سراسر کشور با سامانه همیاب 24 همکاری می نمایند. همچنین 130 دادگستری و 2 هزار و 700 کلانتری نیز با این سامانه در ارتباط هستند.

مدیر توسعه تجاری سامانه همیاب 24 اظهار می دارد: این سامانه با 4 نفر آغاز به کار نموده است، اما در حال حاضر 26 نفر به صورت مستقیم در دو شیفت مختلف در سامانه همیاب 24 مشغول به کار هستند. همچنین کارشناسان دفاتر پیشخوان دولت نیز به صورت غیرمستقیم و پورسانتی برای ثبت کالا های سرقتی و مفقودی با سامانه ما همکاری می نمایند.

لزوم حمایت و توجه ویژه از سوی وزارت ارتباطات

او به بی توجهی اپراتور همراه اول در پررنگ کردن نقشش برای پیدا کردن تلفن همراه سرقتی یا مفقودی اشاره می نماید و می گوید: برای گسترده تر شدن همیاب 24 و تقویت آن احتیاجمند همکاری بیشتر از سوی اپراتور های تلفن همراه هستیم. اخیرا نیز جلسه ای با وزارت ارتباط داشتیم و این موضوع را با مسئولان این وزارتخانه در میان گذاشتیم. اپراتور های ایرانسل و رایتل همکاری های خوبی را با سامانه ما داشته اند، اما حدود یک سال و نیم است که اپراتور همراه اول به دلیل عدم زیرساخت مناسب با ما همکاری نمی نماید؛ بنابراین احتیاج توجه ویژه اپراتور ها برای پیگیری و ردیابی تلفن های هوشمند سرقتی دیده می گردد.

فتح آبادی در خاتمه تاکید می نماید: با وجود همکاری ناقص اپراتور های تلفن همراه از 19 هزار کالای ثبت شده در سامانه همیاب 24، 35 درصد آن ها پیدا و به دست صاحبانش رسیده است که در آینده ای نزدیک و همکاری های بیشتر این آمار افزایش خواهد یافت.

آنطور که معین است اگر حمایت ها از همیاب 24 ادامه پیدا کند و وزارت ارتباطات نیز توجه بیشتری به این سامانه داشته باشد. همچنین با وجود همت کافی از سوی مسئولان و پرسنل همیاب 24 و ادامه فعالیت جدی آن ها در این زمینه، شاهد کاهش آمار سرقت تلفن همراه و سایر وسایل دیجیتالی خواهیم بود، زیرا که هر سارقی می داند که پس از سرقت تلفن همراه امکان فروش آن را ندارد و به طور حتم دستگیر می گردد؛ بنابراین احتیاج است که این اقدام خوب، جدی تر دیده گردد و با پشتکار بیشتری ادامه پیدا کند.

منبع : روزنامه جوان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 75

به "ردیابی تلفن همراه سرقتی یا مفقودی با چند کلیک ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی تلفن همراه سرقتی یا مفقودی با چند کلیک ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید