زیارتگاه پیرنارکی کجاست؟

به گزارش مجله زیتوا، زیارتگاه پیرنارکی تیجنگ بین دره زنجیر و دره گیگون قرار گرفته است که از سه طرف با کوه محصور شده است. زیارتگاه پیر نارکی در اصل محل گردهمایی و نیایشگاه زرتشتیان است در آن چشمه آبی و درختان زیادی وجود دارد.

زیارتگاه پیرنارکی کجاست؟

هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه می آیند و به همین دلیل، زرتشتیان اتاق های خشتی فراوانی به نام خیله و به سبک معماری سنتی برای اسکان زائران ساخته اند تا بتوانند در آن جا اقامت داشته باشند و خستگی راه را به در نمایند.

گردشگران و مسافرانی که به شهرستان های یزد سفر می نمایند، یکی از مقصد های گردشگری خود را بازدید از پیرنارکی قرار می دهند و در ایام تعطیلات این محل مملو از علاقه مندان به سیر و سیاحت و گردشگری مذهبی است.

تاریخچه پیر نارکی:

در 58 کیلومتری شهر یزد و در دامنه کوه نارکی زیارتگاهی وجود دارد که بر اساس باور های مختلف پناهگاهی برای زربانو یا همان نازبانو از شاهزادگان یزد و عروس پادشاه پارس در زمان حمله تازیان به ایران بوده است.

در زمان حمله پارسیان به ایران، زربانو از پارس به یزد که مرکز حمله دشمنان بوده می گریزد، اما درمی یابد که یزد نیز مورد حمله قرار گرفته، بنابراین به کوهی در دره زنجیر رسیده و در خواست تا در کوه پناه بگیرد، اما کوه او را در پناه خود نپذیرفت و به همین دلیل زرتشتیان تا این زمان نیز به این کوه سنگ می زنند.

در آن هنگام مردی نیز با چارپای خود از آن راستا می گذشته، اما او نیز به درخواست نازبانو برای کمک به وی توجهی نمی نماید و این شاهزاده یزدی به کوه گیگون می رود و از کوه گذر می نماید و در دامنه کوه نارکی درخواست کمک از پروردگار می نماید.

در این هنگام کوه وی را در خود پناه می دهد و از آنجا چشمه ای در خشکی روان می گردد. شب هنگام مسافری خسته که از آنجا گذر می نموده، در آن صندلی استراحتی می نماید، به خواب رفته و در خواب نازبانو به وی سفارش می نماید که زیارتگاهی را در آنجا بنا دهد.

زرتشتیان در این روز که مصادف با زمان پناه دادن کوه به زربانو است در این صندلی گردهم می آیند و به اوستا خوانی و شادی می پردازند.

بنای زیارتگاه پیرنارکی:

ساختمان این زیارتگاه شامل اتاقی نسبتا عظیم است که دور تا دور آن را صُفه هایی نیمکت مانند فرا گرفته اند تا محل نشیمنی برای زیارت نمایندگان باشد. بر دیوار های این اتاق، انواع قاب عکس زرتشت خودنمایی می نماید و در وسط اتاق نیز یک میز گرد سنگی واقع شده است که آتش همواره روشن اهورایی را در دل خود حفظ نموده است.

در بیرون از این اتاق، سبدی از سرپوش های سفید قرار داده شده که زوّار به رسم احترام و قبل از ورود به زیارتگاه، بر سر می گذارند و همچنین مکانی برای شستشوی دست و صورت نیز در این قسمت، در نظر گرفته شده است. اداره و سرپرستی زیارتگاه پیر نارکی از طریق بهروز جراح و انجمن زرتشتیان کوچه بیوک انجام می گردد.

آدرس زیارتگاه پیر نارکی:

آدرس: یزد، 20 کیلومتری شمال غربی مهریز، دامنه کوه غربی تیجنگ، نزدیک دره زنجیر، زیارتگاه پیر نارکی مهریز

منبع: گردشبان
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 743

به "زیارتگاه پیرنارکی کجاست؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "زیارتگاه پیرنارکی کجاست؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیارتگاه پیرنارکی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید