سفر هیأت 150 نفره آمریکایی-انگلیسی به ایران

به گزارش مجله زیتوا، خبرنگاران: حدود یک ماه مانده به پیروزی انقلاب اسلامی یک گروه 150 نفره از آمریکا و انگلیس در سال 40 برای تماس با طبقات اجتماعی در شهرستان های مختلف وارد کشور شدند.

سفر هیأت 150 نفره آمریکایی-انگلیسی به ایران

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا پاییز 99 با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرنگاران، در میان اسناد فراوان سازمان اطلاعات و امنیت(ساواک) رژیم پهلوی، اسنادی وجود دارد که نشان می دهد سازمان های امنیتی آمریکا از جمله CIA علاوه بر فعالیت ها و مناسبات سیاسی و دیپلماتیک برای حفظ منافع خود در سایر کشورها، از دهه 40 از روش تعاملات نرم و جهت دهی اعتراضات و نافرمانی مدنی برای اجرای اهداف خود بهره برداری می کردند. چیزی شبیه به خط دهی به انقلاب های رنگین در اوکراین، گرجستان، تاجیکستان و قرقیزستان، اساسا اینگونه تعاملات اجتماعی بدون خشونت، برای حفظ یا براندازی قدرت در سایر کشورها، منوط براینکه این قدرت ها در راستا و یا خلاف جهت منافع آمریکایی حرکت نمایند، شکل می گیرد.

نکته حائز اهمیت این است که اساسا این نوع تعاملات اجتماعی نظام غرب که در موارد فراوانی در دیگر کشورها با توفیق روبرو شده است، نه در ایران دهه 40 و 50 و نه در سیر رخدادهای منجر به سال 88 جوابگو نبوده و با شکست روبرو شده است.

از دیگر سو؛ سازمان CIA به دلیل ناتوانى در انعکاس حقایق ایران در این دوره مورد انتقاد بود ولذا اعزام این گروه چه بسا براى جبران ضعف ها و کوتاهى هاى سازمان CIA باشد.

متن سند:

موضوع: ورود یک هیأت 150 نفره آمریکایی و انگلیسی به ایران

تلگرافات وارده

اخیرا گروهى به نام میرو که حدود 150 نفر از اتباع امریکائى و انگیسى مى باشد به ایران وارد و از قرار معلوم گروه مذکور یک گروه تحقیقى و بررسى نماینده واقعیت هاى اجتماعى در کشورهاى در حال اغتشاش و در آرام بوده که در زمینه هاى مختلف اجتماعى، سیاسی، فرهنگى و نظامى داراى تخصص و تجربه هستند و سن آنان بین 18 الى 31 سال مى باشد افراد مذکور بصورت گروه هاى کوچک به شهرهاى مختلف ایران من جمله اصفهان و آبادان تردد کرده اند و قرار است با طبقات مختلف اجتماعى تماس برقرار و به بحث و تبادل نظر بپردازند دستور فرمائید تحقیق و مراقبت هاى لازم در این مورد معمول و نتیجه را بمرکز اعلام دارند.1 آصفى

ضدجاسوسى 9 ، 10 ، 57

طبقه بندی حفاظتی

منبع: تسنیم
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 397

به "سفر هیأت 150 نفره آمریکایی-انگلیسی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر هیأت 150 نفره آمریکایی-انگلیسی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید