سهم ایران از گردشگران کریسمس

به گزارش مجله زیتوا، هرساله فرصت جذب توریست در ایام ژانویه از دست می رود چرا که متولیان گردشگری ایران برای این روزها برنامه ای ندارند و بسیاری از گردشگران ایرانی هم در این تعطیلات کشور را ترک می نمایند.

سهم ایران از گردشگران کریسمس

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه ویزا مولتی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، با وجود اینکه در ایران مسیحیان زیادی زندگی می نمایند اما در زمان تعطیلات کریسمس و ایام ژانویه بسیاری از این افراد برای گذراندن جشن های خود به خارج از کشور می فرایند. سفر ایرانی ها به خارج از کشور نیز آنطور که آژانس های مسافرتی می گویند در این ایام کم نیست. آن ها به واسطه اینکه در ایران جشن کریسمس وجود ندارد ایران را در این ایام ترک می نمایند و به همین دلیل میزان سفر ایرانی ها به خارج از کشور در این روزها بیشتر می گردد.از سوی دیگر این ایام هیچ جاذبه ای برای ورود گردشگران خارجی به ایران ندارد. مگر تعداد محدودی از گردشگران که از تعطیلات خود می خواهند استفاده نموده و پس از سرانجام جشن ها در ادامه تعطیلات سفر به ایران را انتخاب می نمایند تا آن را در مدت یک هفته تا ده روز ببینند.

در این باره، فعالان و مدیران دفاتر مسافرتی که در حوزه ورود گردشگران به ایران کار می نمایند بر این نظر توافق دارند که ایام ژانویه برای ایران جزو ایام لوسیزن یا سطح پایین قلمداد می گردد.

ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران به خبرنگار مهر می گوید: در این روزها تورهای گردشگری از آلمان، فرانسه و کشورهای دیگر اروپایی داریم اما زیاد نیست. این روزها نه برای ما های سیزن است و نه برای گردشگران خارجی لوسیرن. می توان گفت که فرایند ورود گردشگران در این روزها متوسط است تعداد گروه های ما نسبت به فصل آینده بیشتر و نسبت به فصل گذشته افت دارد. تعداد گروه های ورودی نه در آن حدی است که به تعداد گروه هایی که مهر و اردیبهشت می آیند برسد و نه اینکه این تعداد به تعداد گروه هایی که در فصل های آینده می آمدند خواهد رسید.

این نظر را اکبر غمخوار از فعالان در حوزه تورهای ورودی نیز دارد و بر این باور است که تجربه ایام سال های گذشته نشان می دهد که ما گردشگران کمتری در این روزها داریم و این فصل برای ما فصل کم گردشگر است.

سهند عقدایی نیز از فعالان تورهای گردشگری در حوزه طبیعتگردی است که هر ساله تعداد زیادی طبیعتگرد به ایران می آورد، او نیز به خبرنگار مهر گفت: ایران بازار مناسبی برای گردش در ایام ژانویه نیست. برای ما این طور هست و تا جایی که می دانم از ایران استقبال نمی گردد چون نتوانسته ایم برنامه ای برای ژانویه داشته باشیم. اما برعکس فصل سفر به ایران در ایام اردیبهشت و خرداد است ولی چون ما در حوزه اکوتوریستم کار می کنیم تابستان هم مورد اقبال قرار می گیرد. به خصوص برای اجرای تورهای کوهنوردی. اما در فصل زمستان معمولا تورهای کویرگردی هوادار دارد.

محمد منظرنژاد از راهنمایان تورهای گردشگری خارجی نیز بر این باور است که ورود گردشگران به کشور خیلی زیاد نیست چه برسد به اینکه خارجی ها بخواهند ایران را برای سفر در ایامی که بهترین زمان سفر آنهاست انتخاب نمایند. چون ما هیچ برنامه ای برای آنها نداریم.

درحالی که بیشتر فعالان تورهای ورودی اعلام می نمایند که در ایام ژانویه گردشگران کمی به ایران می آیند، محمد علی واقفی عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان با بیان اینکه ایران یکی از مقاصد سفر گردشگران اروپایی در تعطیلات ژانویه است، گفت: در ایام ژانویه و تعطیلات برای گذراندن تعطیلات مسافرانی از اروپا، اسپانیا و چین داریم. چون تعطیلات اروپایی ها در این ایام است و فرصتی برای سفر آنها بوجود می آید و در قالب تورهای گردشگری ده روزه کلاسیک به ایران سفر می نمایند.

احسان آقالری نیز از کارشناسان گردشگری است که به خبرنگار مهر گفت: بسیاری از گردشگران ایرانی در ژانویه ایران را به کشورهایی که نیازی به دریافت ویزا ندارد ترک می نمایند آن ها در این زمان به کشورهای دیگر می فرایند چون جشن های کریسمس و ژانویه در خیابان ها نیز دیده می گردد و مثل نوروز در ایران نیست که جشن ها تنها در خانه ها باشد. در کشورهای دیگر می توان شور و اشتیاق نو شدن سال میلادی را به تماشا نشست اما در ایران حتی در ایام نوروز هیچ خبری نیست! پس چرا باید گردشگران خارجی آن هم برنامه ها و تخفیف ها و فرصت های سفر به کشورهای دیگر را از دست بدهند و ایران را انتخاب نمایند؟ آیا غیر از این است که ایران هیچ برنامه ای برای کریسمس ندارد حتی برای هم وطنان ارمنی خود؟

آنطور که ریاحی یکی از فعالان در حوزه تورهای خروجی نیز گفت ایرانی ها در این ایام بیشتر به سمت ارمنستان و باکو می فرایند چون در این دو کشور هم می توان کمتر پول خرج کرد و هم ارمنستان ویزا نمی خواهد و هر زمان اراده نمایند می توانند به این کشور بفرایند. اما در این زمان کمتر کسی تقاضای ورود به ترکیه را دارد چون ناامن است و هر کسی حاضر نیست در تجمع های تعطیلات کریسمس در میان مردم ترکیه جشن بگیرد! اما کشورهای دیگر به خصوص گرجستان که این روزها با داشتن پروازهای مستقیم و زیاد تورهای گردشگری ارزان قیمتی دارد نیز بی نصیب از ورود گردشگران ایرانی نبوده است.

تعطیلات ژانویه فرصتی است که ایران هرساله آن را از دست می دهد و ایرانی ها هم در این ایام پول خود را خرج سفر به کشورهای دیگر می نمایند درحالیکه می توان از این فرصت استفاده کرد و هم ایرانی ها و اقلیت های مقیم ایران را در کشور نگه داشت و هم اینکه گردشگران کشورهای دیگر را جذب کرد. در حال حاضر اما نه تنها برنامه ریزی که حتی آمار دقیقی از میزان ورود و خروج گردشگر به کشور در این فصل پررونق در دسترس نیست.

منبع:مهر

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 475

به "سهم ایران از گردشگران کریسمس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم ایران از گردشگران کریسمس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید