شعرخوانی&zwnjهای پردردسر اردوغان: شعری که اردوغان را به زندان فرستاد

به گزارش مجله زیتوا، اردوغان 22 سال پیش به خاطر خواندن شعری با مضامین ایمانی از ضیا گوک آلپ شاعر ترکیه ای به حکم دادگاه 10 ماه زندانی شد.

شعرخوانی&zwnjهای پردردسر اردوغان: شعری که اردوغان را به زندان فرستاد

تنش سیاسی و دیپلماتیک اخیر میان ایران و ترکیه بر سر شعرخوانی اردوغان در مراسم رژه پیروزی هفته گذشته در شهر باکو جمهوری آذربایجان بود.

به گزارش خبرنگاران، اردوغان با خواندن شعری درباره جدایی مردمان دو سوی رود ارس، ناخواسته کشورش را درگیر یک تنش دیپلماتیک با ایران کرد که به احضار سفرای دو کشور و نقدها تندوتیز مقامات دو کشور علیه یکدیگر منجر شد.

در نهایت وزیر امور خارجه ترکیه دیروز (شنبه) در تماس تلفنی با محمد جواد ظریف اظهار داشت رییس جمهوری ترکیه فکر نمی نموده شعری که خوانده به لحاظ سیاسی و دیپلماتیک برای همسایه شرقی ترکیه، حساسیت برانگیز باشد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به همتای ایرانی خود گفته است: آقای اردوغان فکر می نموده که منظور شعر مربوط به جدایی قره باغ است و ارتباطی با ایران ندارد.

اردوغان سابقه طولانی در شعرخوانی در سخنرانی خود دارد و پیشتر نیز در سخنرانی های عمومی خود اشعاری را به زبان فارسی خوانده است.

اما این نخستین بار نیست که شعرخوانی اردوغان منجر به بحرانی سیاسی برای کشورش شده و او یک بار 23 سال پیش در مقام شهردار استانبول در جریان یک نطق عمومی در شهر سیرت ترکیه شعری از شاعر ترکیه ای ضیاء گوک آلپ Ziya Gökalpخواند که منجر به دادگاهی و زندانی شدن او شد.

اردوغان در حالی که ترکیه در فضای اختناق پس از کودتای سفید ارتش علیه دولت اسلامگرای نجم الدین اربکان (برکناری 28 فوریه 1997 دولت اربکان با فشار ارتش) قرار داشت، شعری از ضیاء گوک آلپ را در جمع حامیانش خواند که منجر به دادگاهی شدن و حبس 10 ماهه و ممنوعیت کسب مناصب دولتی به مدت 5 سال برای او شد.

عکس آرشیوی/ اردوغان در زمانی که شهردار استانبول بود/ روزنامه صباح

شعری که اردوغان خواند چنین بود:

مساجد، پادگان های ما/ گنبدها کلاهخودهای ما/ مناره ها، سرنیزه های ما و مؤمنان، سپاهیان هستند.

زندان رفتن اردوغان سبب کسب محبوبیت بیشتر برای او در بین حامیان و جریانات اسلامگرای ترکیه شد که در نهایت با تاسیس حزب عدالت و توسعه در انتخابات سراسری سال 2002 منجر به کسب اکثریت مطلق کرسی های مجلس ترکیه از سوی اسلامگرایان شد.

ترکیه پس از قدرت یافتن حزب اسلامگرای عدالت و توسعه (از نوامبر 2002) که منجر به نخست وزیری اردوغان و در نهایت تغییر قانون اساسی (تغییر نظام مجلسی به ریاستی) و ریاست جمهوری اردوغان شده ، فرق اساسی نموده است.

حالا از نظر دولتمردان آنکارا که طی 2 دهه گذشته دست و پای ارتش را بسته و کمالیست های لاییک را منزوی نموده اند، آن شعر نه تنها ممنوعه و تحریک آمیز نیست بلکه شایسته کتاب های درسی ادبیات ترکیه نیز هست.

متن کامل شعری که اردوغان 23 سال پیش بخش هایی از آن را خواند و چند ماه بعد به بهانه همین کار از دادگاه تحت تسلط لاییک ها 10 ماه زندانی و 5 سال ممنوعیت از کسب مناصب دولتی گرفت، چنین است: (اردوغان در سال های گذشته بارها در سخنرانی های عمومی خود این شعر را خوانده به طرفداران خود و مردم ترکیه گوشزد نموده که زمانی در ترکیه به بهانه خواندن این شعر ساده سیاستمداران زندانی می شدند.)

مساجد، پادگان های ما، گنبدها کلاهخودهای ما، مناره ها، سرنیزه های ما و مؤمنان، سپاهیان ما هستند. هیچ نیرویی یارای غلبه بر ما نیست. اگر آسمانها فرود آیند و زمین دهان باز کند، اگر سیل و آتشفشان ها بر روی ما پراکنده شوند. ما مثل نیاکانمان نستوه هستیم و به ایمان آنها افتخار می کنیم که هرگز در برابر چیزهای لرزان زانو نزدند. از دروازه پیروزی، سرتاسر فلات آناتولی تا چاناک قلعه، این وحدت اعتقادی ماست که رمز پیروزی های پی درپی ما بوده است.

ضیاء گوک آلپ شاعر ترکیه ای قرن نوزدهم و بیستم (1876-1924)

منبع: عصر ایران
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1095

به "شعرخوانی&zwnjهای پردردسر اردوغان: شعری که اردوغان را به زندان فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شعرخوانی&zwnjهای پردردسر اردوغان: شعری که اردوغان را به زندان فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید