مشکل مغز استخوان فیلمنامه است، شورای پروانه ساخت،ایرادات را گوشزد کند

به گزارش مجله زیتوا، باقری گفت:مشکل فیلم مغز استخوان بازیگری و کارگردانی نیست بلکه مشکل آن فیلمنامه است.

مشکل مغز استخوان فیلمنامه است، شورای پروانه ساخت،ایرادات را گوشزد کند

مغز استخوان روایت زنی است که می خواهد برای نجات فرزندش، بچه ای نامشروع را به دنیا بیاورد که از بند ناف او به بچه مریضش، مغز استخوان پیوند بزند.

این روایت عجیب و دور از فرهنگ ایرانی واکنش منتقدان و اهالی رسانه را به همراه داشت.

محمدرضا باقری منتقد سینما در گفت و گو با خبرنگار ، گفت: مشکل فیلم، فیلمنامه است،کارگردان فیلم مغز استخوان سراغ سوژه ملتهبی رفته است. اما نکته اساسی این است که خطا ها در نگارش فیلمنامه زیاد است. اگر در نگارش این اثر با چند پزشک مشورت می شد، چنین فیلمی ساخته نمی شد.

وی اضافه کرد: پیوند استخوان برای کسانی که چنین مسئله ای دارند، از راه های گوناگون میسر است. مغز استخوان از پدر قابل دریافت است. وقتی پدر بچه در این فیلم زنده است، به جای تولد بچه ای دیگر، می توانستند از پدر مغز استخوان بگیرند اما در فیلم تلاشی برای پیوند استخوان از طریق پدر انجام نمی شود.

این منتقد سینما در ادامه اظهار کرد: اگر این تلاش در فیلم دیده می شد، فعالیت های بعدی مادرِ قصه، قابل توجیه بود. با این کار حکم عِدِه زیر سوال رفت. من دوستی را داشتم که نیازمندِ پیوند استخوان بود و همین کار را به راحتی از طریق پدرش انجام داد.

باقری گفت:برای ایجاد درام نباید واقعیت ها را زیر سوال برد. اگر مشکل نبود دسترسی به پدر بود، می توانستند از طریق لقای مصنوعی پیوند انجام دهند.

این منتقد سینما ادامه داد: ایراد فیلم نه بازیگری و نه کارگردانی است؛ ایراد فیلم متن آن است. به دلیل مشکل در چارچوب بندی فیلمنامه،شخصیت مادر زیر سوال می رود و در نهایت حکمی قانونی و بی رحمانه نمایش داده می شود.

باقری گفت:ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شورای پروانه ساخت داریم. در این شورا فیلمنامه ها مطالعه می شود. اعضای شورا می توانند ایرادات این چنینی را گوشزد کنند تا مشکل به اکران نرسد. در این فیلم علاوه بر نویسنده کار، واحد های نظارتی هم مقصر هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 520

به "مشکل مغز استخوان فیلمنامه است، شورای پروانه ساخت،ایرادات را گوشزد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل مغز استخوان فیلمنامه است، شورای پروانه ساخت،ایرادات را گوشزد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید