پیروز ترین پیاده راه تهران کجاست؟

به گزارش مجله زیتوا، ایجاد خیابان های پیاده یا معابری که در آن رفت و آمد خودروها به طور کامل حذف شود،مگر در موارد اضطراری،اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا شکل گرفت تا مکان هایی در مراکز شهرهای شلوغ برای حفظ هویت تاریخی آنجا به نفع عابران پیاده و ارتقای کیفیت زندگی شان ساخته شود. این کار در تهران هم اجرا شده است.

پیروز ترین پیاده راه تهران کجاست؟

خبرنگاران آنلاین - نصیبه سجادی: خیابان پانزده خرداد، معبر اصلی بازار بزرگ، سال ها از شلوغ ترین خیابان های تهران بود هم به لحاظ ترافیک، آلودگی صوتی و هم حجم ماشین ها، موتورها و عابران پیاده ای که روزانه در این خیابان رفت وآمد داشتند. تا اینکه سال 1388 شهرداری وقت تصمیم گرفت این خیابان را از حدفاصل چهارراه گلوبندک تا ابتدای خیابان ناصرخسرو، به صورت کامل به پیاده راه تبدیل کند.

این اتفاق رقم خورد و اکنون چهره این خیابان با تغییراتی که داشته به یکی از مسیرهای گردشگری و تفریحی کشور تبدیل شده است. تا آنجا که اکنون گردشگران وقتی به تهران می آیند تا به این پیاده راه دیدنی سر نزنند، از این شهر نمی روند، مخصوصا آنها که بخواهند تاریخ، هنر، معماری، هویت و اصالت یک کشور را یک جا ببینند.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

رونق گردشگری در پیاده راه پانزده خرداد

ایجاد تغییرات در خیابان های اصلی شهر تأثیر زیادی بر اقتصاد و رونق گردشگری همان محدوده می گذارد. در خیابان پانزده خرداد هم این تأثیر بسیار مثبت بود و رونق بازار بزرگ تهران و تبدیل آن به یک مقصد گردشگری را در پی داشته است. همچنین ترافیک و آلودگی شدید موجود در این منطقه را به شکل محسوسی کاهش داده و بعد از این اقدام که منافع زیادی برای کاسبان و ساکنان در پی داشته، شهرداری تصمیم گرفته در سال های بعد وسعت پیاده راه را تا انتهای خیابان پانزده خرداد، چهارراه سیروس و ناصرخسرو و باب همایون افزایش دهد. این طرح اجرا و خیابان های بیشتری به روی ماشین ها و موتورها بسته شده است.

مخالفان یک طرح

پیاده راه سازی و تبدیل خیابان های شلوغ و پرتردد به پیاده راه هایی که عابران در آن ساعتی قدم بزنند، خرید کنند و... در شهرهای بسیاری اجرا شده و همه جا هم موافقان و مخالفان خود را دارد. اجرای پیاده راه سازی در خیابان پانزده خرداد هم منتقدان هم داشته و دارد. آنهایی که می گویند این پیاده راه تنها به انتقال ترافیک موتوری از ناحیه بازار تهران به محدوده بیرونی منجر شده و در اجرای این طرح به کیفیت و مطلوبیت فضای شایسته عابران پیاده، که هدف اصلی از ایجاد پیاده راه همین گروه هستند، توجهی نشده است. شاهد آن را هم وجود سطل های مملو از زباله، گاری های دستی ها در میان انبوه مردم، نبود سرویس های بهداشتی عمومی و موارد بسیار دیگر می دانند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مهر 1401 بروزرسانی: 15 مهر 1401 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1878

به "پیروز ترین پیاده راه تهران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیروز ترین پیاده راه تهران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید