نفوذ آب جوی علت تخریب بخشی از دیوار سعدآباد، مرمت پس از تأیید کارشناسان میراث فرهنگی

به گزارش مجله زیتوا، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد با اشاره به این که در کنار یکی از دیوارهای این مجموعه که از در دربند آغاز می گردد، جوی آب متعلق به شهرداری منطقه یک وجود دارد، گفت: نفوذ آب این جوی باعث شده تا به بخش هایی از این دیوار آسیب وارد گردد.

نفوذ آب جوی علت تخریب بخشی از دیوار سعدآباد، مرمت پس از تأیید کارشناسان میراث فرهنگی

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان در تهران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

کیا پارسا امروز یکشنبه 31 فروردین 99 در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، درباره آسیب های واردشده به این دیوار اضافه کرد: این دیوار از در دربند شروع می گردد و یک کیلومتر طول دارد و قدمت آن به دوره پهلوی اول می رسد. جنس این دیوار پایه سنگی و آجر کاه گل است. در کنار این دیوار یک جوی آب که متولی آن شهرداری منطقه یک است وجود دارد و آب این جو به پایه و بدنه این دیوار نفوذ نموده است.

او اضافه کرد: این دیوار در بخشی از مجموعه سعدآباد قرار گرفته است که در اختیار نهاد ریاست جمهوری است و در حال حاضر نیز نگهبان 24 ساعته دارد و با توجه به قدمت دیوار و ساختار آن مرمت آن به زودی شروع می گردد.

مدیر مجموعه فرهنگی، تاریخی سعدآباد ادامه داد: امکان این که راستا آب جوی تغییر کند وجود ندارد اما این امکان وجود دارد که این دیوار کاملاً مرمت گردد و جداره و کف جوی آب نیز سنگ چین گردد تا از نفوذ آب به این دیوار در سال های بعد جلوگیری به عمل آید.

او با اشاره به بازدید چند روز پیش مسئولان ارشد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از این دیوار، توضیح داد: در همین خصوص با مسئولان نهاد ریاست جمهوری جلسه برگزار نموده ایم و مقرر شد تا بعد از تائید اداره کل موزه ها و نیز اداره کل بافت ها و بناهای تاریخی، این دیوار مرمت گردد.

کیا پارسا اعلام کرد: با توجه به جنس مصالح دیوار و نیز قدمت آن و واقع شدن جوی آب در کنار دیوار، احتمال نفوذ آب و آسیب به بخش هایی از این دیوار وجود داشت اما با توجه به جلسه با مسئولان نهاد ریاست جمهوری این دیوار به طور کامل مرمت خواهد شد و با اقداماتی که در مورد سنگ چین کردن جوی آب نیز انجام می گردد، خطر برای همواره از این دیوار برطرف خواهد شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 613

به "نفوذ آب جوی علت تخریب بخشی از دیوار سعدآباد، مرمت پس از تأیید کارشناسان میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفوذ آب جوی علت تخریب بخشی از دیوار سعدآباد، مرمت پس از تأیید کارشناسان میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید