هر مسافر چقدر دارو می تواند در سفر خارجی همراه داشته باشد؟ ، تعداد قرص، شربت و آمپول مجاز برای سفرهای خارجی اعلام شد

به گزارش مجله زیتوا، سخنگوی دولت گفت: میزان داروی قابل خروج توسط هر مسافر تعیین و به گمرکات ابلاغ شده است.

هر مسافر چقدر دارو می تواند در سفر خارجی همراه داشته باشد؟ ، تعداد قرص، شربت و آمپول مجاز برای سفرهای خارجی اعلام شد

خبرنگاران - علی ربیعی درباره میزان خروج خبرنگارانی دارو از کشور و تاثیر آن بر کمبود دارو در داخل گفت: خروج دارو به صورت خبرنگارانی میسر نیست.

وی با بیان اینکه میزان داروی قابل خروج توسط هر مسافر معین و به گمرکات ابلاغ شده است و رعایت می گردد، گفت: آنچه شاید دغدغه این ماه ها و روزها باشد، قاچاق معکوس دارو از جهتهای غیررسمی به کشورهای همجوار است که آن هم طبق برآوردهای فعلی حداکثر کمتر از هشت درصد کل بازار دارویی است ولی موضوع خروج دارو به صورت همراه مسافر حتی با این رقم هم قابل مقایسه نخواهد بود. اگرچه در همه این حالات به علت تخصیص ارز ترجیحی به دارو، عملا هر داروی تهیه شده در بازار ایران توسط مسافر یا ... یک کالای یارانه ای خواهد بود و قاعدتاً نوعی انحراف یارانه از جهت منتهی به مصرف کننده واقعی ایرانی است.

سخنگوی دولت ادامه داد: خروج دارو به صورت همراه مسافر قاعدتاً نباید معضل اصلی در کمبود بعضی اقلام دارویی باشد؛ چرا که این میزان محدود است و بیش از آن عملا نوعی قاچاق خواهد بود و اطلاق واژه خروج داروی همراه مسافر به آن صحیح نیست. سازمان غذا و داروی ایران، در نامه ای به گمرک ایران میزان داروی مجاز همراه مسافر در زمان خروج از کشور را اعلام نموده و گمرک نیز این موضوع را در قالب بخش نامه ای به گمرکات اجرایی ابلاغ نموده است.

ربیعی گفت: بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، مسافران در زمان خروج از کشور می توانند حداکثر سه بسته قرص یا کپسول، 10 عدد آمپول یا ویال، پنج عدد شربت یا سوسپانسیون، پنج عدد کرم، پماد یا ژل، پنج عدد قطره و سه عدد اسپری تنفسی را با خود همراه داشته باشند. همچنین بر اساس این بخش نامه، ترخیص اقلام دارویی همراه مسافر در مبادی گمرکی کشور مانند گذشته خواهد بود. این بخش نامه در تاریخ دوم مهرماه سال گذشته از سوی گمرک، به گمرکات اجرایی ابلاغ شده است.

منبع: چمدان
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 252

به "هر مسافر چقدر دارو می تواند در سفر خارجی همراه داشته باشد؟ ، تعداد قرص، شربت و آمپول مجاز برای سفرهای خارجی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر مسافر چقدر دارو می تواند در سفر خارجی همراه داشته باشد؟ ، تعداد قرص، شربت و آمپول مجاز برای سفرهای خارجی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید