هشدار برای 12 استان؛ کوه نروید و در راستا روخانه ها توقف نکنید

به گزارش مجله زیتوا، سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار در سطوح نارنجی و زرد از فعالیت سامانه بارشی در 19 استان با مخاطراتی نظیر تگرگ، وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد خیزش گرد و خاک اطلاع داد.

هشدار برای 12 استان؛ کوه نروید و در راستا روخانه ها توقف نکنید

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی از بعدازظهر آدینه (16 اردیبهشت ماه) تا بعدازظهر یک شنبه (18 اردیبهشت ماه) با مخاطراتی نظیر رگبار باران، رعد و برق، در منطقه ها مستعد تگرگ، وزش باد شدید، در منطقه ها مستعد خیزش گردو خاک اطلاع داد.

منطقه اثر این سامانه آدینه استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب غرب اصفهان، شمال خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، شمال خراسان شمالی، گلستان، گیلان، تهران و البرز، شنبه استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شرق مازندران، تهران، البرز، قزوین، گیلان، اردبیل، زنجان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال خوزستان و فارس و یک شنبه شمال استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل خواهد بود.

اثر این مخاطره اختلال در تردد، آب گرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب، برخورد صاعقه، لغزندگی جاده ها، کاهش دید، آسیب به سازه های موقت، شکستن درختان فرسوده و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی است.

توصیه می گردد عدم تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و بستر مسیل ها، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، پاکسازی دهانه پل ها و آبروها، احتیاط در تردد بین شهری، استحکام سازه های موقت مانند تابلو های تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، عدم چرای دام و محدودیت در فعالیت های کشاورزی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشداری زردرنگ از فعالیت سامانه بارشی از روز پنج شنبه (15 اردیبهشت ماه) تا بعدازظهر یک شنبه (18 اردیبهشت ماه) اطلاع داد.

نوع مخاطره حاصل از فعالیت این سامانه رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک و در منطقه ها مستعد پدیده تگرگ خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه پنج شنبه استان های گیلان، اردبیل، مازندران، غرب سمنان، تهران، کردستان، زنجان، قزوین، همدان، البرز، قم، لرستان، مرکزی، شمال شرق خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، آدینه استان های همدان، کردستان، زنجان، ایلام، کرمانشاه، قم، مرکزی، لرستان، قزوین و اصفهان، شنبه استان های سمنان، اصفهان، یزد، نیمه شمالی فارس، نیمه شمالی کرمان، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، کردستان، قم، مرکزی و همدان و یک شنبه استان های مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، نیمه شرقی یزد و نیمه شمالی کرمان خواهد بود.

اثر این مخاطره بالارفتن احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال برخورد صاعقه و ریزش تگرگ، احتمال آب گرفتگی معابر بطور محلی، احتمال خیزش موقت گردوخاک و کاهش دید محلی، احتمال آسیب به سازه های موقت است.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، احتیاط در چرای دام و عدم سم پاشی در مزارع خواهد بود.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد.

هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1805

به "هشدار برای 12 استان؛ کوه نروید و در راستا روخانه ها توقف نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار برای 12 استان؛ کوه نروید و در راستا روخانه ها توقف نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید