واکنش ناجا به قطع برق و خاموش شدن معابر

به گزارش مجله زیتوا، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: خروج پلاک های غیر بومی از شهر های نارنجی و قرمز ممنوع است و در صورت رویت چنین مواردی متخلفان با جرایم یک میلیونی و یک میلیون و 500 هزار تومانی روبرو خواهند شد.

واکنش ناجا به قطع برق و خاموش شدن معابر

به گزارش خبرنگاران، سردار سید کمال هادیان فر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: یکی از جدی ترین مسائل ما در حوزه حمل و نقل، تصادفات است، امروز تصادفات دغدغه تمام مردم جهان من جمله مردم کشور ما است و برای کاهش آمار آن نیازمند یک عزم ملی است که این جزو وظایف دولت هاست.

وی با بیان اینکه باید تلاش کرد تا تصادفات به حداقل خود برسد، اضافه کرد: رابطه سرعت با تصادفات یک رابطه کاملا معنادارای است، به گونه ای که به طور میانه 12 درصد از جانباختگان ما 17 هزار کشته و 365 هزار معلول و مجروح مربوط به سرعت غیر مجاز است.

سردار هادیان فر شرح داد: در طول 236 هزار کیلومتر راه کشور، نسبت واحد های گشت پلیس با جغرافیای ما قابل مقایسه نیست؛ لذا پلیس مجبور به استفاده از نوآوری های روز مانند نصب دوربین در محور ها شده است.

وی اضافه کرد: از سال گذشته در راستای هوشمندسازی و تحول سیستم پلیس، سامانه جامع پلیس راهنمایی و رانندگی راه اندازی شد که علاوه بر اینکه این سامانه اعمال قانون لحظه ای را انجام می دهد، محاسبه میانه سرعت را هم انجام می دهد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه این سامانه در طول محور های مواصلاتی فعال هست و در نقاطی هم که تا کنون فعال نشده هم به زودی فعال خواهد شد، اعلام نمود: این سامانه در محور تهران به مشهد، تهران به فارس و محور تهران به تبریز به صورت رفت و برگشت فعال است و در آینده نزدیک هم در محور تهران به همدان هم این سامانه عملیاتی خواهد شد؛ لذا رانندگان بدانند در زمان رانندگی در طول راستا محاسبه سرعت برایشان لحاظ خواهد شد و طول راستا سفر خود را باید با توجه به سرعت های مجاز طی کنند.

وی با بیان اینکه این سامانه بومی است، اضافه کرد: در سال جاری تا به امروز یک میلیون و 800 هزار محاسبه سرعت لحظه ای از طریق این سامانه به ثبت رسیده است که همگی اعمال قانون شدند و 340 هزار سرعت میانه در محور های اصلی کشور اعمال قانون شده است.

سردار هادیان فر با بیان اینکه نحوه مطلع شدن رانندگان از اعمال قانون شدنشان از طریق سامانه جامع پلیس به صورت پیامکی است، اظهار کرد: در تلاش هستیم تا اتمام نیمه ابتدایی سال جاری بخش عمده محور های پرتردد کشور را به این سامانه مجهز کنیم؛ رانندگان بدانند در طول سفر از سرعت مجاز استفاده کنند، شتاب و عجله باعث وقوع تصادف می گردد.

وی اضافه کرد: این سیستم بی خطا هست و تا کنون یک مورد خطا برای این سیستم به ثبت نرسیده چرا که با ارائه مستندات نسبت به اعمال قانون در حال فعالیت خود است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: متاسفانه 34 درصد تصادفات ما در جاده ها رخ می دهد، اما 70 درصد کشته ها به جاده ها بازمی گردد که باید این رقم با توجه به فعال شدن این سامانه جامع کاهش پیدا کند.

سردار هادیان فر درباره آخرین تمهیدات ترافیکی-کرونایی پلیس برای منع تردد در محور های مواصلاتی بین شهری، اظهار کرد: طبق تاکید وزارت بهداشت 92 شهر کشور در شرایط قرمز قرار گرفتند، قانون منع تردد شبانه از ساعت 22 تا 3 بامداد در تمام شهر های کشور در حال انجام است و خروج پلاک های غیر بومی از شهر های نارنجی و قرمز در حال حاضر ممنوع است و در صورت رویت چنین مواردی متخلفان با جرایم یک میلیونی و یک میلیون و 500 هزار تومانی روبرو خواهند شد؛ هموطنان از سفر های غیر ضروری بین شهری پرهیز کنند.

وی با تاکید بر اینکه دوربین های سامانه جامع پلیس یکبار سرعت غیر میانه را جریمه خواهند کرد، اضافه کرد: مبلغ جریمه اعمال شده از طریق دوربین های سامانه جامع 60 هزار تومان است و از سرعت لحظه ای و سرعت میانه، فقط برای سرعت میانه راننده متخلف جریمه خواهد شد.

رئیس پلیس راهنمایی رانندگی ناجا گفت: مراکز پلاک گذاری مشمول گروه دوم مشاغل می شوند، بعد از باز شدن این مراکز کار ما سخت خواهد شد، در راستای هوشمند سازی، شماره گذاری وسایل نقلیه را اینترنتی کردیم و فرد بدون پیاده شدن از خودرو ظرف 10 دقیقه خودروهایشان پلاک گذاری خواهد شد که این اقدام در مرکز شماره گذاری میثم و خاوران در مرکز اجرایی شده است.

وی اضافه کرد: استقرار همکاران ما در محور ها وجود دارد و تاکید ما بر این است تا اعمال قانون بدون تنش در جاده ها صورت بگیرد.

سردار هادیان فر در واکنش به قطعی برق و خاموش شدن دوربین های راهنمایی و رانندگی گفت: امروز ما در کشور دارای 36 میلیون وسیله نقلیه هستیم که در تقاطع ها و جاده ها و ... تردد می کنند؛ در بحث استفاده از چراغ ها مشکلاتی برای ما به وجود آمده، طی نامه نگاری به وزیر نیرو تاکید کردیم در تقاطع ها و معابر پر خطر و پرتردد که محل نصب دوربین و چراغ هستند، قطعی برق سراسری صورت نگیرد تا شاهد وقوع حوادث نباشیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا تاکید کرد: اگر قطعی صورت بگیرد که منجر به جرح و فوت عابر یا راننده گردد، برای سازمان برق منطقه دارای قطعی برق طرح تفسیر خواهیم کرد و باید در این رابطه جوابگوی هموطنان باشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1481

به "واکنش ناجا به قطع برق و خاموش شدن معابر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ناجا به قطع برق و خاموش شدن معابر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید