پدیده شب های سفید در روسیه چیست؟، تجربه روشنایی روز، در شب های سفید روسیه

به گزارش مجله زیتوا، شب های سفید روسیه پدیده ای زیبا هستند که از ماه می آغاز شده و تا ماه ژوئیه ادامه دارند. در نقطه اوج این شب ها، خورشید به مدت 19 ساعت در آسمان میدرخشید. تعداد مسافرانی که به روسیه سفر می نمایند، در این ماه ها برای تماشا پدیده شب های سفید افزایش پیدا می نماید. اگر شما هم قصد سفر به روسیه را داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که در این تاریخ و بازه زمانی به سن پترزبورگ سفر کنید. برای آشنایی بیشتر با این پدیده در روسیه و تفریحاتی که در این زمان برای مسافران فراهم شده است، ادامه این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

پدیده شب های سفید در روسیه چیست؟، تجربه روشنایی روز، در شب های سفید روسیه

شب های روشن پدیده ا رایج در کشور روسیه می باشد که می توانید آن را در شهرهای دیگر به جز سنت پترزبورگ نیز مشاهده نمایید. در صورتی که علاقه مند به بازدید و گشت و گذار از کشور روسیه هستید، پیشنهاد می کنیم کمی هم با پدیده شب های سفید در سنت پترزبورگ آشنا باشید تا بتوانید یکی از هیجان انگیزترین و حیرت انگیزترین پدیده های دنیا را در سفر به این شهر مشاهده نمایید.

معرفی شب های سفید سن پترزبورگ

این پدیده از اواخر می آغاز شده و تا نیمه های دوم ماه ژوئیه ادامه خواهد داشت. اما روشن ترین شب ها و اوج روشنایی این پدیده، از 11 ژوئن تا 2 ژوئیه است. با وجود این که بیشترین مقدار شب های سفید در سن پترزبورگ صورت می گیرد، اما این شهر تنها شهر روسیه نیست که می توانید در آن تجربه دیدن شب های سفید را داشته باشید. تمامی شهرهایی که موقعیت مکانی آن ها 59 درجه بالای عرض جغرافیایی باشد، می توانند شب های سفید را تجربه نمایند. بعضی از این شهرها شامل شهرهای مورمانسک، نوریلسک، ولوگدا، چرپووت، ماگادان، سورودوینسک و خانتی مانسیسک می شوند. اما برترین تجربه از این پدیده را می توانید تنها در شهر سن پترزبورگ روسیه داشته باشید.

علاوه بر این که شب های سفید در سن پترزبورگ دیدنی تر هستند، بلکه بسیاری از جشنواره ها و مراسم های مخصوص هم در این شهر برگزار می شوند. جشنواره هایی که در این زمان برگزار می شوند در سطح دنیای شناخته شده هستند. در کنار این مراسم ها و جشنواره ها، بسیاری از موزه ها و تاترها در روسیه هم تخفیف می خورند.

شب های سفید سن پترزبورگ برترین زمان سفر به روسیه برای زوج های جوان و افرادی که قصد رفتن به ماه عسل را دارند است. در این زمان از سال بسیاری از رستوران ها و هتل هایی که ویو و نمایی رمانتیک دارند تخفیف خورده و افراد می توانند به همراه همسر خود به این مکان ها مراجعه نمایند. بعلاوه این که این پدیده در فصل تابستان رخ می دهد، باعث می گردد که گل های زیبای سطح شهر در سن پترزبورگ، نمای بهتری از این شهر به شما بدهند. سن پترزبورگ در دوران این پدیده، برترین مکان برای عکاسی خواهند بود.

مکان های دیدنی در شب های سفید روسیه

پیش تر هم اشاره شد که در زمان وقوع شب های سفید روسیه، جشنواره های بسیاری برگزار شده و بسیاری از جاذبه های گردشگری روسیه تخفیف دارند. علاوه بر این که می توانید در این زمان از موزه ها و بناهای تاریخی زیادی در روسیه با قیمت بسیار کمتر دیدن کنید، می توانید در این جشنواره ها هم شرکت نموده و با فرهنگ و آداب و رسوم مردم محلی این کشور بیشتر آشنا شوید. در ادامه این بخش بعضی از مجذوب کننده ترین جشنواره های روسیه در شب های سفید معرفی شده اند.

فستیوال صداها و رنگ ها

فستیوال صداها و رنگ های شب های سفید روسیه یکی از دوست داشتنی ترین فستیوال های سن پترزبورگ است. در این فستیوال بچه ها از سن های مختلف گرد هم آمده و استعداد خود را در موسیقی و هنر به نمایش می گذارند. بعلاوه در این فستیوال وورک شاپ ها و کارگاه های هنری بسیاری هم برگزار می شوند که افراد می توانند بچه ها خود را در این وورک شاپ ها ثبت نام نمایند. در روزهای برگزاری مسابقات این فستیوال، تمامی بچه ها آموخته های خود در این کارگاه ها را به نمایش می گذارند. اگر به همراه بچه ها خود به روسیه سفر می کنید، این فستیوال می تواند برترین جشنواره برای آن ها باشد.

فستیوال ستاره

فستیوال ستاره های شب های سفید روسیه یکی از 10 فستیوال برتر دنیاست که در زمان شب های سفید برگزار می گردد. این فستیوال بزرگ و مجلل در تاتر مارینسکی روسیه برگزار می گردد. در این فستیوال هنرهای بسیاری به نمایش گذاشته می گردد که بعضی از آن ها شامل اجرای موسیقی کلاسیک و اپرا می شوند. اگر به هنر دوران کلاسیک، پایکوبی باله و هنرهای اصیل با سبک اروپایی علاقه داشته باشید، این فستیوال می تواند برترین فستیوال برای شما باشد.

فستیوال بادبان های قرمز

فستیوال بادبان های قرمز برترین فستیوال برای نوجوانان و فارغ التحصیلان این کشور است. اما تنها این گروه سنی نیستند که به این فستیوال می روند. در طی این مراسم یک قایق با بادبان های سفید از رودخانه نوا عبور می نماید. سپس مراسم با آتش بازی و اجرای کنسرت در فضای باز ادامه پیدا می نماید. افرادی که در این فستیوال شرکت نموده اند می توانند از غذاهای خیابانی سرو شده در این جشنواره هم لذت ببرند.

کارناوال نمایش های تاریخی روسیه

از زمان آغاز شب های سفید روسیه، در سرتاسر سن پترزبورگ کارناوال ها و نمایش های دوره گردی بسیاری را مشاهده خواهید کرد. این نمایش ها بیشتر قصد دارند تا اتفاقات تاریخی روسیه را به نمایش بگذارند. در کارناوال ها و نمایش های خیابانی شب های روسیه، افراد می توانند با فرهنگ و سنت های تاریخی روسیه به خوبی آشنا شوند. دیدنی این نمایش ها بسیار مقرون به صرفه بوده و مبلغ زیادی از شما بابت ایستادن و دیدن کردن گرفته نمی گردد.

فستیوال موسیقی

فستیوال موسیقی که 25 سال است در زمان شب های سفید در روسیه برگزار می گردد، یکی از برترین فستیوال های موسیقی دنیاست. در طی این فستیوال، هنرمندان موسیقی پاپ از سراسر روسیه و دنیا به سن پترزبورگ می آیند تا در این جشنواره اجرا داشته باشند. صداهای آشنایی که در کنار رودخانه نوا به اجرای موسیقی می پردازند، تمامی جمعیت را شگفت زده می نمایند. اگر هوادار موسیقی پاپ هستید، این جشنواره می تواند برترین خاطره سفر را برای شما رقم بزند.

تفریحات

اگر خیلی به جشنواره های معرفی شده در این بخش علاقه ای ندارید و ترجیح می دهید تا تفریحات دیگری را در این بازه زمانی در روسیه داشته باشید، باید بگوییم که هنوز هم می توانید از شب های سفید روسیه لذت ببرید. در این زمان، بیشتر فروشگاه ها، کافه ها و رستوران ها ساعات کاری خود را بیشتر می نمایند. می توانید در طول شب به این مکان ها رفته یا در خیابان های زیبای روسیه پیاده روی کنید.

بعلاوه به دلیل این که این پدیده در فصل تابستان رخ می دهد، امکان لذت بردن از تفریحات آبی هم فراهم می گردد. شما می توانید به راحتی و بدون هیچ مسئله ای در آب های روسیه شنا نموده یا از تفریحاتی که در دریاچه ها و رودخانه ها فراهم شده است لذت ببرید. بعلاوه همان طور که پیش تر ذکر شد، قیمت موزه ها و تاترهای سن پترزبورگ در این زمان نصف قیمت بوده و می توانید به مکان های فرهنگی این شهر بروید و از آن ها بازدید کنید.

دلیل بروز پدیده شب های سفید روسیه چیست؟

به زبان ساده باید گفت که دلیل علمی بروز پدیده شب های سفید روسیه، موقعیت قرار گرفتن زمین رو به روی خورشید است. محور چرخشی کره زمین کمی مورب بوده و به گونه ای در جلوی خورشید قرار می گیرد که خورشید مدت طولانی تری روی بعضی از نواحی می تابد. البته باید در نظر داشته باشید که شب های سفید به این معنی نیست که خورشید در تمام روز دیده می گردد. بلکه در ساعات غروب خورشید در خط افق غروب می نماید. اما اشعات آن هنوز هم به روسیه رسیده و باعث می گردد تا مقدار همواره شب ها تاریک نباشد. در واقع می توان گفت که گویا زمان غروب خورشید طولانی تر می گردد.

تاثیر پدیده شب های سفید روسیه روی مردم چیست؟

اگر چه شب های سفید روسیه و شهر سن پترزبورگ واقعا زیباست و مردم زیادی از سراسر دنیا را به خود جذب می نماید اما تاثیرات منفی آن را روی زندگی مردم این شهر نباید نادیده گرفت. روشنایی روز و نبود تاریکی در شب، باعث بروز کم خوابی در ساکنان بومی شهر شده است. با وجود این، مردم شهر سعی می نمایند تا از این فرصت استفاده نمایند و در شب های سفید سن پترزبورگ، به پیاده روی های طولانی در خیابان های خلوت شهر بپردازند.

حقایقی درباره پدید شب های سفید روسیه

تا این بخش با پدیده شب های سفید روسیه به خوبی آشنا شدیم و فهمیدیم که در این بازه زمانی چه تفریحاتی در انتظارمان است. اما هنوز بعضی حقایق جالب درباره این رویداد وجود دارد که شاید برایتان جالب باشد بدانید. در ادامه این بخش به بعضی از حقایق جالب درباره پدیده شب های سفید سن پترزبورگ اشاره شده است.

مقدار روشنایی هوا در سن پترزبورگ بیشتر از سایر شهرهاست و به همین خاطر برترین مکان برای دیدن شب های سفید روسیه، شهر سن پترزبورگ است.

مسافران در سفر معمولا به دلیل جت لگ بی خواب یا بدخواب می شوند. اما مردم محلی خود روسیه هم در زمان رویداد شب های سفید دچار اختلالات خواب و کسالت می شوند. برای جلوگیری از این موضوع، ساکنین شهرهایی که شب های سفید در آن ها رخ می دهد، از پرده های ضخیم استفاده می نمایند.

در زمان وقوع این پدیده، چراغ های خیابان اصلا روشن نشده و به مدت 1 ماه خاموش می مانند.

بیشتر مردم روسیه دوست دارند که در این زمان شب ها به پیاده روی رفته و از روشنایی شب های سفید لذت ببرند.

پدیده شب های سفید از نظر مالی یاری بزرگی به روسیه می نماید، چرا که مقدار گردشگران در این یک ماه بسیار زیاد می گردد.

کلام آخر

در این مطلب سفری کوتاه به سن پترزبورگ داشتیم و با پدیده شب های سفید روسیه آشنا شدیم. شب های سفید برترین زمان سفر به روسیه هستند. علاوه بر این که در این زمان از سال شهر نمای بسیار زیباتری دارد، مراسم ها و جشنواره های بسیاری در شهرهای این کشور برگزار می شوند و قیمت بلیت بازدید از موزه ها و تاترها هم نصف قیمت هستند. ضمناً ناگفته نماند که بیشتر رستوران ها و کافه ها هم به صورت 24 ساعته باز هستند و مردم می توانند به آن جا بروند.

زمان دقیق شب های سفید روسیه چه زمانی است؟

زمان دقیق وقوع پدیده شب های سفید از 11 ژوئن تا 2 ژوئیه است. این تاریخ در تقویم شمسی برابر با 21 خرداد تا 11 تیر است.

برترین شهر برای دیدنی شب های سفید روسیه کدام است؟

برترین نمای پدیده شب های سفید روسیه در شهر سن پتزربورگ است. علاوه بر آن تمامی جشنواره های شب های سفید هم در این شهر برگزار می شوند.

محبوب ترین فستیوال روسیه در شب های سفید کدام است؟

یکی از محبوب ترین فستیوال های روسیه که در فهرست 10 جشنواره برتر دنیا واقع شده است، فستیوال ستاره های شب های سفید روسیه است.

در شب های سفید چه تفریحاتی وجود دارد؟

در زمان وقوع شب های سفید روسیه، افراد می توانند از تفریحاتی مانند بازدید از موزه ها، پیاده روی در شب و شنا کردن در آب های روسیه لذت ببرند.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 خرداد 1403 بروزرسانی: 16 خرداد 1403 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 2039

به "پدیده شب های سفید در روسیه چیست؟، تجربه روشنایی روز، در شب های سفید روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدیده شب های سفید در روسیه چیست؟، تجربه روشنایی روز، در شب های سفید روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید