چگونه سرعت عملکرد ویندوز 10 را افزایش دهیم؟

به گزارش مجله زیتوا، در این مقاله قصد داریم چند راه چاره مفید و موثر برای افزایش سرعت ویندوز 10 به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید عملکرد کلی سیستم خود را بهبود ببخشید. این روش ها مربوط به بخش های مختلف ویندوز 10 هستند و اعمال این تنظیمات قطعاً می تواند سرعت ویندوز شما را در بخش های مختلف از بوت شدن گرفته تا خاموش کردن سیستم ارتقاء دهد. بنابراین اگر شما هم از کندی ویندوز 10 سیستمتان گله مند هستید، با خبرنگاران مگ در این مقاله همراه باشید.

چگونه سرعت عملکرد ویندوز 10 را افزایش دهیم؟

1. بوت شدن ویندوز

بوت شدن، فرآیند روشن شدن یک کامپیوتر و وارد شدن آن به محیط سیستم عامل و آماده به کار شدن است. در طول فرآیند بوت، سیستم یک سری اعمال اتوماتیک انجام می دهد و درایور های ضروری و برنامه هایی که برای ارتباط میان سیستم و دستگاه های مرتبطش وجود دارد را لود می نماید. به طور طبیعی، فرآیند بوت شدن ویندوز 10 نباید خیلی طول بکشد. در واقع کاربر نباید خیلی منتظر بالا آمدن سیستم بماند.

ویندوز 10 دارای ویژگی Fast Startup است که زمان بوت شدن ویندوز را کاهش می دهد. این ویژگی، عملکردی مشابه قابلیت Hibernation دارد. قابلیت Hibernate در واقع به شما امکان خاموش کردن سیستم هنگام باز بودن چندین برنامه را می دهد. اگر این قابلیت فعال باشد، می توانید سیستم خود را با حفظ داده ها و برنامه های در حال انجام خاموش کنید. Hibernate جزو یکی از حالت های ویندوز برای خاموش کردن سیستم به شمار می رود.

قابلیت Fast Startup با بارگیری هسته ی ویندوز و درایورهای نصب شده قبل از خاموش شدن رایانه شما کار می نماید. با روشن کردن سیستم معمولاً هسته ویندوز شما مجدداً لود می گردد و انجام دادن این فرآیند به زمان زیادی احتیاج دارد. اما شما با فعال کردن قابلیت Fast Startup، می توانید مدت زمان انجام این فرایند را کوتاه کنید. برای فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را انجام دهید:

 • برای فعال کردن قابلیت Fast Startup، ابتدا باید حالت Hibernation را فعال کنید. برای انجام این کار، روی منوی استارت راست کلیک نموده یا Wind + X را فشار دهید تا منوی Power User اجرا گردد، Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید و این عبارت را کپی و پیست کنید: powercfg /hibernate on
 • در بخش جستجوی ویندوز عبارت Control Panel را تایپ نموده و روی Open کلیک کنید.
 • جهت System and Security > Power Options > Choose what the power buttons do را دنبال کنید.
 • در این بخش Change settings that are currently unavailable را انتخاب کنید. سپس، کادر Turn on fast startup را علامت بزنید و روی Save changes کلیک کنید. قابلیت Fast Startup اکنون باید در رایانه شما فعال شده باشد.

هشدار: هنگامی که قابلیت Fast Startup روی رایانه شما فعال است، سیستم مانند حالت عادی خاموش نمی گردد. این مقوله ممکن است در بعضی موارد منجر به بروز مسائل در به روزرسانی آن گردد.

اگر قصد دارید که سیستم خود را به روزرسانی کنید یا باید با غیرفعال کردن حالت Fast Startup، سیستم خود را به طور کامل خاموش کنید یا آن را ری استارت کنید.

2. سرعت بوت شدن ویندوز 10

تنظیم این مقوله که چه برنامه هایی هنگام بوت شدن ویندوز، لود شوند نیز می تواند تأثیر بسیار زیادی رو سرعت سیستم شما بگذارد. شما می توانید بوت شدن را به روش های مختلفی پیکربندی و تنظیم کنید که یکی از روش ها، به وسیله Task Manager ویندوز 10 است. برای انجام دادن این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • بر روی نوار وظیفه ویندوز راست کلیک نموده و Task Manager را انتخاب کنید. بعلاوه می توانید با استفاده از دستور CTRL + SHIFT + ESC به بخش Task Manager دسترسی پیدا کنید.
 • به بخش Startup بروید و آنالیز کنید که کدام برنامه ها را می خواهید فعال یا غیرفعال کنید.
 • برای برنامه هایی که قصد غیرفعال کردن آن ها را دارید، کافی است تا روی برنامه کلیک راست نموده و گزینه Disable را انتخاب کنید.

قانون کلی غیرفعال کردن برنامه ها هنگام بوت شدن ویندوز 10، بسیار ساده است. اگر از برنامه ای هر روز استفاده نمی کنید، آن را غیرفعال کنید. بعلاوه اگر برنامه برای یک جزء سخت افزاری سیستم مانند صفحه کلید یا چاپگر نیست، آن را غیرفعال کنید. در این مقوله می توانید از بعضی از برنامه های ثالث نظیر CCleaner نیز بهره ببرید. CCleaner را باز کنید و به Tools > Startup بروید. این بخش به شما امکان می دهد تا برنامه های مختلف را هنگام بوت شدن ویندوز فعال یا غیرفعال کنید.

کاربران بعلاوه می توانند از بعضی از ابزارهای مایکروسافت برای پیکربندی برنامه ها هنگام بوت شدن ویندوز بهره ببرند که یکی از آن ها ابزار Autoruns است. این برنامه دقیقاً عملکرد مشابه CCleaner دارد. تب Logon در برنامه Autoruns برنامه های بیشتری از سیستم را برای فعال یا غیرفعال سازی به شما نشان می دهد. برای غیرفعال کردن یک برنامه در Autoruns، کافی است تیک آن را بردارید. به همین سادگی شما می توانید با کنترل کردن لود شدن برنامه ها هنگام بوت شدن سیستم، سرعت کلی ویندوز 10 را افزایش دهید.

برای تکمیل فرآیند بهینه سازی استارت آپ، مطمئن شوید که برنامه های پس زمینه فعال در ویندوز 10 را غیرفعال نموده اید. برای آنالیز این مقوله، می توانید به این تنظیمات در پنجره حریم خصوصی دسترسی داشته باشید. کلید Windows + I را فشار دهید تا برنامه Settings اجرا گردد و به Privacy > Background Apps (در بخش پایینی) بروید. همه این برنامه ها را به جز تنظیمات خاموش کنید.

3. استفاده از CPU را بهینه سازی کنید

بعضی از برنامه ها دوست دارند که بخش زیادی از قدرت CPU سیستم شما را مصرف نمایند. این برنامه ها باعث کاهش سرعت سایر برنامه ها می شوند یا ممکن است به کلی روی عملکرد سایر برنامه ها تأثیر منفی بگذارند. عیب یابی تک تک برنامه هایی که ممکن است مانع استفاده صحیح از پردازنده شوند، سخت است. با این حال، می توان به چند راه چاره در این مورد اشاره نمود.

بعضی از فرآیندهای غیرضروری سیستم نیز مانع عملکرد صحیح CPU می شوند. یکی از این فرآیندها OneDrive است. OneDrive در پس زمینه شما همگام سازی می گردد و حافظه سیستم شما را اشغال می نماید. جالب است بدانید که این مشکل زمانی ایجاد می گردد که شما کاربر OneDrive نیستید. در ادامه به نحوه غیرفعال سازی آن می پردازیم:

 • ابتدا بخش Local Group Policy Editor را باز کنید.
 • سپس به جهت زیر بروید: Computer Configuration > Administrative Templates > All Settings > Prevent the Usage of OneDrive for file storage > Enable

این ترفند به ظاهر ساده و کوچک، افزایش سرعت و عملکرد شگفت انگیزی را به سیستم بعضی کاربران در هنگام آزمایش ارائه داده است.

4. استفاده از حافظه رم را بهینه سازی کنید

حافظه رم عامل مهمی در سرعت کامپیوتر است. متأسفانه بعضی از پردازش های سیستم، بخش زیادی از حافظه رم را مصرف می نماید و طبیعتاً زمان باز شدن برنامه ها را افزایش می دهد. چنین فرآیندهایی مانند تنظیمات ظاهری پیش فرض ویندوز 10، ممکن است از همان ابتدای کار شما را با مشکل کندی ویندوز روبرو کند. اما با کاهش کیفیت بصری ویندوز می توانید اندازه استفاده از حافظه رم خود را بهینه سازی کنید. برای انجام دادن این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به بخش Control Panel بروید و سپس به جهت System and Security > System > Advanced system settings > Advanced > Performance Settings > Visual Effects دسترسی پیدا کنید.
 • روی گزینه ی Adjust for best performance کلیک کنید.
 • به تب Advanced بروید.
 • در بخش Adjust for best performance گزینه Programs را انتخاب کنید.
 • پس از آن روی Change… در قسمت Virtual memory کلیک کنید.
 • در پنجره Virtual Memory، تیک Automatically manage paging file size for all drivers را بردارید.
 • Custom size را انتخاب کنید و عدد پیشنهادی خود را در بخش Initial و Maximum size entries وارد کنید.
 • روی OK کلیک کنید. اکنون برنامه های شما باید خیلی سریع تر از قبل باز و اجرا شوند.

چگونه میان بر سایت ها را به منوی راست کلیک ویندوز 10 و 11 اضافه کنیم؟

5. سرعت File Explorer ویندوز 10 را افزایش دهید

برای یک کاربر معمولی، Windows File Explorer پیش فرض به خوبی کار می نماید. اما برای کاربران حرفه ای، سرعت پاسخ گویی File Explorer ویندوز به هیچ عنوان راضی نماینده نیست.

1

شما می توانید از یک File Explorer ثالث برای سرعت بخشیدن به فرایند جستجو و مدیریت فایل های خود بهره ببرید. یکی از برترین گزینه های موجود، برنامه Clover است. Clover یک نرم افزار کاربردی است که دقیقاً محیط مدیریت تب مرورگر گوگل کروم را با تنظیمات مشابه در اختیار شما قرار می دهد. در حقیقت این نرم افزار، قابلیت تب ها را به فایل اکسپلورر ویندوز اضافه می نماید و در آن شما قادرید به چندین پوشه به صورت هم زمان در یک پنجره File Explorer دسترسی داشته باشید. استفاده از این برنامه می تواند یاری شایانی به افزایش سرعت سیستم شما کند.

6. برنامه های Bloatware را حذف کنید

برنامه های Bloatware، به نرم افزارهایی گفته می شوند که در ازای کارایی و سود اندکشان فضا و منابع زیادی از سیستم شما را مصرف می نمایند. متأسفانه ویندوز 10 عاری از bloatware ها نیست. در واقع باید اشاره نمود که مشکل این نوع برنامه ها فقط این نیست که فضای درایو سیستم را اشغال می نمایند، بلکه آن ها به طور منظم به روز می شوند. حتی بعضی از آن ها ممکن است در پس زمینه اجرا شوند و عملکرد رایانه شما را مختل نمایند.

برای حذف این دسته از برنامه ها می توانید از برنامه حذف نصب پیش فرض در ویندوز 10 بهره ببرید. برای باز کردن برنامه حذف پیش فرض، پس از زدن Windows key + X به جهت Control Panel > Programs > Uninstall a program بروید. در این بخش اگر نوار ابزار یا ویجتی را مشاهده کردید، فوراً آن را حذف کنید. اگر نمی دانید که یک برنامه دقیقاً چه کاری در سیستم شما انجام می دهد، کافی است آن را سرچ نموده و سپس نسبت به حذف کردن آن تصمیم بگیرید.

در نهایت باید اشاره کنیم که اهمیت حذف bloatware ها را نادیده نگیرید، زیرا این برنامه ها منابع احتمالی بدافزار ها هستند و می توانند مسائل بیشتری را برای سیستم شما ایجاد نمایند.

7. سرعت خاموش شدن ویندوز 10 را افزایش دهید

بعضی از کامپیوترها مدتی طول می کشند تا خاموش شوند، زیرا فرآیندهای در حال انجام به کندی بسته می شوند. برای رفع این مشکل، یک میانبر برای خاموش کردن سریع سیستم خود ایجاد کنید. این میانبرها نه تنها دسترسی سریع به عملکرد خاموش کردن، بلکه حالت hibernate و ری استارت کردن را نیز امکان پذیر می نمایند.

اگر کامپیوتر شما خیلی طول می کشد تا خاموش گردد، روی دسکتاپ خود کلیک راست نموده و گزینه New > Shortcut را انتخاب کنید. یک عمل را از فهرست نشان داده شده انتخاب کنید، دستور مربوطه را (به استثنای خط فاصله) کپی و جایگذاری نموده و میانبر را پس از عمل مربوطه نام گذاری کنید.

Shutdown - %windir%System32shutdown.exe /s /t 0

Hibernate - %windir%System32shutdown.exe -h

Restart - Shutdown -r -t 00

Advanced Startup - %windir%system32shutdown.exe /r /o /f /t 00

آیا دوست دارید که حتی سریع تر به این دستورات دسترسی داشته باشید؟ برای انجام دادن این کار کافی است دستورات صفحه کلید ایجاد کنید. روی فایل خود کلیک راست نموده، Properties را انتخاب کنید و ماوس را در قسمت Shortcut key قرار دهید. سپس روی یک کلید از کیبورد خود ضربه بزنید و با این کار ویندوز یک دستور CTRL + ALT + [کلید مورد نظر] ایجاد می نماید. برای مثال، ما میانبر CTRL + ALT + H را برای فعال کردن ویژگی Hibernate انتخاب نموده ایم، اما شما می توانید از هر کلیدی که می خواهید بهره ببرید. بعلاوه می توانید این برنامه ها را پنهان کنید تا دسکتاپ شما را شلوغ ننمایند. برای انجام دادن این کار روی دسکتاپ کلیک راست کنید، View را انتخاب نموده و تیک Show desktop icons را بردارید.

8. برای سیستم خود یک SSD/SSHD تازه تهیه کنید

بدیهی است هیچ ترفندی که در اینترنت برای افزایش سرعت سیستم شما معرفی می گردد، نمی تواند با سرعتی که با تغییر SSD/SSHD ایجاد می گردد، مقایسه گردد. متأسفانه، SSD ها به طور میانه سه برابر بیشتر از هارد دیسک ها، قیمت دارند. اگر بودجه کمی دارید و فقط می خواهید چند گیگابایت حافظه به سیستم شما اضافه گردد درایوهای هیبریدی حالت جامد (SSHD) در یک پکیج، فضای زیادی از HDD و فضای SSD کمتری را در اختیار شما قرار می دهند.

سخن آخر

هیچ کاربری یک کامپیوتر کند را دوست ندارد. در واقع کند بودن سرعت رایانه شما، روی تمامی کارها مثل بازی کردن، آپلود یا دانلود یک فایل و حتی باز کردن یک فایل هم تأثیر می گذارد. در این مقاله به آنالیز و معرفی چند راه چاره برای افزایش سرعت ویندوز 10 پرداختیم. باز هم یادآوری می کنیم که راه چارههای معرفی شده، همگی تست شدند و توانستند تا حدود زیادی بسیاری از کاربران را از شر کندی ویندوز 10 نجات دهند. امیدواریم کندی سیستم شما نیز با اعمال این ترفندها رفع گردد.

منبع: Makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1836

به "چگونه سرعت عملکرد ویندوز 10 را افزایش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سرعت عملکرد ویندوز 10 را افزایش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید