چه کشورهایی با آمریکا جنگ دارند؟

به گزارش مجله زیتوا، کاخ سفید با هدف ایجاد روابط مالی در سراسر دنیا در جبهه های مختلفی نظیر مکزیک، چین، ژاپن، اروپا و کانادا سرگرم جنگ تجاری است.

چه کشورهایی با آمریکا جنگ دارند؟

به گزارش خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در جدیدترین اقدام، مکزیک را تهدید نموده است اگر مانع ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا نگردد، واردات کالاهای مکزیکی را هدف تعرفه جدید قرار می دهد و با این اقدام یک بار دیگر نشان داد که آماده است تا از تجارت به شکل ابزار چند منظوره ای برای اهداف سیاسی خود استفاده کند.

ترامپ اکنون با چندین جنگ تجاری با متحدان و رقیبان آمریکا درگیر است و خواسته های وی که اغلب به وسیله توئیتر اعلام می گردد، اغلب شرکای تجاری آمریکا را غافلگیر می نماید.

مذاکره نمایندگان ترامپ درست هشت ماه پیش با مقامات مکزیک و کانادا قراردادی بسته بودند که می گفتند جایگزین توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) خواهد شد. تهدید جدید وی پیش از تصویب توافق جدید در کنگره انجام شده و به شرکای آمریکا نشان می دهد تا زمانی که ترامپ در رأس قدرت باشد، اختلافات مداوم و تهدیدها از این پس در تجارت دنیای ادامه خواهند داشت.

البته مکزیک تنها هدف ترامپ نیست و در حقیقت ترامپ هدفی گسترده تر از یک کشور خاص را دنبال می نماید و توافقی که پس از جنگ دنیای دوم تجارت را در دنیا آزاد کرد، به چالش کشیده است. روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به آنالیز جبهه های متعددی پرداخته که ترامپ به جنگ تجاری در آنها مشغول است.

چین

درگیری با پکن، بزرگترین جنگ تجاری ترامپ است و جنگی است که بیش از همه اقتصاددانان و سرمایه گذاران را به وحشت انداخته است. این جنگ می تواند روی تجارت بیش از 730 میلیارد دلار کالا و خدمات که سالانه میان دو کشور در جریان است، اثر بگذارد.

در حال حاضر هیچ پایانی برای این جنگ به چشم نمی خورد و مذاکرات اوایل ماه مه پس از اینکه آمریکا چین را متهم کرد از وعده های قبلی خود در مذاکرات پا پس کشیده است، قطع شد. سپس ترامپ تعرفه روی واردات 200 میلیارد دلار کالای چینی را از 10 به 25 درصد افزایش داد و تهدید کرد روی کالاهای چینی بیشتری تعرفه جدید وضع خواهد نمود. چین نیز به سرعت تلافی کرد و به دنبال راه های دیگری برای مقابله به مثل است که می تواند دستکاری ارزش ارز به عنوان سلاحی در جنگ تجاری یا استفاده از موقعیت برتر خود به عنوان تأمین نماینده مواد معدنی استراتژیک باشد.

اگر این جنگ تجاری طولانی یا تشدید گردد، تبعات عظیمی ممکن است به بار بیاورد. شرکت های آمریکایی روی چین برای بخش قابل توجهی از سود خود و نقش مهمی که این کشور در فراوری بسیاری از کالاهای دنیا دارد حساب می نمایند. چین برای حمایت از رشد اقتصاد خود به بازار صادرات آمریکایی احتیاج دارد و مایل است برای تقویت توسعه مالی، فناوری پیشرفته مانند تراشه های رایانه و نرم افزار را از آمریکا دریافت کند.

با این حال هواداران جنگ تجاری در دولت ترامپ می گویند آمریکا بیش از حد به چین وابسته شده و جداسازی این دو کشور را یک هدف بلندمدت می بینند. بسیاری از شرکت ها در حال بازنگری وابستگی خود به چین هستند و هر گونه اقدام چین برای تلافی اقدامات آمریکا، فرآیند مذکور را تسریع خواهد نمود.

ژاپن

ترامپ روابط میان آمریکا و ژاپن را یک اتحاد ارزشمند خوانده و اعلام نموده که از روابط حسنه با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن لذت می برد اما این امر توکیو را از تهدیدات وی مبرا ننموده است. اگرچه ترامپ تصمیمش را به تأخیر انداخته اما اعلام نموده که واردات خودروهای ژاپنی را هدف تعرفه قرار خواهد داد مگر اینکه دو طرف به یک توافق تجاری برسند. کاخ سفید خواستار دسترسی بیشتر به بازار ژاپن برای کشاورزان و دامپروران آمریکایی است. وی از خودروسازان ژاپنی می خواهد کارخانه های بیشتری در آمریکا بسازند تا خودروهای بیشتری توسط کارگران آمریکایی مونتاژ گردد.

بستن یک قرارداد برای نخست وزیر ژاپن که سال ها کوششش برای تقویت رشد مالی با چالش بزرگ ناشی از کندی مالی چین روبرو شده، از اهمیت بالایی برخوردار است. ترامپ اعلام نموده که هر گونه توافق پس از انتخابات ژاپن در ژوئیه خواهد بود و این موضوع به فشار سیاسی روی آبه افزوده است.

مکزیک

تصور می شد جنگ تجاری آمریکا با مکزیک انتها یافته است. اما رئیس جمهور آمریکا پنج شنبه گذشته گفت اگر مکزیک موج مهاجرت غیرقانونی را متوقف نکند، تعرفه تنبیهی را از 10 ژوئن روی واردات کالاهای مکزیکی وضع خواهد نمود و این تعرفه هر ماه افزایش خواهد یافت و تا اول اکتبر به 25 درصد می رسد.

اگر وی این تهدید را عملی کند هر دو طرف مرز ممکن است اختلالات شدیدی را متحمل شوند. مکزیک در پی تعرفه های بالاتر آمریکا روی چین، اکنون به بزرگترین شریک تجاری واشنگتن تبدیل شده و طبق آمار شرکت آی اچ اس مارکیت، بیش از 150 میلیارد دلار تجارت این کشور در سه ماهه نخست سال جاری را به خود اختصاص داد.

تغییر نحوه نظارت آمریکا بر مرز میان دو کشور روی تجارت تأثیر گذاشته و به انتظار طولانی تر منتهی شده است. ترامپ مکزیک را مانند ژاپن تهدید نموده که روی واردات خودروهای ساخت مکزیک تعرفه وضع خواهد نمود. شماری از شرکت های خودروسازی آمریکایی و ژاپنی در مکزیک هستند در حالی که زنجیره تأمین آنها در آمریکاست.

تهدید ترامپ، سرنوشت توافق تجاری سه جانبه آمریکا-مکزیک-کانادا را که سه کشور سال گذشته به عنوان جایگزین توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) منعقد کردند، زیر سوال می برد. آمریکا تعرفه ها روی واردات فلزات از مکزیک و کانادا را برای رسیدن به این توافق حذف نموده است اما کنگره نسبت به این توافق اندکی بدبینی ابراز نموده است که نشان می دهد چگونه ترامپ رویه مذاکرات در مورد تجارت را در آمریکا تغییر داده است.

اروپا

چشم انداز تعرفه های تنبیهی از سوی آمریکا پس از اقدام سال گذشته این کشور در وضع تعرفه روی واردات فولاد و آلومینیوم چند ماه است که ظاهر شده و متحدان آمریکا در اروپا را برآشفته نموده است. ترامپ مدعی است که واردات خودروها و قطعات خودروی خارجی به صنعت خودروی آمریکا آسیب زده و امنیت ملی این کشور را تهدید می نماید.

وی تهدید نموده که روی میلیون ها خودرو و قطعات خودروی خارجی که هر سال وارد آمریکا می شوند، تعرفه وضع کند. چنین اقدامی به ایالت هایی نظیر آلاباما و کارولینای جنوبی که مرکز فعالیت کارخانه های مونتاژ خودروی مرسدس بنز و بی ام دبلیو هستند ضربه خواهد زد. ماه گذشته کاخ سفید تصمیم برای وضع این تعرفه ها را مسکوت گذاشت و مهلت شش ماهه ای را برای مذاکره در مورد یک توافق تجاری مشخص کرد.

آمریکا پیش از این در مذاکرات با اتحادیه اروپا به مانع برخورد نموده بود چرا که اروپایی ها حاضر نشده بودند به پیشنهاد خرید محصولات کشاورزی بیشتر از آمریکا فکر نمایند. دولت ترامپ اعلام نموده که توافق بدون کشاورزی، در کنگره تصویب نخواهد شد اما سیاستمداران پوپولیست در اروپا با اشاره به بعضی از شیوه ها و فراوری محصولات آمریکا مانند استفاده از کلر برای استریلیزه کردن مرغ ها، حفظ موانع تجاری را توجیه نموده اند.

کشورهایی مانند فرانسه و بلژیک نیز حاضر نشدند به مذاکرات بپیوندند زیرا دولت ترامپ حاضر نشد در سال 2017 توافق جوی دنیای را امضا کند. و رهبران ائتلاف سبز در مجلس اروپا اعلام نموده اند توافق های تجاری با کشورهایی را که توافق جوی را تأیید ننموده اند امضا نمی نمایند.

کانادا

پاییز گذشته به نظر رسید که ترامپ برای حل و فصل اختلافات تجاری با کانادا به توافق رسیده است و توافق تجاری جدید سه جانبه میان آمریکا-مکزیک-کانادا اعلام شد. این توافق قرار بود فروش محصولات لبنی آمریکا در کانادا را راحت تر کند اما تهدید پنج شنبه گذشته ترامپ، ممکن است کوشش هایش برای به تصویب رساندن توافق تجاری جدید در کنگره را بی اثر کند.

کانادا در جنگ تجاری میان آمریکا و چین در موقعیت نامناسبی گرفتار شده است. این کشور پس از اینکه مقامات کانادایی منگ وانژو، یکی از مدیران ارشد شرکت مخابراتی هواوی چین را بنا به درخواست آمریکایی ها به اتهام کلاهبرداری دستگیر کردند، به مرکز اختلافات دیپلماتیک تبدیل شد. شاید چین هم به تلافی این اقدام بود که دو کانادایی را به اتهام جاسوسی دستگیر کرد و برای بعضی از محصولات کشاورزی کانادایی محدودیت قائل شد.

ترامپ اعلام نموده اگر این مسئله به توافق تجاری واشنگتن و پکن یاری می نماید، وی در استرداد خانم منگ به آمریکا مداخله خواهد نمود. اما توافق تجاری جدید آمریکای شمالی شامل یک بند است که به بند چین معروف است و بسیاری آن را مانعی برای توافق تجارت آزاد میان چین و کانادا می بینند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 155

به "چه کشورهایی با آمریکا جنگ دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کشورهایی با آمریکا جنگ دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید