چگونه عزت نفس کودکمان را بالا ببریم؟ ، روش های افزایش عزت نفس در بچه ها

به گزارش مجله زیتوا، یکی از ویژگی های مهم شخصیتی در زندگی هر فردی داشتن عزت نفس است؛ همان موضوعی که شخص بر پایه آن فردی است که شخصیت خود را با همه شرایط و ویژگی های مثبت و منفی و توانایی ها می پذیرد.

چگونه عزت نفس کودکمان را بالا ببریم؟ ، روش های افزایش عزت نفس در بچه ها

به گزارش خبرنگاران، انسان ها از مجموعه علل مادی و معنوی مختلفی تشکیل می یابند و خصوصیات روحی و روانی متنوعی دارند. البته علل محیطی و خانوادگی، والدین و مدرسه و...در شکل گیری شخصیت هر فرد موثر است و بچه ها به علت شخصیت حساستر و شنمایندگی بیشتر از عومال یاد شده متاثرتر هستند. کودک سالم کودکی است که ضمن اینکه کودکی و دوران حساس آن را خوب گذرانده، تحت تربیت صحیح والدین خود قرار گرفته و با تاثیرپذیری از جاذبه و دافعه های پدر و مادر خود در خانواده شخصیت او شکل و شمایل لازم را پذیرفته است.

یک کودک سالم از نظر رفتاری کودکی است که بر پایه تربیت صحیح همراه با منطق و درایت در سایه عشق و محبت والدین و پرهیز از افراط و تفریط های تربیتی رشد پیدا نموده باشد. یکی از ویژگی های مهم شخصیتی در زندگی هر فردی داشتن عزت نفس است؛ همان موضوعی که شخص بر پایه آن فردی است که شخصیت خود را با همه شرایط و ویژگی مثبت و منفی و توانایی ها و کوتاهی ها می پذیرد و خود را دوست داشته و برای شخصیت خود ارزش قائل است.

حس مثبت یکی از بزرگترین هدیه هایی است که شما می توانید به فرزندتان بدهید؛ بچه ها با عزت نفس بالا احساس مهر، محبت، شایستگی و خوشحالی بیشتری دارند.

هر کودک لحظاتی دارد که در آن با چالش ها، فشار همسالان یا تجربه چیزهای تازه روبرو می گردد و ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهد یا ارزش خود را زیر سوال ببرد. در زندگی کودک، فراز و نشیب هایی وجود خواهد داشت که برای عبور از آنها به عزت نفس بالا احتیاج دارد.

یکی از برترین چیزها در خصوص عزت نفس بچه ها، آزادی در شکست خوردن است. هیچ موفقیت واقعی در زندگی بدون شکست نیست؛ بنابراین به کودک خود بیاموزید که ببیند چه چیزی می تواند از اشتباهات و چالش ها به دست بیاورد.

روش های افزایش عزت نفس در بچه ها و نوجوانان

در طول رشد، عزت نفس کودک تکامل می یابد، آنها به مرور متوجه خواهند شد که ذاتاً در هر کاری که کوشش می نمایند استعداد ندارند. برای یاری به ساختن احساس مثبت بچه هاتان (مثل اینکه او بزرگ شده است) می توانید از راه های زیر یاری بگیرید:

1.به بچه هاتان قدرت انتخاب دهید

قدرت انتخاب دادن به بچه ها بدون مسئولیت کاری می نماید که آنها احساس صاحب اختیاری بنمایند؛ برای مثال: در صبحانه شما به بچه هاتان قدرت انتخاب بین تخم مرغ یا نان و پنیر را پیشنهاد بدهید. یاد گرفتن انتخاب برای افزایش عزت نفس بچه ها مهم است؛ انتخاب های ساده در زمانی که فرزند شما کوچک است یاری خواهد نمود تا برای انتخاب های سخت بیشتری که در آینده با آنها روبرو خواهد شد، آماده شوند.

2. همه کارها را برای او انجام ندهید

شکیبا باشید و اجازه بدهید کارهایش را خودش انجام بدهد؛ برای مثال با وجود اینکه اگر لباس او را بپوشانید ممکن است سریع تر و راحت تر باشد، اجازه دهید کار را خودش انجام دهد و یاری کنید که مهارت های زندگی را یاد بگیرد. هرچقدر با چالش های تازه روبرو گردد کفایت و اعتماد به نفس بیشتری را احساس می نماید.

3. به او اجازه دهید بداند که هیچ کس عالی نیست

شرح دهید که هیچ کس انتظار ندارد که کامل باشد. روشی که شما به اشتباهات کودکتان عکس العمل نشان می دهید، به او نشان می دهد که چگونه باید عمل کند.

4. کارهای روزمره خانواده را مناسب با سنش به او واگذار کنید

به بچه ها برای وظایفی مانند: چیدن میز، شستن ظرف ها یا تمیز کردن خانه بدهید. این کار احساس رقابت و کنترل مهارت حل مسئله آنها را افزایش می دهند.

5. مقایسه نکنید

هرگز احساسات بچه هاتان را تحقیر ننموده و او را دیگران مقایسه نکنید. وقتی عصبانی می شوید یک استراحت کوتاه بکنید و چیزی نگویید که بعدا پشیمان شوید.

6. با آنها وقت بگذرانید

وقت گذاشتن برای بچه ها باعث می گردد احساس نمایند برای شما مهم هستند. سرگرمی کنید و با هم فعالیت هایی مانند تماشای فیلم یا بازی با توپ انجام دهید که آنها از آن لذت می برند.

برای تماشای و لذت بردن از دستاوردهای فرزندتان وقت بگذارید. این نشان می دهد که شما برای علایق او ارزش قائل هستید و اعتماد به نفس او را افزایش می دهد زیرا او خود را باهوش و توانا می بیند.

7. از برچسب زدن بپرهیزید

هنگام تنبیه بچه ها خود از به کار بردن کلماتی مانند تنبل، شیطون یا احمق خودداری کنید. برچسب ها به کودک شما یاری نمی نمایند تا بفهمد رفتار قابل قبول چیست و ممکن است او را به این باور برساند که هرگز نمی تواند به میزان کافی خوب باشد. در عوض، رفتارهای منفی بچه ها خود را با شرح ناشایست بودن رفتار آنها اصلاح کنید. گفتن اینکه آنها را دوست دارید اما رفتار نادرست آنها را تایید نمی کنید، می تواند آنها را نسبت به اعمال خود مطلع تر کند.

8. انتظارات واقع بینانه داشته باشید

از مقایسه بپرهیزید و کاری نکنید که بچه هاتان وقتی خوب عمل نمی نمایند؛ مثلاً وقتی نمره خوبی در مدرسه نمی گیرند، احساس شکست نمایند. این امر باعث کاهش روحیه و عزت نفس آنها می گردد.

9. بگذارید فرزندتان ببیند که شما هم گاهی به یاری احتیاج دارید

در صورت احتیاج از دیگران یاری بخواهید، وقتی یاری می خواهید فرزندتان درک می نماید که یاری گرفتن نشانه ضعف نیست.

10. تشویق به روابط دوستی

پیدا کردن و حفظ دوستان باعث رشد اعتماد به نفس و عزت نفس کودک نوپا می گردد. فرصت های زیادی برای دیدار و بازی با بچه ها هم سن و سال او ایجاد کنید.

خوش بینی مسری است. اگر این فعالیت عزت نفس را به طور منظم انجام دهید، متوجه خواهید شد که همه اعضای خانواده نسبت به هر گونه الگوی تفکر منفی غیرمفید مطلعی بیشتری پیدا می نمایند. بنابراین به مرور عزت نفس بچه ها افزایش می یابد و متوجه خواهید شد که او به طور طبیعی آغاز به تغییر شرایط یا نتایج سخت می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 تیر 1402 بروزرسانی: 27 تیر 1402 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 2000

به "چگونه عزت نفس کودکمان را بالا ببریم؟ ، روش های افزایش عزت نفس در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه عزت نفس کودکمان را بالا ببریم؟ ، روش های افزایش عزت نفس در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید