18 پرونده میراث طبیعی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شد

به گزارش مجله زیتوا، در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، 18 اثر از استان های قم، زنجان، قزوین و آذربایجان شرقی واجد ارزش ثبت شناخته شد.

18 پرونده میراث طبیعی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، 26 پرونده از 4 استان قم، زنجان، قزوین و آذربایجان شرقی مطرح شد که از این تعداد، 18 پرونده واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شد.

علی قمی اویلی رئیس گروه میراث طبیعی دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: 26 پرونده در کمیته میراث طبیعی از سوی کارشناسان و صاحب نظران مورد آنالیز نهاده شد که از این تعداد 8 پرونده مربوط استان قم، 4 پرونده از قزوین و یک اثر از زنجان و 5 اثر طبیعی از استان آذربایجان شرقی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شدند.

قمی اویلی با اشاره به ثبت 8 اثر طبیعی قم شامل کوه دو برادران قم، گنبد نمکی قم و 6 درخت کهنسال در روستای وشنوه، گیو و کهک اضافه نمود: این نخستین بار است که استان قم بعد از 10 سال از ایجاد فهرست میراث طبیعی ، با ارایه 9 پرونده طبیعی در کمیته میراث طبیعی شرکت نموده است که 8 اثر آن واجد ارزش ثبت شناخته شد.

به گفته او از سه اثر ارایه شده از سوی استان زنجان شامل دو چشمه و یک درخت چنار تنها درخت چنار کهنسال روستای جیا مورد تایید اعضای کمیته نهاده شد و قرار شد دو پرونده چشمه سهرورد و کرسف پس از تکمل اطلاعات مجددا در کمیته مورد آنالیز قرار گیرد.

قمی قدمت چنارهای مطرح شده در این نشست را 200 تا 500 سال بیان کرد و گفت: چهار در خت کهنسال چنار و ارس از استان قزوین نیز واجد ارزش ثبت شناخته شدند.

5 اثر از استان آذربایجان شرقی ازجمله آثار تصویب شده در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی به شمار می رود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 28

به "18 پرونده میراث طبیعی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 پرونده میراث طبیعی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی شناخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید