اعزام دو ناو هواپیمابر آمریکا به دریای جنوبی چین

به گزارش مجله زیتوا، همزمان با رزمایش ارتش چین در دریای جنوبی، آمریکا دو ناو هواپیمابر برای برگزاری بزرگترین رزمایش خود به این منطقه اعزام می نماید.

اعزام دو ناو هواپیمابر آمریکا به دریای جنوبی چین

روزنامه وال استریت ژورنال بامداد شنبه گزارش داد آمریکا دو ناو هواپیمابر خود را برای برگزاری رزمایش به دریای جنوبی چین اعزام می نماید تا پیامی صریح حاکی از مخالفت با افزایش حضور نظامی پکن در این منطقه داده باشد.

به نوشته این روزنامه، ناوهای هواپیمابر یواس اس رونالد ریگان و یواس اس نیمیتز قرار است بزرگترین رزمایش دریای آمریکا در سال های اخیر در دریای جنوبی چین را از روز شنبه و همزمان با برگزاری رزمایش ارتش چین در این دریا برگزار نمایند.

چین روز گذشته ضمن هشدار به حضور غیرقانونی آمریکا در دریای جنوبی و برگزاری رزمایش های نظامی در این آبراهه گفت که برگزاری رزمایش توسط ارتش چین حق مسلم این کشور است.

جائو لی جیان روز آدینه در نشست خبری روزانه خود در پکن در واکنش به آنچه که آمریکا تنش زایی پکن بیان کرد، اضافه کرد: مشکل نه چین بلکه کشورهای دیگری هستند که هزاران مایل دورتر، در دریای جنوبی چین به فعالیت های نظامی گسترده روی آورده اند.

رزمایش نظامی چین در دریای جنوبی از چهارشنبه شروع شده و تا یکشنبه ادامه دارد.

وزارت دفاع آمریکا نسبت به برگزاری این رزمایش واکنش نشان داده و گفته است این رزمایش اوضاع در آب های مورد مناقشه را بی ثبات می نماید.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3.5 میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همیشه با واکنش منفی چین روبرو شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 836

به "اعزام دو ناو هواپیمابر آمریکا به دریای جنوبی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعزام دو ناو هواپیمابر آمریکا به دریای جنوبی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید