بیانیه جبل الطارق درباره اقدام آمریکا علیه نفتکش ایران

به گزارش مجله زیتوا، ایرنا نوشت: دولت جبل الطارق درخواست آمریکا مبنی بر توقیف نفتکش ایرانی آدریان دریا را رد کرد.

بیانیه جبل الطارق درباره اقدام آمریکا علیه نفتکش ایران

به گزارش روزنامه جبل الطارق کرونیکل که از سال 1801 در جبل الطارق چاپ می شود، دولت جبل الطارق امروز(یکشبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا درصدد است این نفتکش را به دلایلی که در اصل با تحریم های آمریکا علیه ایران مرتبط است، توقیف کند.

در این بیانیه آمده است: نظام تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران از اساس با نظام تحریم های آمریکا علیه ایران متفاوت است.9109

این بیانیه افزود: حاکمیت مرکزی جبل الطارق (برای اقدام حقوقی متقابل) نمی تواند جویای حکم دیوان عالی جبل الطارق برای ارائه کمک بازدارندگی مورد درخواست ایالات متحده آمریکا شود. ناتوانی حاکمیت مرکزی در دریافت احکام درخواستی، نتیجه اجرای قوانین اتحادیه اروپا و تفاوت هایی در نظام های تحریمی اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد ایران است.

نفتکش گریس 1 به آدریان دریا تغییر نام داده است.

جلیل اسلامی معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی عصر جمعه از تغییر نام نفتکش گریس 1 به آدریان دریا خبر داد و اعلام کرد که این نفتکش اکنون به سمت مدیترانه در حال حرکت است.

اسلامی توضیح داد: در روزهایی که نفتکش ایرانی گریس 1 در توقیف جبل الطارق بود، پاناما به استفاده از این نفتکش سرانجام داد.

وی افزود: بر اساس درخواست مالک کشتی، اکنون نفتکش دارای پرچم جمهوری اسلامی ایران است.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: نام نفتکش گریس 1 به آدریان دریا تغییر کرده و مقصدی که پس از رفع توقیف ازسوی مالک کشتی اعلام شده مدیترانه است.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد مشکل خاصی در ادامه دریانوردی این نفتکش به مدیترانه و مقصد بعدی آن وجود نداشته باشد.

اسلامی ابراز امیدواری کرد: از این اتفاقات برای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و کشتی های مربوط به اموال و کالاهای ایرانی در دنیا تکرار نشود.

نفتکش ایرانی گریس 1 (آدریان دریا) حدود 40 روز پیش به بهانه بی اساس نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه از سوی شناورهای نیروی دریای انگلیس در تنگه جبل الطارق توقیف شد.

در پی توقیف این نفتکش برخی منابع خبری مدعی شدند که این نفتکش حامل سلاح بوده، اما دولت محلی منطقه جبل الطارق پس از انجام بررسی های آزمایشگاهی دقیق تأکید کرد که نفتکش فقط حامل نفت خام بوده است.

دادگاه عالی جبل الطارق ابتدا در روز جمعه 14 تیر ماه حکم توقیف این نفتکش حامل نفت ایران را به مدت 14 روز تمدید کرد و پس از سرانجام این دوره بار دیگر حکم به تمدید 30 روزه توقیف نفتکش داد.

روز پنجشنبه دادگاه عالی جبل الطارق با بی اعتنایی به فشارها و درخواست رسمی آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش گریس 1 (آدریان دریا) حکم آزادی آن را صادر کرد اما دادگاه منطقه کلمبیا در آمریکا روز جمعه به حکم توقیف آن رای داد.

310 310 23

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 47

به "بیانیه جبل الطارق درباره اقدام آمریکا علیه نفتکش ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه جبل الطارق درباره اقدام آمریکا علیه نفتکش ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید