تحقق مدیریت هوشمند کشاورزی باعث کاهش خسارات کشاورزی شده است

به گزارش مجله زیتوا، مسئول کمیته هواشناسی و مدیریت راهبردی بخش کشاورزی گفت: با اجرای سیستم مدیریت هوشمند در کشاورزی قزوین و پیش یابی دقیق اطلاعات، زمینه کاهش خسارات و آمادگی بهره برداران با تغییرات جوی فراهم شده است.

تحقق مدیریت هوشمند کشاورزی باعث کاهش خسارات کشاورزی شده است

به گزارش خبرنگاران، مهدی مهرپویان در حاشیه بازدید کارشناسان خارجی 14 کشور جهان از مرکز مدیریت راهبردی هوشمند کشاورزی اظهار کرد: مرکز مدیریت راهبردی کشاورزی جهاد کشاورزی استان قزوین از سال 88 راه اندازی شده و سال 92 تکمیل شده است.

وی اضافه کرد: در این مرکز اطلاعات جمع آوری شده از طریق شبکه اختصاصی واردشده و با توجه به میز کارشناسی همه داده ها بررسی دقیق شده و سپس به صورت کاربردی در اختیار بخش های کشاورزی و زیر بخش ها و درنهایت در اختیار بهره برداران و کشاورزان قرار می گیرد.

مهر پویان اضافه کرد: 12 ایستگاه در داخل دشت قزوین و دو ایستگاه تکمیلی در اختیار این مرکز واقع شده است که به صورت شبکه متصل هستند و از مزرعه 32 پارامتر هواشناسی و 9 پارامتر آب وخاک و در صورت نیاز تا 40 نوع آفت کشاورزی مانیتورینگ شده و در اختیار قرار می گیرد.

وی شرح داد: اطلاعات موجود درواقع پیش یابی دقیقی است که می تواند مورداستفاده در برنامه ریزی کشاورزان قرار گیرد و چون بیش از 95 درصد با واقعیت ها منطبق است بسیار کاربردی است.

مهر پویان یادآور شد: با راه اندازی این مرکز، خدمات راهبردی و کاربردی به کشاورزان، مدیریت یکپارچه آفات و بیماری ها و برنامه ریزی راهبردی برای اقتصاد کشاورزی ارائه می شود.

وی اظهار داشت: در این طرح با ایجاد شبکه اقلیم شناسی کشاورزی و بهره گیری از داده های ماهواره ای برای شناخت بیشتر از گستره های اقلیمی گوناگون و سنجش در سطح گسترده، مرکز سنجش و پردازش مدیریت راهبردی و کشاورزی هوشمند راه اندازی شده است و مسئولیت پیش آگاهی کارآمد در جهت مقابله با بحران ها و بلایای طبیعی را نیز بر عهده دارد.

مسئول مرکز مدیریت راهبردی کشاورزی استان قزوین شرح داد: مدیریت راهبردی و کشاورزی هوشمند طرح ارزشمندی است که ما را قادر خواهد کرد تا برخی حوادث را در ابتدای طرح تا چند ساعت قبل از وقوع و در درازمدت چند روز قبل از رخداد پیش بینی کرده و برای مقابله با آن آماده شویم.

وی گفت: با شکل گیری مرکز مدیریت هوشمند در کشور ضمن تبادل اطلاعات جامع و موردنیاز بخش کشاورزی می توان سرمازدگی، خشک سالی، شاخص های مهم کاشت، داشت، برداشت، میزان و نحوه استفاده از سموم و مبارزه با آفات را با دقیق ترین موارد به کشاورزان منتقل و زمینه کاهش خسارات و آمادگی بهره برداران با تغییرات جوی را به موقع فراهم کرد.

به گزارش خبرنگاران، 17 نفر از کارشناسان کشاورزی کشورهای هندوستان، اندونزی، مالزی، فیجی، کامبوج، مغولستان، نپال، پاکستان، فیلیپین، چین، سریلانکا، تایلند و ویتنام در سفر یک روزه به استان قزوین پس از شرکت در کارگاه مدیریت منابع آبی از موزه کشاورزی و مرکز هوشمند مدیریت راهبردی کشاورزی قزوین دیدن کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 308

به "تحقق مدیریت هوشمند کشاورزی باعث کاهش خسارات کشاورزی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق مدیریت هوشمند کشاورزی باعث کاهش خسارات کشاورزی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید