تشخیص سطح استرس بدن با سیستم هوشمند

به گزارش مجله زیتوا، گروهی از پژوهشگران سوئدی و انگلیسی، ابزاری ابداع کرده اند که می تواند با بررسی سیگنال های پوست بدن، سطح استرس را تشخیص دهد.

تشخیص سطح استرس بدن با سیستم هوشمند

ابزار هوشمندی که سیگنال های الکتریکی پوست را اندازه گیری می کنند، این قابلیت را دارند که سطح استرس کاربر را بررسی کنند، به عملکرد ورزشی او کمک کنند و به ردیابی احساسات او بپردازند.

گروهی متشکل از پژوهشگران سوئدی و انگلیسی، روش جدیدی برای بررسی سیگنال های بیولوژیکی پوست ابداع کرده اند. سیستمی که پژوهشگران ابداع کرده اند، با استفاده از یک ابزار پوشیدنی که یک شتاب سنج را شامل می شود، اطلاعات به دست آمده را در قالب تصاویر مارپیچ رنگارنگ، روی تلفن همراه نمایش می دهد. نخستین نمونه این سیستم موسوم به افکتیو هلث(Affective Health)، توسط پژوهشگرانی ابداع شده است که در حوزه تعامل میان انسان و رایانه کار می کنند و در پی ابداع فناوری های رایانه ای جدیدی هستند که می توانند اطلاعات به دست آمده را روی تلفن همراه هوشمند ارائه دهند.

دکتر پدرو سانچز(Pedro Sanches)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: بدن ما، طیف گسترده ای از سیگنال ها را منتشر می کند که قابل اندازه گیری هستند. در حال حاضر، ابزار کارآمد بسکمک مانند ابزار بررسی ضربان قلب وجود دارند که می توانند این سیگنال ها را که ما آنها را بیو دیتا(biodata) می نامیم، بررسی کنند. در هر حال، حوزه های دیگری از بیودیتا مانند رسانایی پوست یا سطح تعریق وجود دارند که هنوز باید توسعه یابند. درک معنای این نوع از بیو دیتا ساده نیست. مردم با این نوع از اطلاعات آشنا نیستند و مشخص نیست که چگونه از آن استفاده خواهند کرد.

پژوهشگران در این بررسی، 23 نفر را با نخستین نمونه از افکتیو هلث به مدت یک ماه مورد ارزیابی قرار دادند. آنها به شرکت کنندگان نگفتند که چه ابزارهایی کارآمد هستند. در عوض، آنها را طوری راهنمایی کردند که افکتیو هلث بتواند اطلاعاتی را در رابطه با واکنش های فیزیکی و عاطفی شرکت کنندگان و نحوه افزایش رسانایی پوست در پی افزایش تعریق جمع آوری کند. اطلاعات به دست آمده در این بررسی، با رنگ های متفاوت مشخص شدند.

پژوهشگران در این بررسی دریافتند که می توان از افکتیو هلث، به عنوان ابزاری برای مدیریت سطح استرس استفاده کرد.

پروفسور کورینا ساس(Corina Sas)، سرپرست این پژوهش گفت: نتایج این بررسی، بینش هایی را در اختیار طراحان فناوری های پوشیدنی قرار می دهد و به کاربران این فناوری ها کمک می کند تا درک بهتری از واکنش های بدن خود داشته باشند.

این پژوهش، در مجله ToCHI به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 770

به "تشخیص سطح استرس بدن با سیستم هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سطح استرس بدن با سیستم هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید