خبرنگاران مخالفت چین با لغو معافیت هسته ای ایران توسط آمریکا

به گزارش مجله زیتوا، پکن- خبرنگاران- سخنگوی وزارت امور خارجه چین با بیان اینکه پکن قاطعانه مخالف لغو معافیت هسته ای ایران توسط آمریکا است گفت:چنین اقدامی از سوی واشنگتن، نشانگر هژمونی همیشگی این کشور است.

خبرنگاران مخالفت چین با لغو معافیت هسته ای ایران توسط آمریکا

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، جائو لی جیان روز آدینه در کنفرانس خبری روزانه در پکن گفت: آمریکا کورکورانه ضمن اعمال فشارهای افراطی علیه ایران، به طور یک جانبه از برجام خارج شده و خود با نقض قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل، برای اجرای برجام توسط طرف های دیگر نیز مانع ایجاد می نماید.

گزارش ها حاکی است که آمریکا معافیت همکاری هسته ای با نیروگاه برق هسته ای بوشهر از تحریم را به مدت 90 روز تمدید می نماید اما چند معافیت دیگر در مورد همکاری صلح آمیز هسته ای شرکت های روس، چینی و اروپایی با ایران را تمدید نخواهد نمود.

واشنگتن پست نیز گزارش داد که یک سند داخلی وزارت خارجه را رویت نموده که درباره تمدید معافیت تحریمی همکاری با نیروگاه بوشهر نوشته، هدف از این معافیت آن است تا به تضمین امنیت عملیات ها در این نیروگاه یاری گردد.

بنا بر این گزارش، معافیت ها در مورد همکاری ها برای بازطراحی رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، تأمین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال سوخت مصرف شده رآکتور تحقیقاتی به خارج از ایران تمدید نمی گردد.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد: لغو معافیت های توافق نامه هسته ای ایران به فرایند بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای و کوشش های جامعه بین المللی برای دفاع از برجام آسیب رسانده و این اقدام نشانگر یک جانبه گرایی و هژمونی این کشور است.

او تاکید نمود: بهسازی رآکتور آب سنگین اراک موضع مهم برجام است و نیز از پروژه مشترک طرف های برجام است چین همراه با طرف های دیگر ضمن دفاع قطعی از برجام، از منافع قانونی و مسلم خود دفاع خواهد نمود.

همدستی کانادا در پفراینده منگ وان جو با آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه خاطرنشان کرد: کانادا در مساله مربوط به بازداشت خانم منگ وان جو مدیر ارشد شرکت هواوی همدست آمریکا است.

دادگاه کانادا روز چهارشنبه به وقت محلی با صدور حکمی ادعا کرد که درخواست آمریکا مبنی بر استرداد منگ وان جوئو به آمریکا با اصل جرم دوگانه هماهنگ است.

جائو لی جیان چین گفت: آمریکا و کانادا با سوء استفاده از پیمان دو جانبه استرداد، شهفرایند چینی را به زور بازداشت کردند که به شدت تجاوز به حقوق مشروع این شهفرایند چینی است هدف آمریکا از این اقدام، سرکوب شرکت های علمی و فنی و شرکت هواوی چین است کانادا در این کار نقش همدست آمریکا را ایفا نموده است این یک رویکرد جدی سیاسی است.

وی تاکید نمود: دولت چین در دفاع از حقوق مشروع شهفرایندان و شرکت های خود عزم پایدار دارد و بار دیگر از کانادا خواست فورا خانم منگ وان جو را آزاد کند و در راستا اشتباه پیش نرود.

مخالفت چین با دخالت آمریکا، انگلیس، استرالیا و کانادا در امور هنگ کنگ

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه خاطرنشان کرد: تصویب قانون امنیت ملی در هنگ کنگ از امور داخلی چین است و هیچ کشور دیگری حق دخالت در آن ندارد.

روز پنج شنبه وزرای خارجه چهار کشور آمریکا، انگلیس، استرالیا و کانادا با انتشار بیانیه مشترکی ادعا کردند که تصمیم چین درباره تدوین قانون امنیت ملی در هنگ کنگ مغایر با اصول بیانیه مشترک چین و انگلیس است و چارچوب یک کشور دو نظام را خدشه دار می نماید.

جائو لی جیان ضمن ابراز ناراحتی شدید، قاطعانه مخالفت خود را در این باره خاطرنشان کرد و اضافه کرد: پس از بازگشت هنگ کنگ به چین، تمامی اختیارات و وظایف در بیانیه مشترک چین و انگلیس سرانجام یافت پایه حقوقی مدیریت دولت چین در هنگ کنگ، قانون اساسی جمهوری خلق چین و قانون هنگ کنگ است نه بیانیه مشترک چین و انگلستان. کشورهای دیگر، هیچ پایه حقوقی و صلاحیت با استفاده از بیانیه مشترک چین و انگلیس به منظور دخالت در امور هنگ کنگ ندارند.

لایحه کنگره آمریکا درباره شینجیانگ نشانگر مقاصد شوم این کشور است

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه نشست خبری امروز خود در پکن نسبت به تصویب لایحه نمایندگان کنگره آمریکا درباره شین جیانگ گفت: موضوعات مربوط به شین جیانگ چین، نه مساله حقوق بشر و یا مباحث قومی یا مذهبی، بلکه مساله مبارزه با تروریسم و ضد جدایی طلبی است.

او گفت: مجموعه ای از اقدامات اجرا شده توسط دولت چین برای حاکمیت منطقه خود مختار شین جیانگ چین به طور گسترده ای از سوی اقوام مختلف این منطقه مورد استقبال قرار گرفته و مورد ارزیابی مثبت جامعه جهانی نیز قرار گرفته است.

وی ادامه داد: آمریکا با اهداف شرورانه در مساله شین جیانگ دخالت نموده و کاملا خلاف حقیقت اقدام می نماید و این اقدامات به شدت اصول اساسی روابط بین المللی را نقض می نماید و بیش از پیش استاندارد دوگانه آمریکا در مساله مبارزه با تروریسم و مقاصد شوم این کشور برای مداخله در امور سیاسی داخلی چین را نمایان می سازد.

جائو تاکید نمود: امور شین جیانگ به طور کامل جزو امور سیاسی داخلی چین است و هیچ کشور خارجی حق دخالت در آن ندارد چین از آمریکا می خواهد فورا اشتباهات خود را اصلاح کند و به دخالت در امور داخلی چین با استفاده از مساله شین جیانگ سرانجام داده و در راستا اشتباه پیش نرود.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 751

به "خبرنگاران مخالفت چین با لغو معافیت هسته ای ایران توسط آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مخالفت چین با لغو معافیت هسته ای ایران توسط آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید