خبرنگاران پای گسل مشاء و ری به شورای تهران کشیده شد

به گزارش مجله زیتوا، تهران- خبرنگاران- عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران می گوید که گسل های مشاء - فشم و ری مطالعات لرزه شناسی نشده است و از شهرداری خواست تا اطلاعات مکانی گسل ها را منتشر کند.

خبرنگاران پای گسل مشاء و ری به شورای تهران کشیده شد

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

سیدآرش حسینی میلانی روز یکشنبه در دویست وشانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران اضافه نمود: زمین لرزه های اخیر تهران بر اساس اظهارات متخصصان به خاطر فعال شدن گسل مشاء است؛ در حالی که در مورد گسل های مشاء - فشم و ری مطالعات بنیادین و جامعی انجام نشده است.

وی ادامه داد: اگر سازمان های ملی و دستگاه های بزرگ قادر به انجام مطالعه و تامین مالی در این باره نیستند، لازم است شهر تهران برای انجام این مهم اقدام کند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه طبیعت با رخ دادهای زمین لرزه اخیر یادآوری و هشدار می دهد خطر در کمین است، گفت: همه صاحبنظران و متخصصین زلزله شناسی به اتفاق نگرانی خود را از بروز یک زلزله بزرگ گوشزد کرده اند.

به گفته وی، براساس طرح جامع شهر تهران شهرداری باید با شناسایی دقیق پهنه های گسلی، خطواره های گسلی را با مقیاس یک، دوهزارم در نقشه های موضوعی تهیه کرده و به عنوان یک لایحه اطلاعاتی شامل ساز و کار گسل ها و حریم آنها را روی نقشه ای تفصیلی پیاده کرده و ضوابط احداث ساختمان و تأسیسات زیربنایی را لحاظ کند.

وی تاکید کرد که در برنامه پنج ساله نیز این موضوع مورد تاکید بوده است، هرچند اظهار شده لایحه اطلاعات مکانی گسل ها در سامانه های شهرسازی درج شود ولی بررسی ها نشان می دهد کماکان شرایط طبقه بندی گسل های فعال و آگاهی از شرایط لغزش ها و جابجایی دوره ای آنها که می تواند در برنامه ریزی شهری مورد توجه قرار گیرد، انجام نشده است.

میلانی با اشاره به اهمیت موضوع و ضرورت افزایش ایمنی و مدیریت ریسک خطر لرزه ها و بنابر مفاد برنامه های پنج ساله اول تا سوم و سایر تکالیف ابلاغی، به شهرداری تهران تذکر داد.

وی اضافه نمود: برای مقابله با خطرات احتمالی آینده و مدیریت ساخت و ساز در حریم گسل ها و مناطق پر خطر با همکاری سازمان های مربوطه از جمله سازمان زمین شناسی، شهرداری نسب به تکمیل اطلاعات مکانی و انجام مطالعات لغزش ها و جابجایی تدریجی گسل های تهران به ویژه گسل مشاء و ری پیگیری و اقدام لازم را انجام دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 755

به "خبرنگاران پای گسل مشاء و ری به شورای تهران کشیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پای گسل مشاء و ری به شورای تهران کشیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید