رشد مالی گرگان با توسعه گردشگری در بافت تاریخی امکان پذیر است

به گزارش مجله زیتوا، ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، رشد مالی گرگان با توسعه گردشگری در بافت تاریخی امکان پذیر است.

رشد مالی گرگان با توسعه گردشگری در بافت تاریخی امکان پذیر است

داستان چیست؟

براساس نظر کارشناسان ذیربط، احیای بافت تاریخی گرگان که طی سالهای اخیر شتاب گرفته است، جدای از اهمیت و ارزش فرهنگی - اجتماعی به لحاظ تاثیرگذاری آن در توسعه گردشگری به افزایش درآمد سرانه شهفرایندان و جهش اقتصادی شهرستان منجر می گردد.

در شرایطی که پیش از این آثار به یادگار مانده شهر گرگان مربوط به خانه های قدیمی بافت تاریخی با قدمت دوران قاجار بود، کشف تعدادی اشیای عتیقه دوره صفویان و سلجوقیان تاریخ بافت قدیم این شهر را غنی تر نموده و ضرورت نگاه عمیق تر به معرفی بهتر کهن شهر استرآباد را افزایش داد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان چند ماه قبل مالک یک خانه قدیمی در بافت تاریخی گرگان از شهرداری مجوز توسعه خانه اش را گرفت که حین حفاری چاه با یکسری اشیای تاریخی مربوط به دوره سلجوقی و صفوی روبرو شد.

مسئولان شهری گرگان با اشاره به ضرورت ورود سرمایه گذاران کلان برای شتاب بخشی به بازسازی و نوسازی بافت فرسوده برای توسعه گردشگری تاریخی معتقدند: یکی از پیش شرط های لازم این بخش، پایبندی مدیریت شهری به تعهدات برای جلب اعتماد بخش خصوصی و همچنین نحوه تعامل با سرمایه گذاران است.

به گفته سید محمد مرتضوی، رئیس شورای شهر گرگان حمایت و مشوق های بیشتری برای سرمایه گذاران می بایست پیش بینی گردد تا سرمایه گذاری در بخش تاریخی گرگان توجیه اقتصادی بالاتری داشته باشد.

بافت تاریخی گرگان بدلیل وسعت زیاد و سبک معماری جذاب و منطبق بر ساخت و ساز دوران قاجاری که نمونه های کمی از آن به صورت متمرکز در کشور باقی مانده است؛ می تواند جذابیت زیادی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی داشته باشد.

بامهای سفالی و قرمز رنگ، دیوارها و جرزها آجری و رج به رج کنار هم چیده شده شمایلی از شهری کهن به نام گرگان بوده که هنوز هم پا برجاست.

بافت تاریخی گرگان که عنوان افتخارآمیز وسیع ترین بافت تاریخی ثبت شده شمال ایران را دارد، به مرکز استان گلستان هویتی عمیق بخشیده است.

آنچه اکنون آن را بافت تاریخی گرگان می نامند، بازمانده مجموعه ای از شهر استرآباد و عناصر آن و فضاهای شهری همچون مساجد، آب انبارها، قنات ها، معابر و واحدهای مسکونی یک یا چند طبقه است.

شهردار گرگان معتقد است: یکی از وظایف این دوره از مدیریت شهری نگاه بیشتر و دقیق تر فرهنگی در حوزه بافت تاریخی و احیای میراث فرهنگی شهر گرگان است.

عبدالرضا دادبود ابراز امیدواری کرد در فرآیند بازسازی بافت تاریخی گرگان علاوه بر حفظ و حراست از این مجموعه عظیم و ارزشمند تاریخی، بتوان از دستاوردهای آن در حوزه های مختلف به ویژه گردشگری بهره مند شد.

وی بیان نمود: حفظ و احیای بافت تاریخی گرگان و سرمایه گذاری برای خرید خانه های تاریخی با هدف ایجاد اقامتگاه های سنتی همچنان در دستور کار شهرداری واقع شده است و بنا داریم سازه های واقع در این بافت را بر اساس معماری قدیم منطقه استرآباد بازسازی کنیم.

احمد تجری، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: تملک خانه های تاریخی، ساماندهی و بازسازی جداره و کف سازی محورها، ساماندهی و بازسازی جداره بناهای تاریخی و معاصر از اقدامات مهمی است که با همکاری شهرداری و شورای اسلامی در شهر تاریخی استرآباد اجرا شده است.

به همین دلیل معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جلسه با شهردار و اعضای شورای شهر گرگان، راهکارهای توسعه گردشگری و احیا و ساماندهی شهر تاریخی استرآباد را آنالیز کرد.

محمد حسن طالبیان در این جلسه به شروع کاوش باستان شناسی در محله سرچشمه شهر تاریخی استرآباد اشاره نمود و گفت : تا به امروز 300 قطعه شی از دوره های مختلف تاریخی در این منطقه بدست آمده است.

وی اضافه نمود: نتایج کاوش باستان شناسی در شهر تاریخی استرآباد برای باستان شناسی کشور و حتی خارج از مرزها اهمیت زیادی دارد.

یاسر قندرهای، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان معتقد است اگرچه فراگیری کرونا ضربه مهلکی به فعالیت های گردشگری استان وارد کرد، اما با مهار ویروس چشم انداز اقتصادی خوبی برای حوزه های مربوطه متصور است.

همچنین به گفته مجید رحمانی، معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی گلستان سال جاری احیای 12 پروژه در بافت قدیم گرگان توسط بخش خصوصی انجام گرفت و این فرایند با سرمایه گذاری تقریبی 300 میلیارد ریال در دیگر طرحها ادامه دارد.

وی بیان داشت: احیای بافت تاریخی گرگان برای 550 نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم در حوزه گردشگری و مشاغل مرتبط شغل ایجاد کرد و پیش بینی می گردد طی سه سال آینده حدود دو هزار فرصت شغلی جدید ایجاد گردد مضافا اینکه تاثیر این بخش گردش اقتصادی بالایی در حوزه اقتصاد استان گلستان پدید می آورد.

رحمانی با یادآوری جذابیت های سرمایه گذاری ایجاد شده و افزایش علاقه عمومی و گردشگران به بافت تاریخی گرگان به عنوان یکی از نمونه های بکر کشور؛ سرمایه گذاری جهشی در حوزه گردشگری تاریخی استان گلستان را پیش بینی کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1115

به "رشد مالی گرگان با توسعه گردشگری در بافت تاریخی امکان پذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد مالی گرگان با توسعه گردشگری در بافت تاریخی امکان پذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید