زمان مناسبی برای بازگشایی های متعدد نیست

به گزارش مجله زیتوا، یک اپیدمیولوژیست گفت: در حال حاضر زمان مناسبی برای بازگشایی های متعدد و همزمان نیست.

زمان مناسبی برای بازگشایی های متعدد نیست

مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران، بیان نمود: اظهار نظر در مورد اعلام زمان دقیق آغاز یک پیک تازه به بررسی ها و مستندات دقیقی نیازمند است و نمیتوان بدون اظهارنظر چند متخصص، چنین خبری را تایید یا حتی تکذیب کرد. اعلام زمان رسمی آغاز یک پیک مستلزم بررسی های جزء به جزء آمار و مقایسه فرایند کاهشی و افزایشی تعداد مبتلایان و فوتی ها در روزهای متمادی است.

او ادامه داد: برخی از افراد معتقدند که با بیان زودتر از موعد زمان آغاز پیک ششم میتوان به مردم هشدار داد و آن ها را به رعایت شیوه نامه های بهداشتی ترغیب کرد. این تصور اشتباه است و نتیجه حکایت معروف چوپان دروغگو را دربر خواهد داشت. یعنی اگر متخصصانی ادعایی غیرمستند مبنی بر آغاز پیک تازه داشته باشند و پس از مدتی آن ادعا تکذیب شود، مردم جامعه اعتمادشان را از دست خواهند داد؛ بنابراین باید توجه داشت که به سنجیده ترین و مستندترین شکل ممکن رفتار شود.

یونسیان گفت: ما روزانه با 10 هزار نفر مبتلای تازه و بیش از 100 نفر فوتی در آمار رسمی روبرو هستیم که ممکن است این آمار به دلیل عدم داشتن تست مثبت، بیشتر هم باشد. به طور کلی این آمار چه از نظر مبتلایان و چه آمار فوتی ها اصلا آمار مطلوبی نیست و باید شکننده بودن این شرایط را نیز مدنظر داشت.

او افزود: در حال حاضر بدون در نظر گرفتن آغاز موج ششم یا امتداد موج پنجم و حتی شرایط مطلوب و البته شکننده و با آمار بالا، باید گفت آمار نشان دهنده این است که در شرایط خوبی نیستیم.

این متخصص اپیدمیولوژی بیان نمود: در حال حاضر زمان مناسبی برای بازگشایی های متعدد و همزمان نیست و باید بررسی هایی صورت بگیرد تا متوجه شویم دلیل عدم تزریق واکسن کووید از طریق افرادی که دسترسی به واکسن داشتند اما از دریافت واکسن امتناع کردند، چیست و پس از بررسی دلایل آن ها در صدد اقناع این گروه از افراد باشیم و در راستای افزایش درصد پوشش واکسیناسیون تلاش مستمر داشته باشیم تا همه افراد هر دو دوز واکسن خود را دریافت کنند.

یونسیان گفت: با افزایش پوشش واکسیناسیون و امتناع از بازگشایی ها می توان در برابر موج تازهی که در هر زمانی می تواند رخ بدهد، مسلح و آماده باشیم و در پیک تازه مانع افزایش آمار بستری و مرگ و میر شویم.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1611

به "زمان مناسبی برای بازگشایی های متعدد نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان مناسبی برای بازگشایی های متعدد نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید