سریال نوری اندک ، A Small Light ، اگر ما به جایش بودیم، آنقدر شجاعت داشتیم؟

به گزارش مجله زیتوا، به نظر می رسد که داستان آنه فرانک دیگر بسیار تکراری شده باشد. از هر دست کتاب و خبر و نقدی در موردش این سال ها منتشر شده است و حتی کتاب خاطراتش بخت آن را یافته که به فارسی هم ترجمه گردد.

سریال نوری اندک ، A Small Light ، اگر ما به جایش بودیم، آنقدر شجاعت داشتیم؟

اما سریال نوری اندک A Small Light نمی خواهد همان داستان کلاسیک را روایت کند. ما داستان خانواده آنه فرانک را البته می بینیم، اما در کنار آن با داستان میپ گیز، منشی پدر او آشنا می شویم.

A Small Light راهی تازه برای روایت شجاعت، انعطاف پذیری انسان و تراژدی است. در طول اشغال هلند به وسیله نازی ها، میپ گیز و همسرش جان، به مخفی کردن خانواده فرانک و دیگران کردند. همین میپ بود که بعد از لو رفتن مخل اختفای آنه، دفتر خاطرات آن را پیدا کرد و نگه داشت. او نقش کلیدی در انتشار آن داشت.

بل پاولی، که نام خود را در فیلم خاطرات یک دختر نوجوان بر سر زبان ها انداخت، نقش میپ را به عنوان مظهر نوجوانی سرکش، شجاع و مهربان بازی می نماید.

البته در اول داستان تصریح می گردد که سریال از وقایع تاریخی الهام گرفته اما شخصیت ها و رویدادهای کوچکی در آن درماتیزه شده اند.

عمل اسلیو معده
رزرو هتل
خرید ساک پارچه ای

یکی از تفاوت مثلا این است: در سریال میپ در 18 سالگی برای اتو فرانک (لیو شرایبر) کار می نماید. اما در واقع، او در 24 سالگی منشی او شد.

ما میپ را می بینیم که تسلیم یک ازدواج از سر ناچاری نمی گردد. با سختی کاری برای خودت پیدا می نماید و همسری پیدا می نماید که معمولا دختران جون فرصتی به تیپ او نمی دهد، یعنی یک روشنفکر کافکاخوان.

حوادث ناگوار زود اتفاق می افتند. میپ البته پیشینه ای توام با بدبختی و فلاکت دارد که در اینجا چون همه خطوط داستان را نمی خواهم ذکر کنم، چیزی در موردش نمی نویسم.

اما شما بعد از تماشا قسمت های این سریال به احتمال زیاد از خود می پرسید که آیا مانند میپ و شوهرش، شجاعت فداکاری در همان شرایط داشتید؟

آیا شجاعت عبور دادن مارگو -خواهر بزرگ تر آنه - را از ایست بازرسی نازی های داشتید؟

البته ممکن است در مرتبه ای پایین تر نه گفتن را بلد باشیم. مثلا در فاشیسم تحمیلی بین سال های 1934 تا 1945 همسوی نازی ها و آرمان های آنها نمی شدیم. اما نیک می دانیم که یک مرحله بالاتر از این سطح، چقدر می تواند سخت باشید؟

واقعا سخت است که سریالی بسازید که همه خاتمهش را می دانند، اما علیرغم این لحظات اندک امید و پیروزی های موقت هم تماشای است.

سریال با یادداشتی به خاتمه می رسد که به ما می گوید میپ، که 100 سال داشت، در طول زندگی اش سخنرانی می کرد و بر قدرت افراد برای ایجاد تفاوت پافشاری می کرد:

حتی یک منشی معمولی، یک زن خانه دار یا یک نوجوان می تواند به تنهایی، در یک اتاق تاریک، چراغ کوچکی را روشن کند.

شاید شعر سهراب سپهری ترجمان این گفته میپ باشد:

دستی افشان، تا ز سر انگشتانت صد قطره چکد،

هر قطره گردد خورشیدی

باشد که به صد سوزن نور ، شب ما را بکند، روزن روزن.

بل پاولی در نقش میپ گیس

لیو شرایبر در نقش اتو فرانک

جو کول در نقش جان گیز

امیرا کازار در نقش ادیت فرانک

بیلی بولت در نقش آن فرانک

اشلی بروک در نقش مارگوت فرانک

النور تاملینسون در نقش تس

لیزا سادووی در نقش خانم استوپلمن

اندی نایمن در نقش هرمان ون پلز

کارولین کتز در نقش آگوست ون پلز

رودی گودمن در نقش پیتر ون پلز

نوح تیلور در نقش دکتر فردریش فریتز فافر

دانیل دونسکوی در نقش کارل یوزف سیلبرباوئر

منبع: یک پزشک
انتشار: 27 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1402 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1974

به "سریال نوری اندک ، A Small Light ، اگر ما به جایش بودیم، آنقدر شجاعت داشتیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال نوری اندک ، A Small Light ، اگر ما به جایش بودیم، آنقدر شجاعت داشتیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید