سود مشارکت در منافع عرصه اصلی رقابت بیمه گران است

به گزارش مجله زیتوا، طبق ماده 11 فصل چهارم مشارکت درمنافع آیین نامه شماره 68 - بیمه های زندگی و مستمری، مؤسسات بیمه مکلفند در انواع بیمه های زندگی جز در بیمه های خطر فوت زمانی، بیمه گزاران بیمه های زندگی خود را در حداقل 85 درصد منافع حاصل از مجموع معاملات بیمه های مذکور سهیم کنند.

سود مشارکت در منافع عرصه اصلی رقابت بیمه گران است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، شرکت بیمه رازی در راستای اجرای این تکلیف برای سال 1398 با واریز 39 درصد، بالاترین سود مشارکت درمنافع را به حساب اندوخته بیمه گذاران بیمه های زندگی خود واریز کرده است.

محمد مهدی امانی معاون فنی شرکت بیمه رازی دراین باره گفت : از محل درآمد حاصل از سرمایه گذاری های اندوخته های بیمه گذاران زندگی در سال 1398، این شرکت بازده سرمایه گذاری خوبی داشته و در مقایسه با سایر شرکت های بیمه بالاترین سود مشارکت درمنافع را به حساب بیمه گذاران خود واریز کرده ایم.

امانی با بیان اینکه معمولا نرخ تورم درکشورمان از نرخ بهره های بانکی بالاتر است، یادآورشد : نرخ سود فنی بیمه های زندگی مشخص شده در ایین نامه 68 و یا توسط شورای عالی بیمه تقریبا برابر و یا معمولا کمتر از نرخ سود بانکی است. لذا درنبود سود مشارکت در منافع جذاب ، بیمه گذاران بیمه های زندگی انگیزه ای برای خرید و یا حفظ این بیمه نامه ها نخواهند داشت .

معاون فنی بیمه رازی یکی از مهمترین عوامل توسعه نیافتگی بیمه های زندگی، عدم سرمایه گذا ری مناسب اندوخته بیمه های زندگی در شرکت های بیمه است که نتیجه آن تعلق دریافت سود ناچیز به این بیمه نامه ها در انتهای سال اقتصادی بیمه نامه براساس نرخ سود فنی تضمینی آیین نامه 68 و یا مقداری بالاتر تحت عنوان مشارکت در منافع می باشد. همچنین تورم پایدار در اقتصاد ایران منجر به کاهش ارزش سرمایه بیمه شده و قراردادهای بلند مدت بیمه زندگی را به دلیل عدم جذابیت اقتصادی متزلزل و نا راسخ می سازد. در نتیجه افراد را از تقاضای بیمه زندگی رویگردان کرده و به سوی سرمایه گذاری های مطمئن تر و یا کوتاه مدت تر سوق می دهد.

امانی با تاکید براینکه طی دوسال گذشته و دردوران مدیریت مجید بختیاری مدیرعامل بیمه رازی تیم حرفه ای در بخش سرمایه گذاری تشکیل شد ، ادامه داد : کوشش بخش فنی در جذب حق بیمه در کنار آغاز به فعالیت تیم خوب سرمایه گذاری موجب شد تا بیمه رازی بین شرکت های بیمه کشوربالاترین بازدهی را برای بیمه گذارانش کسب نماید.

وی توسعه بیمه های زندگی را استراتژی بیمه رازی اظهار داشت و اضافه کرد :

شرکت بیمه رازی برای برطرف مشکل و کمرنگ نمودن تاثیر تورم بر بیمه های زندگی و همچنین به منظور ایجاد جذابیت بازار این بیمه نامه ها، افزایش ضریب نفوذ بیمه، شفافیت عملیات بیمه گری و سرمایه گذاری و نیز حمایت از حقوق بیمه گذاران اقدام به راه اندازی سبد اختصاصی بیمه های زندگی کرده است. در سبد مذکور اندوخته بیمه گذاران به صورت مجزا در رشته زندگی در آن سرمایه گذاری می گردد که در این روش علاوه بر شفافیت و تفکیک حساب های زندگی امکان ارائه سود و نمایش آن به بیمه گذاران بیمه های زندگی به صورت روزانه نیز وجود خواهد داشت.

امانی یکی دیگر از دلایل عدم توسعه یافتگی بیمه های زندگی در کشور را نبود محصولات و خدمات متنوع در این حوزه با توجه به نیازهای جامعه دانست. به عنوان مثال نبود محصولات مستمری و بازنشستگی در کشور کاملا مشهود است. لذا شرکت های بیمه و بیمه مرکزی همزمان باید در توسعه و گسترش آن کوشش مضاعفی را کنند. قطعا ارایه محصولات و خدمات جدید باید در بستر مناسب فن آوری اطلاعات انجام گردد. به همین دلیل شرکت بیمه رازی در حال توسعه این بخش در بستر سامانه همراز خود می باشد.

امانی شرح داد : از طرف دیگر فروش این محصول نیازمند شبکه فروش توانمندی که قدرت ارایه مشاوره به مشتریان و تحلیل دقیق نیازهای آنان را داشته باشد ، است . بیمه رازی نیزبه موازات تقویت شبکه فروش خود ، آماده جذب و آموزش کنندگان تخصصی فروش محصولات زندگی است به طوریکه با فروش با کیفیت بیمه های زندگی به متقاضیان، کمترین نرخ بازخرید و یا حق بیمه معوق وجود داشته باشد. قطعا این استراتژی باعث حفظ بیمه های زندگی در دراز مدت خواهد گشت که با عملکرد خوب شرکت بیمه در بازده سرمایه گذاری اولین ذینفع پایدار آن دارندگان این بیمه نامه ها خواهند بود.

وی سهم بیمه های زندگی در پرتفوی بیمه رازی را حدودا 15 درصد اظهار داشت و ادامه داد : درکوشش هستیم با بهره مندی از کنندگان حرفه ای سهم این رشته در سبد شرکت افزایش یابد.

وی درخاتمه یادآورشد : امکان مشاهده مبلغ سود مشارکت در منافع و سایر خدمات دیگر بیمه نامه ها زندگی برای بیمه گذاران و شبکه فروش به وسیله پرتال ویژه بیمه عمر در سامانه همراز قابل دسترسی است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 998

به "سود مشارکت در منافع عرصه اصلی رقابت بیمه گران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود مشارکت در منافع عرصه اصلی رقابت بیمه گران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید