طب سنتی تاریخ گسترده و روشهای علمی برای درمان بیماری دارد

به گزارش مجله زیتوا، به گزارش خبرنگاران به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه بررسی بهره مندی از ظرفیت های طب ایرانی برای درمان کرونا با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس سازمان غذا و دارو و اساتید برجسته طب ایرانی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار گشت.

طب سنتی تاریخ گسترده و روشهای علمی برای درمان بیماری دارد

سعیدرضا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مباحثی پیرامون نادیده گرفته شدن ظرفیت های طب سنتی و طب مدرن اضافه کرد: طب مدرن دارای خدمات و ظرفیت های بسیاری است به عنوان مثال افزایش جمعیت جهان در 14 قرن اخیر و همچنین افزایش امید به زندگی در جهان به عنوان یکی از شناسه های خدمات بزرگ طب مدرن در جهان است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه از آغاز قرن میلادی منحنی جمعیت جهان تا چند قرن ثابت بوده است، ادامه داد: در اواخر قرن هجدهم میلادی (1770) متوسط امید به زندگی 26 سال بوده، اما از 1940 به بعد شتاب افزایش جمعیت و امید به زندگی اتفاق افتاده است. در حال حاضر جمعیت جهان 7میلیارد و 800 میلیون نفر است، در حالیکه در سال 1770 جمعیت جهان حدود 780 میلیون نفر بوده است. این افزایش جمعیت محصول دانش سلامت و درمان و پیشرفت دانش پزشکی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به تخریب محیط زیست و گسترش بیماری های جدید در پی توسعه زندگی صنعتی، شرح داد: در عین حال طب مدرن در تأمین سلامت مردم، درمان، پیشگیری، افزایش امید به زندگی و... پیروز بوده و البته افزایش سواد سلامت مردم، توسعه امکانات زندگی و سایر عوامل جانبی نیز در این امر مؤثر بوده است.

دکتر عاملی در بخش دیگری از سخنان خود درمورد طب سنتی گفت: طب سنتی و یا بهتر بگوییم طب ایرانی حکمت مبنا است، تاریخ بسیار گسترده و روش های علمی و مؤثر برای درمان انواع بیماری ها در جهان دارد. اینکه از آن با تعابیر تحقیر کننده یاد می شود جای تعجب دارد و تقلیل طب سنتی به دمنوش و انواع گیاهان درمانی، علی رغم دامنه گسترده آن واقعاً جای تعجب دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد صدور مجوز برای تولید داروهای سنتی یادآور شد: از 30 داروی طب ایرانی (سنتی) پیشنهاد شده برای درمان کرونا 4 دارو پیروز به کسب مجوز شده اند.

وی اضافه کرد: از آن طرف داروهای پیشنهادی طب مدرن برای درمان کرونا نیز راستا علمی و دقیقی را طی می کنند که ضرورت دارد برای تنویر افکار عمومی اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1018

به "طب سنتی تاریخ گسترده و روشهای علمی برای درمان بیماری دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طب سنتی تاریخ گسترده و روشهای علمی برای درمان بیماری دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید