عزاداری محرم در سفرنامه جهانگردان اروپایی

به گزارش مجله زیتوا، ایرج عنایتی زاده - رئیس گروه ایران شناسی و اسلام شناسی این سازمان - با بیان این مطلب در تشریح و معرفی سفرنامه های جهانگردان اروپایی که در کتابخانه ملی نگهداری می گردد، گفت: یکی از بخش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی مربوط به ایران شناسی و اسلام شناسی است که این بخش گنجینه ای از اسناد و مطالعات مربوط به ایران شناسی و اسلام شناسی را دربر می گیرد و بالغ بر 400 عنوان سفرنامه در این بخش نگهداری می گردد.

عزاداری محرم در سفرنامه جهانگردان اروپایی

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

او ادامه داد: بعضی از سفرنامه های موجود متعلق به جهانگردان مشهور اروپایی است که مطالب عینی و مستندات تاریخی و مهمی از مراسم عزاداری محرم و عاشورا و نوع عزاداری جامعه ایران در قرن های گذشته را قید نموده است.

رئیس گروه ایران شناسی و اسلام شناسی در ادامه صحبت های خود با اشاره به سفرنامه جهانگردان اروپایی که بخشی از آن ها درباره عزاداری امام حسین (ع) و یاران بزرگوار ایشان است، شرح داد: از سفرنامه های موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که در آن ها به مراسم محرم و عزاداری شیعیان ایران اشاره شده می توان به سفرنامه پیترو دلاواله، سفرنامه تاورینه، سفرنامه آرنولد ویلسن، سفرنامه فردیک چارلز ریجارد و سفرنامه هاینریش بروگش اشاره نمود.

او توضیح داد: سفرنامه های پیترو دلاواله و تاورینه برای قدمت تاریخی دوران صفویه است. سفرنامه هاینریش بروگش از مراسم محرم و عزاداری شیعیان ایران نیز متعلق به دوره قاجاراست که مطالب مستندی را ثبت نموده است.

عنایتی زاده درباره تفاوت روایت سفرنامه های پیترو دلاواله و تاورینه با سفرنامه هاینریش بروگش بیان نمود: تفاوت های موجود در این سفرنامه ها نوع نگاه نگارنده ها به ماهیت عزاداری ها است به این معنا که سفرنامه های پیترو دلاواله و تاورینه به مستندنگاری محرم و عزاداری در بین توده مردم پرداخته است. اما در سفرنامه هاینریش بروگش محرم در دوران قاجار و تصویری است که از تعزیه مستند نموده است. همچنین در سفرنامه های ارنست اورسل و فوروکاوای ژاپنی و سفرنامه هانری بایندر که به فارسی نیز ترجمه شده اند مستندات تاریخی از محرم و عزاداری جامعه ایران موجود است.

عنایتی زاده اظهار کرد: سفرنامه های پیترو دلاواله، تاورینه، آرنولد ویلسن، فردیک چارلز ریچارد و سفرنامه هاینریش بروگش آلمانی به زبان اصلی و جزء سفرنامه های نفیس کتابخانه ملی به شمار می فرایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 904

به "عزاداری محرم در سفرنامه جهانگردان اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزاداری محرم در سفرنامه جهانگردان اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید