فساد در دوره زمامداری رهبران عوام فریب افزایش می یابد

به گزارش مجله زیتوا، به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، سازمان شفافیت بین الملل در گزارش جدید خود ضمن اعلام هشدار درباره افزایش میزان فساد در دوران زمامداری رهبران عوام فریب می نویسد: مردمی که به سیاستمداران عوام فریبی که وعده مبارزه با فساد را می دهند روی می آورند، ممکن است موجب افزایش فساد شوند.

فساد در دوره زمامداری رهبران عوام فریب افزایش می یابد

این گزارش با اشاره به اینکه در سال 2015 بسیاری از کشورها به جای بهبود وضعیت، شاهد وخیم تر شدن اوضاع بودند، بر لزوم مقابله و اقدام جدی تاکید شد.

این سازمان در گزارش سالانه خود نوشت: در کشورهایی که رهبران پوپولیست در راس قدرت هستند، این رهبران معمولا به جای مقابله با تجمع سرمایه در دست افراد نزدیک به حکومت، اشکال و فرم های بدتری از سیستم های واجد را ایجاد می کنند.

خوزه اوگاز، رئیس هیئت مدیره این سازمان به مجارستان و ترکیه به عنوان دو نمونه اشاره کرد. رتبه این دو کشور دارای رهبران با گرایش های تمامیت خواهانه در سال های اخیر بدتر شده است، ولی آرژانتین که دولت عوام فریب آن کنار گذاشته شد شاهد بهبود وضع و رتبه خود بوده است.

این گزارش سالانه بر اساس نظرات کارشناسان و متخصصان بحث فساد دولتی، دانمارک و نیوزلند را به عنوان کشورهای دارای کمترین میزان فساد در رده بندی قرار داد که کشورهای فنلاند، سوئد، سوئیس و نروژ در رده های بعدی قرار دارند. در این رتبه بندی سومالی فاسدترین کشور جهان معرفی گشت که کشورهای سودان جنوبی، کره شمالی نیز قبل از آن قرار می گیرند.

کشورهای سنگاپور، هلند و کانادا در رده های هفتم تا نهم کشورهای دارای کمترین میزان فساد قرار گرفتند و سه کشور آلمان، لوکزامبورگ و انگلیس نیز به صورت مشترک در رده دهم جای گرفتند. آمریکا نیز که در سال 2015 در رده شانزدهم قرار گرفت با تنزل موقعیت خود به رتبه 18 رسید.

کشوری که بیشترین میزان سقوط را در رتبه بندی جدید این سازمان شاهد بود کشور قطر است. این کشور که میزبان بازی های جام جهانی فوتبال سال 2022 انتخاب شده است با انتقادهای زیادی در زمینه نقض حقوق کارگران خارجی شاغل در بخش ساختمانی خود روبرو شده است.

از سوی دیگر کشور، افغانستان که همواره در رتبه های پایین قرار داشت، در سال 2016 بیشترین میزان بهبود را شاهد بود. این کشور در شاخص شفافیت بین الملل چهار امتیاز بالاتر آمد ولی بازهم نتوانست رتبه ای بهتر از 169 را به خود اختصاص دهد.

فین هاینریش، مدیر تحقیقات این سازمان، گفت این موسسه در قبال دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا، سیاست صبر و تحمل را در پیش گرفته است ولی به قدرت رسیدن وی نگرانی هایی جدی ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد دونالد ترامپ نیز همانند رهبران مجارستان و ترکیه با وعده مقابله با فساد به قدرت رسید ولی اگر به اقدامات وی تا کنون دقت کنیم، وجود فامیل بازی را متوجه می شویم. افرادی که در کابینه وی حضور دارند تضاد منافع زیادی دارند. آنها افرادی نیستند که نماد شفافیت باشند.

این شاخص بر اساس عوامل مختلفی تعریف می شود از قبیل اینکه آیا مقامات دولتی به سبب فساد محاکمه می شوند یا خیر، درک عمومی درباره شیوع رشوه چیست و اینکه آیا نهادهای دولتی به نیازهای شهروندان پاسخ می دهند یا خیر. تقریبا هفتاد درصد 176 کشوری که مورد بررسی قرار گرفتند در یک بازه امتیازی بین صفر تا صد، نمره ای زیر پنجاه به دست آوردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 219

به "فساد در دوره زمامداری رهبران عوام فریب افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فساد در دوره زمامداری رهبران عوام فریب افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید