مثلث جدید؛ رویای ماکرون برای احیای اتحادیه اروپا، چرا لهستان؟

به گزارش مجله زیتوا، خبرنگاران، گره بین الملل - عبدالحمید بیاتی: امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که رؤیای رهبری اروپا را در سر دارد و بارها کوشش نموده تا در موقعیت های مختلف این رؤیا را جامه عمل بپوشاند بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در فکر احیای این اتحادیه با مشارکت فرانسه، آلمان و یک کشور دیگر است.

مثلث جدید؛ رویای ماکرون برای احیای اتحادیه اروپا، چرا لهستان؟

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا برای عید نوروز همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

در همین رابطه وی روز دوشنبه 14 بهمن خواهان روابط نزدیک تر با لهستان برای شکل دادن به اتحادیه اروپا بدون بریتانیا شد. ماکرون پس از انجام مذاکرات با آندژی دودا رئیس جمهوری لهستان در ورشو، همچنین از این کشور خواست همراه با آلمان روابط سه جانبه ای را احیا نمایند و به این منظور نشستی پیش از تابستان برگزار گردد.

رئیس جمهور فرانسه گفت که این سه کشور مسئول آینده اروپا هستند و باید این نقش را به ویژه پس از خروج هفته گذشته بریتانیا از اتحادیه اروپا از سر بگیرند.

امانوئل ماکرون همچنین پس از انجام مذاکرات با نخست وزیر لهستان، سفر خود چند روز پس از برگزیت را بسیار ویژه توصیف کرد که نشان دهنده اراده فرانسه برای ایجاد اروپایی قوی تر، مستقل تر و متحدتر با همراهی شرکای استراتژیک و قدرت های بزرگ اروپایی است.

چرا لهستان؟

اینکه چرا ماکرون برای احیای اتحادیه اروپا به سراغ لهستان رفته و نه کشور دیگری خود جای سوال و تأمل دارد.

از دیر باز ایتالیا بعد از سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان به عنوان قدرتمندترین کشور اروپایی مطرح می شد و در نگاه اول شاید منطقی تر این بود که ماکرون برای احیای اتحادیه اروپا به رم سفر می کرد و نه ورشو.

در این میان اما در چند سال اخیر وقوع تحولاتی موجب شده تا ایتالیا از کانون قدرت اروپا فاصله بگیرد. کوتاه بودن عمر دولت ها، مسائل اقتصادی و همچنین افزایش نفوذ احزاب ضد اروپا در ایتالیا موجب شده تا این کشور همانند گذشته به عنوان یکی از قدرت های قاره سبز مطرح نباشد.

در این میان اما لهستان حکایت دیگری دارد. این کشور در سال های اخیر کمتر دچار تحولات سیاسی منجر به تغییر دولت ها بوده و بر خلاف ایتالیا از ثبات اقتصادی مناسب و حتی رشد اقتصادی برخوردار بوده است.

بر اساس آمارهای رسمی، لهستان ششمین اقتصاد بزرگ اروپا محسوب می گردد و در اروپای شرقی نیز بزرگترین بازار سرمایه (بورس) متعلق به این کشور است.

از سوی دیگر موقعیت جغرافیایی این کشور و همچنین هم مرز بودن آن با روسیه موجب شده تا همیشه به عنوان به نقطه استراتژیک مطرح باشد.

در چنین شرایطی معین است که اگر ماکرون بتواند لهستان را به عنوان ضلع سوم قدرت اروپا معرفی کند، مرحله جدیدی در مناسبات این اتحادیه و حتی روابط آن با روسیه شروع می گردد.

موانع پیش روی ماکرون

اما تحقق رؤیای ماکرون برای احیای اتحادیه اروپا با استفاده از لهستان چندان آسان نیست و حتی در بعضی موارد بعید به نظر می رسد.

نکته مهم در این رابطه آن است که ورشو نشان داده گسترش مناسبات با واشنگتن را به تقویت روابط با بروکسل ترجیح می دهد و در سال های اخیر نیز اختلافاتی میان لهستان و اتحادیه اروپا وجود داشته است.

رویتر در سال گذشته میلادی در مورد اختلافات میان ورشو و بروکسل در گزارشی نوشته بود: اتحادیه اروپا دولت لهستان را که متهم به اعمال کنترل مستقیم دولت بر دستگاه قضائی است، آزمونی برای محک زدن عملکرد این اتحادیه قلمداد می نماید.

نارضایتی اتحادیه اروپا از اقدامات حزب حاکم لهستان اکنون در بروکسل برای ربط دادن موضوع دسترسی لهستان به صندوق های تأمین اقتصادی اتحادیه با تضمین حفظ و پایبندی به ارزش های دموکراتیک اتحادیه از جمله حاکمیت قانون و استقلال دستگاه قضا منجر شده است.

لهستان اکنون سومین کشوری است که از یاری های توسعه ای اتحادیه اروپا منفعت می برد و بدنبال حفظ این منبع است. از سوی دیگر رقبای حزب حاکم لهستان، دولت را به دلیل روابط تحت فشارش با اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار داده اند.

محور اصلی اختلافات بروکسل و حزب حاکم لهستان مسائل مربوط به تحولات قضائی است که به وزیر دادگستری لهستان این قدرت و اختیار را می دهد تا رؤسای دادگاه ها را تغییر دهد.

دولت لهستان در سال میلادی گذشته، در اقدامی جنجالی سن بازنشستگی قضات را کاهش داد و باعث شد بسیاری از آنها پست خود را ترک نمایند؛ اقدامی که منتقدان، آن را اقدامی با انگیزه سیاسی از سوی حزب حاکم ارزیابی کردند. به گفته منتقدان این اقدام به کنترل سیاسی حزب حاکم بر دیوان عالی یاری می نماید.

بی اعتمادی تاریخی به اروپا

آنا ماریا آندرس سناتور لهستانی و نماینده این کشور در مذاکرات بین المللی در این زمینه گفت، لهستان همیشه به اروپا مظنون است زیرا در سال 1939 فرانسه و انگلیس از یاری به لهستان بعد از تهاجم از سوی آلمان و اتحاد جماهیر شوروی خودداری کردند.

در میان این بی اعتمادی به اروپا است که لهستان روابط خود را با واشنگتن گسترش داده و حتی میزبان پایگاه نظامی آمریکا شده است.

مقام های لهستانی به تازگی اشاره نموده اند که استقرار پایگاه دائمی آمریکا می تواند امنیت این کشور را تضمین کند.

لهستان به دلیل موقعیت مناسب خود از گذشته برای آمریکا اهمیت داشته است. برای مثال جرج بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا به شدت به دنبال آن بود تا بخشی از سپر موشکی آمریکا را برای مقابله با روسیه در لهستان مستقر کند اما بعضی موارد از جمله هزینه بالای این طرح موجب شد تا بوش از این تصمیم صرف نظر کند.

در چنین فضایی به نظر می رسد که ماکرون برای تبدیل لهستان به ضلع سوم قدرت اتحادیه اروپا راه درازی پیش رو داشته باشد امری که شاید به عمر سیاسی این رئیس جمهور جوان قد ندهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 428

به "مثلث جدید؛ رویای ماکرون برای احیای اتحادیه اروپا، چرا لهستان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مثلث جدید؛ رویای ماکرون برای احیای اتحادیه اروپا، چرا لهستان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید