مشاهده چربی در ریه افراد چاق

به گزارش مجله زیتوا، برای نخستین بار در ریه افراد چاق بافت چربی مشاهده شده است که به گفته متخصصان، تجمع چربی باعث تغییر ساختار مجاری هوا در این عضو می شود.

مشاهده چربی در ریه افراد چاق

به گزارش خبرنگاران، متخصصان علوم پزشکی اکنون علاقمندند بدانند که آیا با کاهش وزن، مقدار چربی در بافت ریه کمتر می شود؟

محققان استرالیایی که نتیجه آزمایش های خود را در نشریه تنفس اروپا منتشر کردند نمونه بافت ریه 52 نفر را بررسی کرده و متوجه شدند که به تناسب ضریب توده بدن (BMI)، چربی بیشتری در بافت این عضو دیده می شد. این نمونه ها مربوط به افرادی بود که پیش از مرگ اعضایشان را برای تحقیقات، اهدا کرده بودند.

رابطه اضافه وزن و چاقی با ابتلا به آسم یا تشدید علائم آن موضوعی شناخته شده است. در نمونه های بررسی شده در این تحقیق، 15 نفر آسم نداشتند، 21 نفر آسم داشتند اما به دلیل دیگری مرده بودند و علت مرگ 16 نفر دیگرهم آسم بوده است.

از این ریه های اهدا شده، محققان1400 نمونه برداشتند و پس از رنگ آمیزی، آنها را زیر میکروسکوپ مشاهده کردند و تشخیص دادند که در مجاری هوایی افرادی که ضریب توده بدنی بیشتری داشتند، چربی بیشتری وجود داشت.

آنها همچنین متوجه شدند که افزایش چربی باعث تغییر ساختار طبیعی مجاری هوایی و التهاب ریه ها می شود که می تواند توجیهی برای افزایش احتمال ابتلا به آسم در افراد دارای اضافه وزن یا چاق باشد.

دکتر پیتر نوبل، دانشیار دانشگاه وسترن استرالیا در شهر پرت که در این تحقیق شرکت داشت گفت: مدتها است که ابتلا به آسم یا تشدید آن با چاقی یا اضافه وزن مربوط خوانده شده و پزشکان احتمال می دادند شاید این مسئله را بتوان با فشار اضافه وزن بر ریه ها و افزایش کلی التهاب ناشی از اضافه وزن مرتبط دانست. اما تحقیق ما نشان داد یک سازوکار دیگر هم در کار است.

وی اضافه نمود: ما فهمیدیم که تجمع چربی اضافه در دیواره مجاری هوایی، هم فضا را اشغال می کند و هم به نظر می رسد که التهاب ریه ها را بیشتر می سازد.

به گفته پروفسور تیری تروسترز، رئیس انجمن بیماری های تنفسی اروپا، این یافته مهمی درباره ارتباط وزن با بیماری های تنفسی است چون نشان می دهد اضافه وزن یا چاقی ممکن است علائم آسم را وخیم تر کند.

بنابر گزارش بی بی سی، این تحقیق نشان داد تغییر ساختار راه های هوایی با چاقی در ارتباط است و اکنون به تحقیقات بیشتری نیاز است تا روشن شود آیا با کاهش وزن، چربی جمع شده هم کم می شود یا نه. آنچه روشن است این است که مبتلایان به آسم باید توجه زیادی به وزنشان داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 226

به "مشاهده چربی در ریه افراد چاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده چربی در ریه افراد چاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید