معافیت اهدای خون پس از تزریق اسپوتنیک و آسترازنکا 14 روز است

به گزارش مجله زیتوا، سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: معافیت اهداکنندگان خون که واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق نموده اند، از 28 روز به 14 روز کاهش یافت.

معافیت اهدای خون پس از تزریق اسپوتنیک و آسترازنکا 14 روز است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: معافیت اهدانمایندگان خون که واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق نموده اند، از 28 روز به 14 روز کاهش یافت.

بشیر حاجی بیگی اضافه کرد: افرادی که انواع دیگر واکسن را دریافت نموده اند معافیت اهدای خون ندارند، زیرا غیر از واکسن های اسپوتنیک و آسترازنکا که بر پایه ویروس زنده ضعیف شده یا ویروس حامل تهیه می شوند، سایر واکسن های رایج در کشور بر پایه ویروس غیرفعال و واکسن های فاقد اجزای زنده ویروسی و اجزای پروتئینی ویروس تهیه می شوند که در انتقال خون مسئله ای ایجاد نمی نمایند.

وی ادامه داد: واکسن هایی نظیر سینوفارم و برکت هم منعی برای اهدای خون ندارند و این داوطلبان اهدای خون می توانند بعد از بهبودی از واکنش های اولیه بعد از تزریق واکسن مانند درد عضلانی، تب و بی حالی خون اهدا نمایند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون 18 و حداکثر 60 سال است و برای دفعات بعدی اهدا نماینده مستمر (با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال) حداکثر 65 سال است.

حاجی بیگی توضیح داد: در شرایط کنونی که کشور با شیوع ویروس کرونا روبرو است سازمان انتقال خون باز هم از امن ترین و کم خطرترین اماکن نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: هموطنان نوعدوست که در همه شرایط یاری گر سازمان انتقال خون برای تامین خون و فرآورده های خون مورد احتیاج بیماران احتیاجمند به خون هستند، توجه داشته باشند که ترس از کرونا موجب این نگردد که اهدای خون را فراموش نمایند، مردم توجه داشته باشند که احتیاج به خون همیشگی است، پس بنابراین بیماران احتیاجمند به خون را فراموش ننمایند و به یاری این بیماران بشتابند.

وی گفت: احتیاج به خون همیشگی است و برترین مکان برای ذخیره خون رگ های اهدا نمایندگان است و تا هر زمانی که احتیاج به اهدای خون بیشتر گردد با دعوت و فراخوانی که از سوی سازمان انتقال خون انجام می گردد اهدانمایندگان برای اهدای خون اقدام نمایند و یاری نماینده انتقال خون و نجات دهنه بیماران باشند.

تا کنون 19 میلیون و 982 هزار و 954 نفر دُز اول واکسن کرونا و 10 میلیون و 355 هزار و 300 نفر هم دُز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 30 میلیون و 338 هزار و 254 دُز رسید.

اسپوتنیک، سینوفارم، آسترازنکا، بهارات و برکت پنج برند واکسن هستند تا کنون در کشور تزریق شده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1513

به "معافیت اهدای خون پس از تزریق اسپوتنیک و آسترازنکا 14 روز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معافیت اهدای خون پس از تزریق اسپوتنیک و آسترازنکا 14 روز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید