مینو محرز: آن همه آدم کنار دریا چه کسانی بودند؟ ، خسته شده اید اما تحمل کنید؛ دور جاهای پرجمعیت را خط بکشید

به گزارش مجله زیتوا، عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت می گوید بالا رفتن آمار سفر و تردد بین شهری در افزایش دوباره شیوع کرونا در کشور تاثیرگذار بوده است.

مینو محرز: آن همه آدم کنار دریا چه کسانی بودند؟ ، خسته شده اید اما تحمل کنید؛ دور جاهای پرجمعیت را خط بکشید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، مینو محرز که مهمان برنامه رادیویی تهران کلینک شده بود، در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش یافتن دوباره سرعت شیوع کرونا در ایران، الان در چه وضعیتی قرار داریم، گفت: وقتی در تعطیلات همه به سفر می فرایند، این اتفاق میفتد.

محرز تاکید نمود: تنها چیزی که در جهان بر کاهش فرایند شیوع این بیماری تاثیر داشته، فاصله گذاری فیزیکی بوده است. زمانی که مردم به سفر می فرایند، هم بیماری را جابجا می نمایند و از نقطه ای به نقطه دیگر می برند و هم از مقصد سفر، بیماری را به مبدأ می آورند. می دانیم که مردم خسته شده اند ولی چون هنوز واکسن و درمانی مؤثری پیدا نشده، بهتر است که مردم همچنان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

وی اضافه نمود: ممکن است کاملا سالم باشیم و ندانیم که حامل ویروس هستیم، هرچند به تازگی در برخی مقالات تاکید شده کسی که ناقل ویروس کروناست، خیلی انتقال نمی دهد. مگر اینکه علایم داشته باشد ولی برخی ها علایم خفیف دارند و نمی دانند.

این پزشک در پاسخ به این سوال که برخی سفر خود را اینگونه توجیه می نمایند که از خانه ای به خانه دیگر می فرایند و توقف ندارند یا در اجتماعات حضور نمی یابند. چطور باید خطرناک بودن سفر در شرایط فعلی را برای مردم توجیه کرد، گفت: اگر از خانه ای به خانه دیگر می فرایند، پس آن همه آدم کنار دریا چه کسانی بودند؟ خواهش من این است که با اینکه در گرما سخت است اما همه تحمل نمایند و حتما ماسک بزنند. دلیل اینکه توانستند این بیماری را در جهان کنترل نمایند، این بود که تمام سفرها را متوقف کردند. ما در رفت و آمد به این ور و آن ور این بیماری را انتقال می دهیم. مثلا در شهرهایی که کنترل شده بود و مسافر به آنجا رفته بود، بیماری دوباره آغاز شده است.

عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت تاکید نمود: یک سری کارها را دولت ها انجام می دهند. دولت مجبور است یک سری از مشاغل را به دلیل مسائل مالی باز کند اما من که می توانم رعایت کنم. مثلا به رستوران نروم که بخواهم یک ساعت بدون ماسک در رستوران بنشینم و یک شخص دیگری هم کنار من در آن فضا بنشیند. چون بر اثر حرف زدن هم امکان انتقال این بیماری وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که برخی مردم تلقی می نمایند بازگشایی ها به معنای عادی شدن شرایط است، گفت: وزارت بهداشت و تمام کسانی که در کمیته هستند، بارها گفته اند که جایی را باز نکنید. مثلا اگر من این روزها به سینما نروم، چه اتفاقی میفتد؟

محرز گفت: اگر یک سری از مشاغل باید اجبارا باز شوند، توصیه من به مردم این است که شما رعایت کنید و به جاهای پرجمعیت نروید. برخی کشورها با رعایت فاصله گذاری فیزیکی توانستند بیماری را کنترل نمایند. این ما هستیم که بیرون می رویم و هر شب در پارک ها می بینیم که خانواده ها دور هم نشسته اند و قلیان می کشند و کباب درست می نمایند. اگر این کارها را نکنیم و تحمل کنیم، می توانیم از شیوع این بیماری بکاهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 787

به "مینو محرز: آن همه آدم کنار دریا چه کسانی بودند؟ ، خسته شده اید اما تحمل کنید؛ دور جاهای پرجمعیت را خط بکشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینو محرز: آن همه آدم کنار دریا چه کسانی بودند؟ ، خسته شده اید اما تحمل کنید؛ دور جاهای پرجمعیت را خط بکشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید