گرما و سرمای زیاد در کاشمر پیامد تغییر اقلیم است

به گزارش مجله زیتوا، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس اداره هواشناسی کاشمر گفت: پدیده های حدی مثل گرما، سرمای زیاد و بارندگی های شدید در یک مقطع زمانی پیامد تغییر اقلیم است که باید جدی گرفته شود.

گرما و سرمای زیاد در کاشمر پیامد تغییر اقلیم است

علی اصغرزاده در جلسه شورای مدیریت بحران کاشمر مطرح نمود: هرچند متوسط دما سردتر شده اما از نظر تغییرات اقلیمی فراوانی پدیدهای حدی بیشتر گشته به طوری که این فراوانی در کاشمر به سه برابر خود در دهه اخیر افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: طی سال زراعی گذشته در شهرستان کاشمر 276.5 میلمتر بارش ثبت شده که نسبت به سال قبل آن که 113.2 میلیمتر بوده 144 درصد افزایش داشته است.

اصغرزاده افزود: به رغم اینکه میزان بارندگی ها در کاشمر بسیار بوده اما بازهم از نرم استان 17 درصد کاهش داشته ایم، به طوری که در بین 20 ایستگاه سینوپتیک استان خراسان کاشمر رتبه 12 و ریوش رتبه سه را در میزان بارش به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه ایستگاه ریوش از نظر وضعیت بارشی 28 درصد از شاخص استان بیشتر بوده است، اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی دمای هوای کاشمر گرم تر شده است، هرچند متوسط دما از اول سال زراعی 20.1 درجه سانتیگراد بوده اما این میزان در سال زراعی قبل تر 18.6 درجه سانتیگراد بوده که 1.5 درجه سانتیگراد افزایش دما را تجربه می کنیم.

رئیس اداره هواشناسی کاشمر گفت: در تیرماه سال جاری 17 روز دما بین 39 تا 43 درجه سانتیگراد ثبت شد و این نشان می دهد علی رغم اینکه متوسط دما سردتر شده اما از نظر تغییرات اقلیمی فراوانی پدیده های حدی بیشتر گشته به طوری که این فراوانی در کاشمر به سه برابر خود در دهه اخیر افزایش یافته است.

وی همچنین مطرح نمود: در مردادماه سال جاری 11 روز دمای هوا بین 39 تا 43 درجه سانتیگراد بوده که در سال زراعی از نظر پدیدهای بارش و دما شرایط ناهماهنگ و ناموزونی را برای شهرستان رقم زد.

حوادث کوهستان افزایش یافت

رئیس جمعیت هلال احمر کاشمر در این جلسه گفت: طی شش ماه ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع 2 هزار و 34 نفر از شهروندان، معادل دو درصد جمعیت شهرستان در قالب 71 دوره از خدمات آموزشی جمعیت هلال احمر کاشمر بهره مند شدند.

احمد رضاپور مطرح نمود: سال جاری حوادث کوهستان به نسبت سال گذشته افزایش بسیاری داشته به طوری که این حوادث از 7 مورد در کل سال گذشته به 17 مورد در شش ماهه ابتدای سال جاری افزایش یافته است.

وی بیان نمود: چند مورد از این حوادث مربوط به مفقودی و باقی گم شدن کوهنوردان و طبیعت گردان در کوهستان بوده است، که در این راستا می طلبد تجهیزات کوهستان جمعیت هلال احمر کاشمر تقویت و به روزرسانی شود.

وی همچنین افزود: انبار امدادی جمعیت کاشمر با توجه به حادثه خیز بودن منطقه باید تکمیل و ظرفیت آن افزایش یابد، همچنین طبق پیگیری های اجرا شده برای برخی روستاها اتاق آماده عملیات ایجاد می شود.

18 مورد رفع تصرف حریم راه

در ادامه رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای کاشمر گفت: با توجه به اینکه سیاست راهداری بر جلوگیری از ساخت و ساز بوده، از فروردین ماه سال جاری تاکنون 18 مورد رفع تصرف حریم راه در محور کاشمر به کوهسرخ انجام شده است.

مهدی حقیقی افزود: تلاش می شود قبل از اینکه پرونده قضایی تشکیل شود با گشت های بیشتر در محورها از ساخت و سازها در حریم جاده جلوگیری شود.

انباشت نخاله در مسیل سیلاب مهم ترین معضل

کارشناس حفاظت و مهندسی رودخانه آب منطقه ای کاشمر در این جلسه گفت: انسدادها در مسیل سیلاب اغلب به صورت انباشت نخاله های ساختمانی که از معضلات جدی محسوب می شوند، هستند.

حسین حکیمی فر افزود: در حال حاضر انباشت نخاله در مسیل سیلاب مهم ترین معضل محسوب می شود، متاسفانه یک ماه پس از سیلاب مجدد شاهد انباشت نخاله در راستا عبور سیلاب هستیم.

وی مطرح نمود: از اسفندماه سال جاری مطالعات جامع مسیل غربی و شرقی شهر کاشمر آغاز خواهد شد، همچنین بعد از سیلاب فروردین ماه مطالعات معین بستر و حریم در مسیل های نزدیک حوزه شهری آغاز گشت.

ساخت و سازهای بستر رودخانه ها تخریب نشدند

در ادامه جانشین فرمانده انتظامی کاشمر گفت: به رغم اینکه در سیلاب ابتدای سال جاری از راستاهای عبور سیلاب بازدید شد اما با گذشت چندین ماه همچنان همان مسائل به قوت خود باقی هستند.

حسین یزدانی در این خصوص پیشنهاد داد؛ کارگروهی برای بازدید از این مناطق و اخذ تصمیمات لازم تشکیل شود، اگرچه در راستا رودخانه کاشمر به کوهسرخ فقط فنس ها کنده شده ولی درختان و ساخت و سازی که بوده به قوت خود باقی هستند و در این خصوص اقدامی نشده است.

وی اظهار کرد: هرچند در کنار مسکن مهر که راستا عبور سیلاب است مسائل بسیاری وجود آورد اما مجدد نخاله ریخته شده و اگر همانند سال گذشته بارندگی داشته باشیم مسائل جدی تری را شاهد خواهیم بود.

یزدانی مطرح نمود: تیربرق هایی که دورشان خالی شده بود به همان وضعیت باقی مانده و اقدامی برای بازسازی صورت نگرفته که می طلبد هرچه سریعتر برای جلوگیری از هرگونه اتفاق اقدامات لازم صورت گیرد.

مدیران از نگاه بخشی پرهیز کنند

در این جلسه نیز فرماندار کاشمر گفت: نگاه بخشی مورد قبول نیست و باید از همه ظرفیت و امکانات شهرستان در مواقع بحرانی استفاده کرد.

مسلم ساقی افزود: بحران تنها به شرایط وقوع سیل و زلزله محدود نمی شود، بلکه بروز هر نوع حادثه در هر سطحی که رخ می دهد یک تعریف خاص دارد، در این راستا ضرورت دارد اعضای شورای مدیریت بحران با مراجعه به اسناد بالادستی، از شرح و وظایف خود مطلع شوند و بر اساس آن برنامه ریزی و عمل کنند.

وی مطرح نمود: با توجه به تغییرات اقلیمی ناچاریم به موضوع بحران به عنوان یک بحث اورژانسی به طور دقیق وارد شویم و آن را مورد توجه قرار دهیم.

ساقی ادامه داد: در حوزه ساخت وسازهای غیرمجاز و تصرفاتی که در حریم و بستر رودخانه و مسیل ها انجام شده، ضرورت دارد ادارات و دستگاه های متولی اقدامات اجرایی و پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهند.

وی همچنین اظهار کرد: با توجه به اینکه ساختمان هایی در کاشمر داریم که امروز می گوییم ای کاش احداث نمی شد، به همین جهت هر یک از دستگاه ها و سازمان ها باید در حوزه کاری خود دارای نقشه باشند تا در زمان بروز بحران از آن استفاده کنند.

ساقی تاکید کرد؛ تمامی دستگاه های عضو شورای مدیریت بحران باید دارای نقشه و امکانات و تجهیزات به روز و آماده باشند، همچنین حادثه سیل سال گذشته باید آسیب شناسی شود و ضمن تقویت نقاط قوت نسبت به بررسی و ارائه راه چاره مناسب برای رفع نقاط ضعف چاره اندیشی شود.

وی مطرح نمود: همه دستگاه ها و ادارات باید برای برگزاری مانور زلزله و سیل آماده باشند و به زودی نیز مانور لحظه صفر را برگزار می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 276

به "گرما و سرمای زیاد در کاشمر پیامد تغییر اقلیم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرما و سرمای زیاد در کاشمر پیامد تغییر اقلیم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید