2 طرز تهیه خورش قیمه سیستانی (دوغ پای) به روش زاهدانی

به گزارش مجله زیتوا، خورش دوغ پای یا قیمه سیستانی از جمله اصیل ترین متعلق به سیستان و شهر زاهدان است که به جای آب با دوغ درست می گردد. خورش قیمه سیستانی را برخی با گوشت قرمز و برخی هم با مرغ درست می نمایند. در این مقاله از در می توانید با طرز تهیه خورشت دوغ پای خوشمزه و ساده به روش زاهدانی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص طرز تهیه خورش قیمه سیستانی پاسخ خواهیم داد.

2 طرز تهیه خورش قیمه سیستانی (دوغ پای) به روش زاهدانی

طرز تهیه قیمه سیستانی با گوشت قرمز

مدت زمان آماده سازی: 30 دقیقه

مدت زمان پخت خورش قیمه سیستانی: 180 دقیقه

کالری هر وعده از این رسپی خورش قیمه سیستانی: حدود 275 کالری

مواد لازم برای تهیه خورش دوغ پای

  • گوشت گوسفندی: 300 گرم
  • لپه: 1 لیوان فرانسوی دسته دار
  • رب گوجه فرنگی: 2 قاشق غذاخوری
  • دوغ گازدار: 3 تا 4 لیوان فرانسوی دسته دار
  • پیاز: 1 عدد بزرگ
  • زعفران دم نموده: 2 قاشق غذاخوری
  • نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به میزان لازم
  • روغن: به میزان لازم
  • سیب زمینی سرخ شده: به میزان لازم

مراحل طرز تهیه قیمه سیستانی

قیمه سیستانی یا خورش دوغ پای یک نوع فرق دارد که به آن دوغ اضافه می گردد و در استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان درست می گردد. این قیمه طعم و رنگ متفاوتی دارد و بسیار خوشمزه است. در ادامه می توانید با طرز تهیه خورش دوغ پای خوشمزه و ساده به روش زاهدانی آشنا شوید.

مرحله اول؛ لپه را بخیسانید

در اولین مرحله از طرز تهیه خورش دوغ پای باید لپه ها را بشویید و در یک ظرف آب خیس کنید. اجازه دهید لپه ها برای چند ساعت در آب بمانند. این کار موجب پخت بهتر لپه و گرفته شدن نفخ آن می گردد. می توانید را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های بخرید.

مرحله دوم؛ پیاز و گوشت را تفت دهید

در این مرحله از طرز تهیه خورش قیمه سیستانی باید پیازها را به صورت نگینی خرد کنید. سپس میزانی روغن در قابلمه بریزید و پیازها را در روغن تفت دهید تا سبک شوند. در این لحظه می توانید گوشت گوسفندی (یا در صورت تمایل گوشت گوساله) خرد شده را به قابلمه اضافه کنید. گوشت و پیاز را به خوبی تفت دهید. وقتی رنگ گوشت تغییر کرد زردچوبه و فلفل سیاه را اضافه کنید.

در صورت تمایل می توانید ،، ، ، و را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های تهیه کنید.

مرحله سوم؛ لپه و رب گوجه فرنگی را اضافه کنید

بعد از این که گوشت به خوبی سرخ شد، در این مرحله از طرز تهیه قیمه سیستانی باید لپه را آبکش کنید و به ترکیب گوشت و پیاز اضافه کنید. مواد را برای حدود 1 دقیقه تفت دهید و بعد را اضافه کنید. برای این که خورش دوغ پای خوش رنگ گردد، بهتر است مواد را در یک سمت قابلمه جمع کنید و ابتدا رب گوجه را در میزانی روغن سرخ کنید. سپس همه مواد را با هم ترکیب کنید.

برای تهیه از برندهای معتبر بازار به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی می توانید همین حالا خرید خود را از فروشگاه های انجام دهید.

مرحله چهارم؛ دوغ ترش را اضافه کنید

بعد از ترکیب کردن مواد قیمه سیستانی باید را به خورش اضافه کنید. سپس درب قابلمه را روی آن قرار دهید و اجازه دهید خورش شما برای مدت 2 ساعت به آرامی بپزد. در صورت تمایل می توانید انواع را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های زنجیره ای تهیه کنید.

مرحله پنجم؛ خورش دوغ پای را سرو کنید

ترش بودن دوغ موجب می گردد تا گوشت دیرتر بپزد. به همین علت خورش قیمه سیستانی احتیاج به زمان زیادی برای پخت دارد. زمانی که گوشت به طور کامل پخت، در 20 دقیقه نهایی پخت، زعفران را اضافه کنید. میزانی از خورش را بچشید و سپس در صورت احتیاج نمک و فلفل خورش را میزان کنید. اجازه دهید خورش دوغ پای غلیظ گردد و سپس شعله گاز را خاموش کنید. خورش قیمه سیستانی را همراه با سرو کنید.

در صورت تمایل می توانید ، و سیب زمینی منجمد را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های همیشه تخفیف بخرید.

دستور پخت خورش دوغ پای با مرغ

طرز تهیه قیمه سیستانی با مرغ کاملا شبیه به روش تهیه آن با گوشت قرمز است. برای تهیه این غذا با مرغ باید ابتدا پیازها را در روغن تفت دهید. سپس سینه مرغ خرد شده را همراه با زردچوبه، نمک و فلفل سیاه اضافه کنید. رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و تفت دهید. بعد از تفت رب گوجه، لپه خیس خورده را هم اضافه کنید.

زمانی که همه مواد به خوبی سرخ شدند، دوغ ترش محلی یا دوغ گازدار را اضافه کنید. درب قابلمه را بگذارید و صبر کنید تا لپه و مرغ کاملا بپزند و خورش کمی غلیظ گردد. در 20 دقیقه نهایی پخت خورش دوغ پای، زعفران دم نموده را اضافه کنید. سپس شعله گاز را خاموش کنید و این خورش خوشمزه را همراه با و سبزی خوردن تازه میل کنید.

در صورت تمایل می توانید را با بالاترین کیفیت به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های همیشه تخفیف بخرید.

نکات و فوت و فن های طرز تهیه قیمه سیستانی (خورش دوغ پای)

*برای تهیه قیمه سیستانی باید از دوغ ترش و محلی یا دوغ گازدار بهره ببرید تا طعم خورش شما لذیذتر گردد.

*برای این که خورش دوغ پای شما خوش رنگ گردد، حتما رب گوجه فرنگی را در روغن سرخ کنید و سپس با سایر مواد خورش ترکیب کنید.

*زعفران عطر فوق العاده ای به خورش قیمه سیستانی می بخشد، بنابراین بهتر است در استفاده از آن در این خورش دست و دل باز باشید. بهتر است زعفران را در 20 دقیقه آخر پخت غذا به آن اضافه کنید تا خورش شما خوش رنگ و خوش عطرتر گردد.

*به طور معمول در طرز تهیه قیمه سیستانی از هیچ ادویه اضافی استفاده نمی گردد. زیرا ترکیب طعم فلفل سیاه، دوغ، زردچوبه و زعفران در این خورش بسیار دلچسب است.

*در صورتی که برای تهیه خورش دوغ پای از دوغ شیرین استفاده می کنید، می توانید از لیمو عمانی برای ترشی خورش بهره ببرید. در صورت تمایل می توانید را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های همیشه تخفیف بخرید.

*هر چقدر دوغی که برای تهیه خورش دوغ پای استفاده می گردد، ترش تر باشد، گوشت شما دیرتر می پزد. بنابراین بهتر است برای پخت گوشت کمی شکیبا باشید.

*برای تهیه خورش قیمه سیستانی هم می توانید از گوشت گوسفندی و هم گوشت گوساله بهره ببرید.

*در طرز تهیه خورش دوغ پای، نمک را بعد از پخت گوشت به خورش اضافه کنید تا گوشت شما بهتر بپزد.

*بعد از آماده کردن خورش قیمه سیستانی میزانی سیب زمینی سرخ شده روی خورش قرار دهید و آن را سرو کنید. برای این که ظاهر خورش شما مجذوب نماینده تر گردد، می توانید سیب زمینی ها را با قالب های کوچک برش دهید و سرخ کنید.

*اگر برای تهیه خورش دوغ پای از دوغ ترش محلی استفاده می کنید، بهتر است به خورش لیمو عمانی اضافه نکنید تا طعم خورش شما ترش نگردد.

*از آنجایی که دوغی که به خورش اضافه می کنید، نمک دارد، بهتر است در اضافه کردن نمک به این غذا محتاط باشید و ابتدا طعم آن را بچشید و در صورت احتیاج میزانی نمک به آن اضافه کنید.

*اگر برای تهیه خورش قیمه سیستانی از گوشت چرب بهره ببرید، خورش شما خوش طعم تر و لذیذتر خواهد شد.

سوالات متداول

برترین روش ها برای خوش رنگ شدن خورش قیمه سیستانی چیست؟

برای خوش رنگ شدن خورش قیمه سیستانی باید رب گوجه فرنگی را در روغن سرخ کنید و زعفران را در 20 دقیقه نهایی پخت غذا به آن اضافه کنید.

برای تهیه خورش دوغ پای، گوشت را به چه میزان خرد می نمایند؟

در طرز تهیه دوغ پای بهتر است گوشت را به صورت قیمه ای یا کمی درشت تر خرد کنید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 24 خرداد 1402 بروزرسانی: 24 خرداد 1402 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 1986

به "2 طرز تهیه خورش قیمه سیستانی (دوغ پای) به روش زاهدانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 طرز تهیه خورش قیمه سیستانی (دوغ پای) به روش زاهدانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید