IBM قدرتمندترین رایانه کوانتومی را ساخت

به گزارش مجله زیتوا، شرکت آی.بی.ام(IBM) به تازگی به قدرتمندترین سیستم محاسبات کوانتومی دست یافته است.

IBM قدرتمندترین رایانه کوانتومی را ساخت

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از آی ای، امروز نقطه عطف مهمی در جهان نوظهور محاسبات کوانتومی است، چرا که شرکت فناوری IBM یک شاهکار تاریخی استقرار حجم کوانتومی 64 را در یک سیستم 27 کیوبیتی انجام داده است که برای اولین بار در یک رایانه کوانتومی ابررسانای جهانی انجام می شود و آن را تبدیل به قدرتمندترین سیستم در دسترس کاربران می کند.

حجم کوانتومی بالاتر در نهایت، ظرفیت یک سیستم کوانتومی را افزایش می دهد. با استفاده از حجم کوانتومی بالاتر، محققان می توانند از محاسبات کوانتومی برای مقابله با مسائل در جهانی واقعی در طیف متنوعی از صنایع استفاده کنند و این تازه ابتدای راه است.

حجم کوانتومی معکمک است که عملکرد، قابلیت ها و نرخ خطای یک رایانه کوانتومی را اندازه گیری می کند.

طی این سال ها شرکت IBM قدم های بزرگی را در حوزه محاسبات کوانتومی برداشته است. هدف نهایی شرکت این است که آنها می خواهند پیشرفته ترین سیستم های کوانتومی جهان را ایجاد کنند.

در چهار سال گذشته این شرکت 28 رایانه کوانتومی ساخته است که هشت مورد از آنها همین امسال ساخته شده اند. سیستم توسعه یافته امروز در شبکه IBM Q و در نسخه های آینده و بهبود یافته سرویس های نرم افزاری IBM Cloud و همچنین در کیت توسعه نرم افزار منبع باز Qiskit در دسترس خواهد بود.

شبکه IBM Q اجتماعی از شرکت ها، مؤسسات دانشگاهی، استارتاپ ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی ملی است که با IBM برای پیشرفت محاسبات کوانتومی همکاری می کنند. این شبکه در حال حاضر دارای 115 مشتری، گروه های دولتی، استارتاپ ها، شرکای عمومی و اعضای دانشگاهی است که بیش از 250 هزار کاربر دارد.

حجم کوانتومی معکمک برای اندازه گیری پتانسیل، قابلیت ها و میزان خطای یک رایانه کوانتومی است. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، حجم کوانتومی بالاتر به گسترش اکتشاف راه حلها در جهانی واقعی در دانشگاه ها و صنایع مختلف کمک می کند.

محاسبات کوانتومی پتانسیل هیجان انگیزی دارند، اما برای تبدیل شدن کامل به ابزاری مناسب برای تحقیق، باید به رجحان کوانتومی دست یافت. این نقطه ای است که در آن می توان وظایف پردازش اطلاعات را بر روی یک رایانه کوانتومی نسبت به یک رایانه کلاسیک به شکل کارآمدتر یا مقرون به صرفه تر انجام داد. حجم کوانتومی بالاتر یک قدم ما را به رجحان کوانتومی نزدیکتر می کند.

شرکت IBM امروز با استفاده از مجموعه جدیدی از نرم افزارها و تکنیک های سخت افزاری برای بهبود عملکرد کلی، به این موفقیت تاریخی رسیده است. این پیشرفت ها مبتنی بر دانش قبلی و گسترده در مورد سخت افزارهای کوانتومی است. همانطور که توسط تیم IBM Q ذکر شده است، این روش های سخت افزاری قابل توسعه هستند و هر مدار کوانتومی را که روی هر سیستم کوانتومی IBM اجرا می شود، بهبود می بخشند و به پیشرفت آزمایش ها و برنامه های کاربردی منجر می شوند که کاربران می توانند با آن به اکتشاف بپردازند.

شرکت IBM اگر با این سرعت شگرف به حرکت خود ادامه دهد، خیلی زود می تواند به هدف خود در رسیدن به رجحان کوانتومی برسد.

جی گامبتا عضو هیئت مدیره IBM و معاونت بخش IBM Quantum گفت: ما همیشه در حال یافتن راه های جدید برای شکستن مرزهای سیستم های خود هستیم تا بتوانیم مدارهای کوانتومی بزرگتر، پیچیده تر و سریع تر ایجاد کنیم و به رجحان کوانتومی برسیم. رویکرد حامیانه و تمام قوای IBM راهی منحصر به فرد برای توسعه برنامه های سخت افزاری، الگوریتم ها و مدارهای کوانتومی ایجاد می کند که همگی در گسترده ترین و قدرتمندترین ناوگان سخت افزار کوانتومی در صنعت اجرا می شوند.

محاسبات کوانتومی مبتنی بر همان قواعدی است که بر چگونگی دستکاری اطلاعات توسط اتم ها حاکم است. شبیه به روشی که رایانه های ما در خانه از مدارهای منطقی استفاده می کنند، رایانه های کوانتومی نیز از مدارهای کوانتومی استفاده می کنند. این اجازه می دهد تا سیستم های کوانتومی جدید آن دسته از محاسبات ریاضی را انجام دهند که حتی برخی از پیشرفته ترین ابررایانه های کنونی ما قادر به انجام آن نیستند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: zeetova.ir شناسه مطلب: 905

به "IBM قدرتمندترین رایانه کوانتومی را ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "IBM قدرتمندترین رایانه کوانتومی را ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید